405 entry daha
  • efendim sürüş yeteneklerine laf etmeyeceğim, çünkü gereksiz. farklı bir konuya değineceğim kendileri hakkında;

geçenlerde ankara doğuş oto'nun servis kısmında, bir tanesinin kaporta bölümü yetkilisi ile konuşmasına kulak misafiri oldum. hanımefendinin aracının, sağ kapısına başka bir araç sürtmüş. kapı boya hasarı dışında hasar almamış. boyaya da pasta cila atmışlar ve %90 iyileşme sağlamışlar çiziklerde. dikkatli bakılınca gözüken çizikler kalmış. lakin hanımefendi ısrarlar kapının komple boyanmasını istiyordu. usta da ''yahu gerek yok, bunun için komple kapı mı boyanır. kazalı sanarlar'' tadında açıklamalarda bulundu. hanımefendi de '' o kadar kasko parası veriyoruz, çirkin gözüküyor, boyayın komple'' şeklinde itirazları ile ikna olmadı. kapı boyanmak üzere servise alındı. araç vişne çürüğüne benzer bir tonda, metalik/sedefli kırmızı renkte bir audi a3. imkansız o sedefli orjinal boyanın tonunu, ankara doğuş oto servisinde yakalamak. bırakın ustayı, o dialoglara tanık olan tüm insanların içi gitti. kadın gider gitmez, fısır fısır çekiştirmeler, arkasından konuşmalar başladı.

yani diyeceğim o ki; isterlerse michael schumacher olsunlar fakat otomobillerden anlayanı yok denecek kadar az.

tanım: motorlu araç kullanan dişi homo sapiens sapiens.

edit: tanım değil ispiyonu gelmiş.
  • tanim: motorlu tasit kullanan kadin.

simdi kimi yazarlar tarafindan, kadin sofor genellemesi cinsiyetcilik olarak tanimlanmis. hatta hakaretler edilmis kadin soforlerle ilgili olumsuz yorum yapanlar icin. fakat birbirimizi kandirmaya gerek yok, neyin ne oldugunu herkes biliyor. gerceklik payi olmasa boyle bir genelleme dogmazdi diye dusunuyorum.

gercekten iyi arac kullanan, hatta cogu erkekten daha iyi kullanan kadinlar gordum. lakin on kadin soforun en fazla biri boyledir. geri kalan dokuzu, telasli, dikkatli olacagim derken kaosa sebebiyet veren, kurallara uyacagim derken trafigi aksatan ve otomobil kullanmayi kurallara uymaktan ibaret sananlardan olusuyor.

ulkemizde trafik dediginiz olay sadece duzgun serit degistirmek, sinyal vermek, hiz limitlerine uymak gibi seyler degil maalesef ki. siz ne kadar dikkatli olsaniz da trafigin pratikteki kurallarina uyamadiginiz surece, otekilenmeniz cok normal.

yetenek eksikligi var demiyorum. cunku cidden cok yeteneksiz erkekler de gordum soforluk konusunda. bu bariz bir ayrim degil. bence en buyuk farklilik, telas, kisa surede saglikli karar verememe, asiri dikkatten kaynakli gerginlik ve onun getirdigi suursuzluk hali.

edit: tabi bunlara sebebiyet veren ana sebep, toplumsal hafizanin etkisidir bence. kadinlarin hayatlarinin hic bir doneminde otomobillerle iliski erkekler gibi olmuyor. istisnalar haric bir kiz cocugu oyuncak arabaya ilgi duymuyor. dolayisi ile otomobil kullanma hevesleri, ilgileri erkekler gibi olmuyor. ben 13-14 yasimdan beri arac kullaniyorum fakat bir kadin 20'li yaslarinda ogrenme ihtiyaci hissetmeye basliyor. bunlar sanki ana sebepler gibi.
380 entry daha
hesabın var mı? giriş yap