• kadıköy rıhtım'da murat muhallebicisi var. bildin mi? onun yanıbaşındaki caddeden gir. çık çık çık, fırın var bir tane. simit 50 kuruş. sıcacık, her daim taze. kütüphane dönüşü alırsın bir tane. kütüphanede yeme. onu geçince hemen sağdan gir. hemen köşe başında. sıradan bir apartman girişi gibi. kapıda ''mesai saatleri'', ''üyelik koşulları'' falan yazmasa kütüphane olduğu mümkünü yok anlaşılmaz. tepedeki tabela, kafa iyice yukarı kaldırılmadıkça görülmez çünkü.

içeri girdiğinde sol tarafta bir oda var. o odada bir görevli. ona kimliğini veriyorsun, karşılığında bir numara alıyorsun. o numarayı çıkışta verip, kimliğini geri alıyorsun. o görevlinin odası, kışın fena halde çay kokar. fena halde ama. elektrik sobası sıcaklığı ile çay kokusu, o odaya dışarıdan ilk girildiğinde insanın burun kanatlarını uçurur.

giriş katında çocuk kitapları var. hiç girmedim, bilmiyorum ne var ne yok.

üst katta türk ve dünya klasikleri var. ayrı bir kitaplık dolusu da ''yeni çıkanlar'' bölümü. buradan, dikkatle incelendiğinde ilgini çeken bir kitap bulman mümkün.

bir üst kat biraz daha zengin. eski püskü, daha hiç kapağı açılmamış kitapların yanısıra, nispeten bilindik ve daha yeni kitaplar da var.

bunun da üstünde olan katta internet salonu var. hayatımda ilk kez ''f klavye'' ile burada tanıştım. çok karışık geldi. bilgisayarla ilk tanıştığım zamanlardaki bocalamayı yaşamıştım. işaret parmağımla, harflere tek tek basarak yazmaya çalıştım. gerçi çok yazacak bir durumum olmadı. zira internet odasında her ne kadar bilgisayarlar gıcır gıcır, yepisyeni olsa da ekşi sözlük, facebook, hotmail gibi belli başlı sık kullanılan sayfalarım yasaklanmış olduğundan fazla kalamadım.

bu kütüphaneye gitmeden önce mutlaka tuvaletinizi yapmış olun. tuvaletleri çalışmıyor çünkü. bayanlar tuvaleti kilitli. kapının anahtarı da , fotokopi makinesinin arkasında asılı. çok sıkışırsanız alın girin ama, sifonlar çalışmıyor ona göre.

üyelik için, evinizin adresine gelen bir fatura ve kimlik fotokopisi götürün. anında üye oluyorsunuz. üyelik kartı elle yazılıyor.
    bir batında 3 kitap birden alabiliyorsunuz. 15 gün içinde geri getiriyorsunuz. geri getiremeyecekseniz süre uzatma isteyebiliyorsunuz.

velhasıl, dolu dolu muazzam bir kütüphane olmasa da biraz işinizi görür.
  • pek yeterli bir yer sayılmaz yine de ama kadıköy halk ve çocuk kütüphanesiyle kıyaslandığında bir hayli iyi denebilir...
    genelde pek tenha olduğundan önünüzde ikiden fazla kitap açıksa hemen kütüphane görevlisi sanılıyorsunuz bir de... genelde yönelen sorular "abla ben folklor şeyini bakıyorum nerde acaba" , "abla örtmen ödev verdi metabolizik şeye bakıcakmışız", "şey afedersiniz atatürk'ün hayatı nerde" şeklinde oluyor, böylece ilköğretim kuşağının ne denli sıkıcı bir hayat yaşadığına şahit oluyorsunuz.
  • küçükken babamla gittiğimiz kadıköy'deki kütüphanedir. hani derinden gelen ve insana çocukluğunu hatırlatan bazı şeyler vardır ya, bu kütüphane de öyledir benim için.

