• yan koltukta oturan birine cevap vermeden önce yapılan frenler de bu mahiyette kıymetlendirilebilir.

evet, var öyle bir şey. kadın şoförler, araç sürerken ön koltukta oturan bir yolcuyla sohbetleri esnasında, bilhassa hayretle karşıladıkları bir konuda cevap veriyorlarsa, önce frene basıyor sonra konuşuyorlar. denendi, %100 çalışıyor.

bu hakikati bir örnekle taçlandıralım:

{misal, bir kış günü çeşme otobanı, sol şerit.}

yan koltuktaki: mürüvvet de boşanıyormuş.

{fren}

kadın şoför: yapma ya!

{devir düşer, motor vurur tor tor tor}

.
  • insanı kanser eden frenler bunlar.
    300 metre öteden "ben kadınım" diyen frenler...
  • önündeki araçla olan 1km'lik takip mesafesini koruyordur.
  • bir iş arkadaşının sürmekte olduğu şirket arabasıyla e-5'te aşağı yukarı 90-100 civarı bir hızla, en sol şeritte seyredilmektedir.

önümüzdeki bmw 5 serisi bir araç birden zınk diye frene asılır. her ne kadar arkadaş durumu fark etmiş olsa da altımızdaki dandirik araba frene ne kadar basarsanız basın öyle zınk diye duramayan bir araç olduğu için m5 logosunun soğuk baskısı bizim ön kaputa çıkmıştır.

araçlardan inilir:
    - abicim ne diye basıyorsun frene zınk diye, allah alaaaaahhh?
    - kusura bakmayın, önümdeki araç birden frene basınca çarpmamak için ben de bastım. (bir bmw kullanıcısından beklenmeyecek bir kibarlığa sahip bir arkadaştır.)

şöyle kafa eğilip bakılır, 2 önümüzde bir grand cherokee sabit bir şekilde durmaktadır. yanına gidilir, içeride bir hanım efendi elinde telefon, öyle oynamaktadır.

- hanım efendi iyi misiniz?
    - iyiyim ne oldu?
    - sol şeritte ne diye aniden frene basıp duruyorsunuz? bakın kaza yaptık sizin yüzünüzden.
    - kaza mı? bana kimse çarpmadı?
    - (bmw'li arkadaş) arkanızda ben frene basınca arkadaşlar bana çarptı.
    - (benim arkadaş) niye durdunuz hanım efendi?
    - motor uyarı ışığı yandı, ben de durdum. servisi arıyorum şimdi.
    - ?!?!?
  • balata ustaları akşam eve yemek götürebiliyorlarsa bu isimsiz kahramanlar sayesindedir.
  • "ayy hızlı mı gidiyorum ne " temalı frenlerdir.
  • sanırım erkeklerin mekanik nanelerle daha iyi anlaşmasından dolayı... iyi kadın şoförler ve kötü erkek şoförler de var fakat ortalamalara baktığımızda, düz yolda sebepsiz fren yapma hareketi çok büyük ihtimalle arabayı kullanan kişinin kadın olduğuna işaret ediyor.

illa orkidi ile oynar veya rujunu sürer durumunda olmasından kaynaklandığını da düşünmüyorum. kadınlar araba sürerken genelde erkeklerden daha odaklanmış oluyorlar, gözlerini yoldan bir an bile ayırmıyorlar.

kadın ve erkeğin beynindeki geribildirim mekanizmaları bu konuda farklı işliyor sanki. kadın "hızlı mı gidiyorum?" sorusuna "evet" yanıtı verdiği anda arabayı yavaşlatma görevine sahip frene basıyor. basit bir sebep-sonuç ilişkisi.

bu tür basit sebep sonuç ilişkileri genelde erkeklerde görülür aslında. fakar bu durumda erkekler kendilerinden beklenmeyecek derinlikte değerlendiriyorlar durumu. hızlı gittiklerini fark ettikleri anda çok boyutlu bir problemi çözüyorlar.
    "düz yolda önümde belli bir sebep olmadan arka fren ışıklarının yanması önüme kedi medi çıktı, acı fren koyuyorum demek. ortalığı velveleye vermeden çözebilir miyim bunu. şimdi gaz kessem nereye kadar yavaşlar? kurtarır mı? sağda solda önüme atlayabilecek yaya filan var mı - yavaş yavaş yavaşlarsam ne kadar risk alıyorum? lan gaz kesmek kurtarmaz gibi, ileride köprü bombesinde zıplatırım arabayı. peki vites küçültüp motor freni koysam? çok mu hızlıyım bu vites için, motoru ne kadar öperim? yazık la motora. az fren yapayım bari. arkadakine ayıp olacak ama köprüyü o da görüyo sonuçta..." türü bir düşünce zinciri 1 saniyenin altında işlem görüp sonuç dönüyor, bir karara bağlanıyor ve harekete dönüşüyor.

bir de şu var: bu düz yolda görülen bir sebebi olmayan fren hareketi, erkekler arasında bir aciliyet durumu göstergesi olduğu için acayip dikkat çekiyor. yani diğer kadın şoför trope'larından farklı. bu durumu gören erkek anında adrenalin basıyor, tüm odağı yola dönüyor ve göremediği tehlikeyi arıyor. kedi mi koşuyor? top geldi de kovalayan çocuk mu var? lastiği patladı da spin atmaya mı başladı? türü düşünceler gene saniyenin çok altında bir sürede beyinden geçiyor.
    sonrasında bir tehlike olmadığını görünce de bu adrenalin negatif duygulara önayak oluyor. kalp 110'a filan zıplamış halde şöyle düşünceler geçiyor: lan bir bok yokmuş, neden acil bişi var gibi fren yapıyon. zıplattı adam/kadın bizi ya. bok var fren yapıyon... gibi.
  • bence sebebi panik. aman allahım çok hızlı gidiyoruz ölecez!!!
  • başlığı görür görmez sandalyeden düşecek kadar güldüm ya hahahajah. dün 2 şeritli bomboş bir yolda bir ben varım bir de önümde başka bir kadın. hem şeridi ortalamış hem de önü bomboşken sürekli frene basıyor. baya uzun bir süre fren lambalarını izledim. ne soldan ne sağdan gidebildim.
  • erkeklerin göremediği varlıkları gördükleri için yaptıklarını düşündüğüm hareket.
    (bkz: gönül gözü)
    (bkz: beşinci boyut)
hesabın var mı? giriş yap