• soyadının son bölümünü biz türkler "laflin" diye okurken, ingiliz dilini konuşanlar "laklin" diye okuyor. dolayısıyla, adının doğru okunuşu aşağı yukarı "can meklaklin" oluyor ("e"yi hafifçe yutarak okur, "la"yı kalın söylerseniz daha da iyi).

varsın öyle olsun. bu durum, işi bilen ama işe gitmeyen bizleri hiç mi hiç bağlamaz. babanın adı bizler için her zaman "con maklaflin"dir.
  • john mclaughlin mütevazıdır. "ben günde 10 saat gitar çalışırım, daha fazla çalışan varsa benden iyi olabilir" demiş. eski cazcılar, biri çalarken "söyle bir şeyler bakalım" derlermiş. bu gelenek klasik türk müziği'nde de vardır hani.. söyle bir şeyler bakalım! çalınan sololara da "fikir" derlermiş. öyle ya, fikir olmasa ne söyleyeceksin... mclaughlin'in gitarında da "fikir" var, söylüyor durmadan.
  • al di meola, gitari hizli calarken bastigi her nota bariz bicimde duyulur, ses yemez. mclaughlin ise bundan farkli olarak oyle bir calar ki sesleri yutuyor sanirsiniz ama sanki perdesiz bir gitarda* parmaklarini tellerin uzerinde gezdiriyormuscasina yumusaktir notalar*. daha fazla aciklamaya calisayim; meola turrrrrrrrrr diye calarken mclaughlin hurrrrrrrrrr diye calar! sonuc itibariyle super otesi gitaristtir. kendisini anmisken;

(bkz: al di meola)
    (bkz: paco de lucia)
  • ankara'da chick corea ile verdiği konserde büyülemiş, aşmış gitarist. adam kaç yaşına geldi hala 3 saat sahnede ayakta duruyor, gitarın bütün klavyesini 10 snde dolaşıyor anlamadım. ben şu halimle gençsem ya bu babacan gitarist nedir? adam sahnede genç, ben oturduğum yerde yaşlıyım...
  • bu büyük gitar ustası, en çok 60’lı yılların sonlarında katıldığı miles davis’in grubu veya 70’li yıllarda grup liderliğini yaptığı mahavishnu orchestra'sıyla `gerçekleştirdiği çalışmalarla tanınır.

ancak o bu çalışmaları yanında özellikle hintli virtüöz müzisyenlerle birlikte kurduğu, serbest doğaçlama müzik topluluğu `shakti`’yle yaptığı çalışmalar, caz müziğini yeni ufuklara yöneltmiş, yeni bir terminoloji ve türün (etnic styles) ortaya çıkmasına neden olmuştur.
    iki yıl önce, hint müziğinin büyük ustası zakir hüseyin’le ülkemize de gelen caz müziğinin bu büyük ustası, shakti topluluğunda birlikte gerçekleştirdikleri müzik çalışmalarına 30 yıl aradan sonra “remember shakti” projesiyle geri döndüler.

bu proje kapsamında gerçekleştirdikleri "saturday night in bombay” albümünde yer alan seçilmiş parçalarında hissedilen sonsuzluğa uzanan ritim duygusu, onların müzik yolculuğunda ulaştıkları önemli bir noktayı simgelemektedir.
  • şimdi bu gitar denen aleti iyi çalan, çok çok iyi çalan bir yığın kişi var. fakat gitarı öttürmek dediğiniz vakit, bu işi tarihte gerçekten yapabilmiş olan sadece iki kişi var; biri allah rahmet eylesin shawn lane, biri de john abi.

sen fusion türü başlarken miles davis'in yanında ol, in a silent way'de, bitches brew'da çalıp müzik türünün içeriğini iyice kap; sonra mahavishnu orchestra diye öyle bir grup kur ki ilk albümünü çıkardığından beri neredeyse 45 yıl olmasına rağmen modern müzik hala o vizyonun, o kalitenin, o müzikalitenin yanına bile yaklaşamasın; sonra o da kesmesin, shakti diye nefis bir grup kurup world fusion hadisesini başlat; hadi o da kesmesin, al di meola ve rahmetli paco de lucia'yla kanka olup dünyayı dolaş ve herkesi sadece klasik gitarla kendine esir et...

böyle bir inanç, böyle bir yetenek, böyle bir cesaret. allah uzun ömür versin.
  • erkan oğur'un "kendisinden oldukça etkilendim" dediği gitarist. klasik gitarı penayla çalanlardandır.
  • gitar ustası john mclaughlin ve hintli tabla sanatçısı zakir hussain, 30 yıl aradan sonra yeniden birarada.

iki usta "remember shakti" projesinin son ürünü "saturday night in bombay" ile 14 kasım’da iş sanat’ta müzikseverlerle buluşacak. 1960’lardan beri tanıdığımız ikili, istanbul konserinde yeni oluşturdukları grupla sahnede alacak.
  • al di meola ve paco de lucia ile çalışmaları çok başarılı.mclaughlin en çok transcription u yapılmış gitarist sanırım.adamın eserlerinin meraklıları çok şanslı.
  • 30 ekim gecesi chick corea, kenny garret, christian mcbride ve vinnie colaiuta ile birlikte istanbul'da konser verecek olan gitar tanrısı.

(bkz: chick corea - john mclaughlin five peace band)

http://www.biletix.com/event.htm?id=jcrm2
hesabın var mı? giriş yap