staberinde

  • şeker abi (602)
  • 870
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

blitzkrieg

hmm, bu başlığa yazmamış mıyım hiç yaw...

çok temel ve basit bir strateji aslında bu. temel bir noktaya dayanıyor:
aç ayı oynamaz.

bir grup askerin savaşabilmesi için karnının doyması ve düşmana atacağı cephanenin kendilerine ulaştırılması lazımdır. etrafı çevrilen ve ikmal hattı kesilen birliğin savaş gücü anında düşer. zaman içerisinde de açlık ve sefaletten çözülür (firar eder, ölür, teslim olur vs) ve yok olur.

şimdi herkesin derdi, düşman birliklerinin etrafını çevirerek ikmal hatlarını kesmek ve dağılmalarını beklemek. 1. dünya savaşı'ndan günümüze kadar (kurtuluş savaşı dahil) durum bu.

a. 1. dünya savaşını anlatıyorum. iki tane kalem alın. uç uca koyun bu kalemleri. bu arkadaşlar bir askeri hat olsun. bunları çevirmeye çalışıyoruz.
b. iki kalemin arasını yavaşça itin. parmağınız bir piyade kuvveti ve bir noktada kalem hattını zorluyor. derdi kalemlerin arkasına geçmek ve etrafını çevirmek.
c. kalemler sizin itme hızınızda dönüyor ve araları aralanıyor. bir süre sonra parmağınız arka tarafa geçiyor.
d. gerçek hayatta ittiğiniz şey kalem değil, insan. itildiği zaman sadece dönmüyor, geriye doğru da hareket edebiliyor. yani arkasına geçme riski olduğu zaman geri basıyor ve geride bir hat daha oluşturuyor. (geldiğimiz yer aslında "hattı müdafa yoktur, sathı müdafa vardır" noktası. atatürk "piyade her zaman bir adım geride hat oluşturabilir." diyor. son derece haklı.) piyadeyi piyade ile itersen her zaman geri basıp yeni bir hat oluşturma opsiyonu var.
e. demek ki piyadeden hızlı bişi lazım itmek ve ittikten sonra arkalara sarkmak için.
f. e at var aq. neden süvari olmuyor?
f1. dönemin topları 50+km menzilli ve atlıları çiğ çiğ yiyorlar. bir bölgede yarık oluşacak gibiyse o noktaya 50km uzaklıktaki her top oraya bir ateş başlatıyor. ne at kalıyor, ne insan, ne de yarık.
f2. yani piyadeden hızlı ve topçu ateşinden etkilenmeyen bir nane lazım.
g. tank noktasına geldik. tanklar top atışından etkilenmiyorlar ve piyadeden hızlılar. yani bir yarığın arkasına geçmek için ideal aletler.

blitzkrieg budur. bir noktadan saldırmak, o noktadan düşman hattını yarmak ve tanklarla arkaya sarkarak düşmanın ikmal hatlarını kesmek. aç ayı ölür.

iki nokta daha var:
h. tank denen vatandaşlar temelde 30 km hızla giden iri metal yığınları. topçudan etkilenmeseler de, kafalarına bomba atan uçaklardan had safhada etkileniyorlar.
j. blitzkrieg yapmak için tankların düşman uçağı muhalefeti olmadan rahat rahat ilerlemesi lazım = hava hakimiyeti tamamen sizde olacak ve tanklar sakin sakin, huzur içerisinde ilerleyebilecek. yoksa uçaklar tankların damına kor. (bkz: battle of the bulge).

devamını okuyayım »
17.04.2013 03:59