• burada ki berk arkadaş sırf eleştirmiş olmak için yorum yapıyormuş gibi geliyor. bunun için harcadığı zamana yazık. filmi izlemiş olsam da olmasam da videolarında bir şey öğrenemiyorum. mesela nilüfer baş bu işe baya kafa yoruyor. örnek alabilir, alsın önerilir.
  • call me by your name ile ilgili akıllara zarar bir inceleme (!) videosu yayınlamış olan kanal.

inceleme de denemez aslında, "ben filmi sevmedim çünkü sevmedim işte"den öteye gidebilen mantıklı bir argüman yok. ne karakterleri anlamışlar, ne hikayeyi anlamışlar, sanırım zaten ne de filmi izlemişler.

oliver karakteri elio'nun annesiyle babasını nereden tanıyormuş (ilk 5 dakika içinde yanıtı veriliyor), bu bir kadın-erkek aşkı olsaymış beğenilir miymiş bu kadar (bir kadınla bir erkeğin bütün dünya toplumları tarafından de facto olarak kabul gören ilişkileriyle 1980'lerde iki erkeğin aşık olup birbirlerine açılabilmeleri için geçmek zorunda oldukları korkular, güvensizlikler ve inkar etmelerle dolu yollar kadın-erkek aşklarıyla aynı oluyor çünkü), "e hadi artık sevişin diye bekledik, sevişemediler de" (filmin ikinci yarısında bol bol sevişip koklaşıyorlar. arkadaş o sahnelerde belli ki kusmamak için gözlerini kapatıp kafasını başka yere çevirdiyse artık), "elio karakteri gay mi biseksüel mi hetero mu neci anlamadık, her şey havada" (elio 17 yaşında cinsel kimliğini oturtmaya çalışan bir ergen irisi. hesapta heteroseksüelken karşısına yunan tanrısı gibi bir adam çıkınca hemcinsine de kuvvetli hisler besleyebileceğini farkedip bu duyguya engel olamadan yaşamak istiyor ama hatunlarla da takılıyor ki erkekliğine kendince leke sürdürmesin) vs. vs. neresinden tutsanız dökülen, filmi ve hikayeyi zerrece anlamamış, üstüne bir de "gay filmi olduğu için beğeniliyor işte" diye çıkarım yapılan, "bırakın bir grup salak gitsin ekşi sözlük'te yazsınlar" falan gibisinden zavallıca kelamlar içeren, sonra video altındaki yorumlarda eleştiri yapılınca aynı perdeden bir de o kullanıcıyı aşağılayan ucube bir "şey". sen videonda kendin bir kere "bırakın bir grup salak övsün" gibisinden saygısızlık akan bir cümle kurmuşsun, videonun altında eleştirildiğin zaman mı geliyor aklına saygı konusunda ahkâm kesmek derler adama.

sarışın kızcağız yine daha iyi de kanal sahibi arkadaşın ne film "beğenileri" (zira eleştiri ya da analiz olamayacak kadar sığlar) ne de ukala tavırları çekilecek gibi değil. sanırsın 40 yıllık sinema otoritesi, "ben dedim oldu, beğenmeyen siktirsin gitsin" kafalarında bir özgüven. fantastikli, oyuncaklı filmler hakkında eğleşmek isteyenler takılabilirler ama diğer filmlerle ilgili fikir edinmek isteyenler arkasına bakmadan kaçsınlar derim. öyle bir birikimleri yok belli ki.
  • red sparrow incelemesini izledim biraz önce. ona inceleme denmez. bu ne sığ, ne çirkin, ne seviyesiz bir eleştiri anlayışı böyle. meme meme meme sürekli aynı yere takılmış bir konuşma. cidden bu adam bu iş ile bir yerlere geliyorsa vay halimize.

phantom threat için de bomboş bir inceleme çekmişler. yani insan sanat yönetmenliğindeki başarıdan nasıl bahsetmez bu film için aklım almıyor. yok ben sonunu yemedim. yok hiç yükselmedi senaryo. senaryonun yükselmesi bir sivrilme anı yaşaması bir zorunluluk sanki. film kendi istikrarlı çizgisi içerisinde gayet keyifliyfi.