buradan babalara sesleniyorum, çocuklarınızı kütüphaneye götürün. onlara ileride hatırlayacakları güzel anılar bırakın.
  • uzun bir aradan sonra geçen gün gittim. uzun bir ara dediğim rahat bi iki sene gitmemişimdir. birkaç saatlik boş vaktim vardı. yanımda da okumak istediğim güzel bir kitabım var. cafelerde kitap okumaktan çok hazetmiyorum. hem gürültülü oluyor, hem de gelip geçen insanlar dikkatimi çekiyor, onlara bakasım geliyor.

kütüphane gene aynı yerinde duruyor. murat muhallebicisinin olduğu sokaktan giriyorsun, aziziye hamamı karşısındaki sokak.

giriş katta çocuk kitapları bölümü duruyor gene.

üst katını bilgisayar odası yapmışlar. önceden orada kitaplar vardı. şimdi bilgisayarlarla dolmuş. kimsecikler de yoktu.bilgisayarlardan kütüphane üyeleri faydalanabiliyormuş. girişte öyle yazıyor. o odada görevli memur, eminim üye olmayıp da bilgisayarları kullanmak isteyenleri dövüyordur. öyle soğuk bir bakışı vardı.

üst kata çıktım, 3.kat. okuma salonu burası. eskiden de şimdi de bu kütüphanenin okuma salonunda test çözen en az iki kişi her daim var. hep de merak etmişimdir neden buraya gelip test çözüyorlar? evlerinden rahat değiller mi acaba?

bu kattaki kitaplar biblo gibi. süs. açılmamış, bakılmamış, toza toprağa bulanmış. okumalık kitap değiller zaten, araştırmalık eserler. özel olarak işin düşmedikçe okumazsın. o türden. ama gene de insan bir tozunu alır yaa.

4. katta roman falan, daha okumalık kitaplar vardır herhalde diye düşündüm ama 4. kata tam çıkamadım. kapısı kapalıydı. üzerinde hiçbir şey de yazmıyordu. tabele falan da yoktu. tırstım açmadım kapıyı. ama tahminim orada daha güncel eserler vardır. yani olmalıdır. çünkü yoksa benim küçük odamdaki mütevazi kitaplığım bile bu kütüphaneden daha zengin sayılır.
  • artık 22.00 da kapanan kütüphanedir. 24 saat açık olması tek özelliğiydi onu da kaybettiğinden pek bir olayı kalmamıştır. üst katı her zaman (en azından son 5 yıldır) terli çorap ve ayak kokar, kabus gibidir. ama kürkçü dükkanıdır, ne kadar gitmek istemesen de belirli bir saati geçirmişsen bulabileceğin tek boş masan oradadır.
  • rasimpaşa mahallesi. nüzhet efendi sokak no: 73 kadiköy/istanbul adresinde bulunan, telefonu 0216 336 73 50, faksı ise 337 95 25 olan kütüphane. kendilerine kadikoykutuphanesi@ttnet.net.tr email adresinden de ulaşılabilir.
  • mayıs ayında kapatılmış bir kütüphanedir. benim takıldığım nokta neden daha önce değil de şimdi farkedilmiş? 2020'de hazır pandemi döneminde yeniden inşa etselerdi çok da güzel olurdu. bilgisayarda vakit geçirme amaçlı yararlı olan ama benim için pek de gerekli olmayan bir yer artık.
  • geçen hafta gittim ama kapalıydı hayvan mezarlığını alacaktım hevesim kursağımda kaldı kütüpahen kalıcı olarak kapatılmış geçen ay kapanmış 5 mayısta, binada deprem riski varmış yıkılacak büyük ihtimalle ama kütüphane ve binlerce kitap ne olacak belli değil şu an.
  • internette gördüğüm kadarıyla 24 saat açık olan kütüphane. suserlardan ricam bunun doğru olup olmadığını beni yeşillendirerek teyit etmeleri. ayrıca buraya gitmiş olanlar da yeşillendirebilir. merak ettiğim birkaç soruyu cevaplarsanız çok sevinirim. hayırlı forumlar
  • rutubet kokusuyla hatırladığım kütüphane
hesabın var mı? giriş yap