• kurgu terminolojisinde, aynı plan içerisinde yapılan kesmeye verilen isimdir. örnek olarak, bir adamın elini burnuna götürüp geri çekmesini alalım. bu hareket, tek planda çekilmiş olsun. eğer biz, adamın elini burnuna götürmesini bir süre görürsek, sonra bu hareketi ortasında çöt diye bölüp adamın elini burnuna bitişik görürsek, daha sonra da çöt diye adamın elini burundan baya uzaktayken eski haline gelirken görürsek 2 kere jump cut yapmış oluruz.
  • godard'ın ilk kez kullandığı/bulduğu bir montaj tekniğidir. ardarda defalarca aynı planda cut/kesim yapma işlemine denir.

godard'dan bir örnekle görelim; http://www.youtube.com/watch?v=1kuvwkp6mdi*
    (arabada arka plan değişirken çat diye resim defalarca değişir, bu insanın zaman algısını da değiştiren bir yöntemdir. bu şekilde insanın üzerinde dakikaların ve hatta saatlerin geçtiği hissini uyandırabilirsiniz.)
  • youtube'da artık bokunun çıktığı şey.
  • böyle bir salaklık olamaz ya. ne konuşan kişilerin tepkilerini görebiliyoruz ne de mimiklerini. bunu izleyeceğime yazılı metin okurum daha iyi. hemen hemen aynı şey. adam espri yapıyor, acaba söylediği espri miydi gerçek miydi anlayamıyor insan. çünkü mal kurgucu o kısımları kesip atmış.
  • tiksiniyorum, tiksiniyorum, tiksiniyorum. youtube videolarında bunu kullananların allah cezasını versin.
  • youtube videolarında sık gördüğümüzü sandığımız kurgu tekniği. aslında youtube videolarında gördüğümüz jump cut sayılmaz. ben onlara (bkz: youtube cut) diye isim koydum. yani konuşanın cümlelerinin arasından nefes alış boşluklarını kesip diyalogları hızlandırmak bir teknik değil bana göre. izleyici sıkılıp başka videoya geçmesin diye uydurulmuş, videoyu hızlandıran nefret ettiğim bir olay sadece

mesela dizi filmlerde gördüğümüz jump cut şudur; karakterimiz saatine bakar ve eşinin işten gelmek üzere olduğunu farkeder ama akşam yemeğini hazırlamamıştır. hemen mutfağa keseriz ve karakterimiz yemekleri yapmaya başlar ve müzik yükselir;

1.cut: soğan doğruyor
    2.cut: soğanları tencerede karıştırıyor
    3.cut: sofraya tabak ve çatalları diziyor
    4.cut: müzik alçalır ve kapı çalar eşi gelmiştir

işte jump cutlarla kadının akşam yemeğini hazırlamasını böyle 30-40 saniye de yapabiliriz. bu sahneyi jump cutla yapmak yerine teker teker izleyiciye göstersek emin olun izleyen herkes sıkılırdı. jump cut bu tarz sahneler için idealdir.
  • konuşmanın doğallığını bozan ve dinlemeyi zorlaştıran bir şey.

flu tv de izlemeyi istediğim çok içerik var ama tahammül edebilmem mümkün değil.

babala tv bir çok siyasiyi çıkarttı. ne demişler bi bakayım dedim, yayın iğrenç. izlemek mümkün değil.

celal kadri kınoğlu gibi zaten hızlı konuşan adamın videosuna uygulamışlar lan. yuh artık.

bu kadar yapıldığına göre talep görüyor sanırım. yine mal z kuşağının beğendiği bir şey olabilir.

ya bari orijinalini ayrıca koyun kanalınıza. tohumuna para mı sayıyorsunuz amk.
  • akıcı konuşmayı beceremeyenlerin başvurmak zorunda kaldığı kurgu tekniğidir. arka arkaya iki cümleyi kesme ihtiyacı duymadan yayınlayamamak hakikaten büyük bir kusur. kullananlar havalı bir iş yaptıklarını filan zannediyorlar ama aksine, oldukça kezban bir uygulama...
hesabın var mı? giriş yap