ı, tonya için daha giriş cümlesi yetti inceleme dedikleri şeyi izlememek için. margot robbie'nin yine poposunu gördüğümüz bir film????
    bu kanalı ve özellikle sakallı beyefendiyi izleyerek hiçbir filme gidip gitmeme kararı almayın. zira kendisi bu konuda yorum yapabilecek son insan belli ki.

uzun zaman sonra gelen edit: nocturnal animals incelemesi yine karşıma çıktı. seviyesizliği karşısında yine cinnet geçirdim. ilk 5 dakikadaki görüntüler için midesinin kalktığını söylemekten çekinmeyen, amy adams'ın performansını hiçe sayıp sadece memeleri için orada diyen, buna da algıda seçicilik kılıfı uyduran şahsı barındıran youtube kanalı. şunu izleyip beğenen insanlara zerre kadar saygım yok. yanına aldığı sinema konusunda genellikle yeterliliği olmayan ama güzel olduğu için orada oturttuğu kadınlardan da kendisinin ve izleyici kitlesinin seviyesi belli oluyor.
  • sanırım youtube'da sinema üzerine videolar çeken en boş kanal. hazırlayıp sunan arkadaşın eline emeğine sağlık ancak çoğu konuda bilgisi olmadan fikri var bu arkadaşın. yarı cahilliğin bayrağını gururla dalgalandıran tematik kanaların başında geliyor malesef.
  • marvel evreni özet videosu ile çok iyi iş çıkarmış kanal. mutlaka izlenilmeli. derli toplu bir özet olması her açıdan iyi bir kaynak. seneler ilerledikçe bu video güncellenir ve yeni olaylar eklenir. sakın silmesinler bu videoyu kurgu programından

https://www.youtube.com/…mc71qsfss&feature=youtu.be
  • youtube kanalında görev almaya başlayan kızların kaldırılmak umuduyla mı istihdam edildiği yoksa hali hazırda kaldırılmış kızların (bkz: kalkık kız) mı istihdam edildiği tartışmaları sıcaklığını koruyadursun, berk şeytanın bacağını kırmış. kazanova seniii...
  • halil söyletmez konusunda haksızlar. neden haksız olduklarını söyleyeceğim. ama konu o değil. ortada bariz bir hata olduğunda bile sırf sevmedikleri insanlara karşı taraf olabiliyor insanlar. kimse yanlışa yanlış demiyor. doğruya doğru da demiyor.

filmi beğenmeyebilirsin kaldı ki ben film yazarken bile rahatsız oluyorum. kötü skeçlerden oluşan görseller bütünü. peki ''gerizekalı ve karaktersiz'' demek için yeterli mi? değil. gerizekalı kelimesinin suç olmasını tuhaf buluyorum. tck suç sayıyor ama karaktersiz bence ağır bir laf.

kötü bir işi beğenmeyebilirsin ama karaktersiz diyemezsin izleyenlere ve yapana.

bu çok basit bir mantık. isteyen herkes istediğini çekmekte ve piyasaya sürmekte özgür. ben sinemaya aşığım çok boş ve söylenmek için söylenen bir laf. sen hakaret etmeden fikirlerini belirtemeyen bir insansan, zaten eleştirdiğin filmlerde çizilen karakterlerden bir farkın yok.

kimsenin kimseyi izlemek zorunda bırakmadığı bir üretim için hakaret etmek bence çok tuhaf bir durum. çocuklar etkileniyor mu* ailesinin suçu halil söyletmez'in değil.

halil söyletmez'i ben de sevmiyorum ama takip etmiyorum bu kadar basit. yaptığı işle ilgilenmiyorum. geçen galatasaray şampiyon olunca yaptığı parçaya denk geldim o iyiydi aslında. müzik konusunda daha iyi film konusundan. ama para kazanılabilen bir sektörde film yapıyor diye hakaret edilmesi çok manasız. izleme, takip etme, engelle geç. eleştirmen olarak görüyorsan da kendini hakaret etmeden eleştir yerin dibine sok. bu kadar basit bunu anlamayan insanlar cidden çok tuhaf
  • antipatik sunucuları olduğu sürece kaybolmaya mahkum seyir kanalı. kısa bir süre takipte kalmanın pişmanlığıyla terk ettim. kasılarak bir şeyler anlatan, boşluğa trip atan tipler ve birinin diğerleri üzerinde patronculuk oynayışı yeterince izlenesi değil. hep mi böylelerdi diyerek geçmişlerine döndüğümde aralarındaki tek sempatik kişiyi de kaçırdıklarını fark ettim. yazık olmuş. sadece yazısal olarak devam etmelerini temenni ediyorum.

uzun süredir de kendilerini unutmuşken başka bir kanal ile tekrar kendini hatırlattılar. o yüzden buradayım sanırım.
  • yaptıkları 10 kasım videosu ile gerçek anlamda gözleri doldurmuşlardır. helal olsun size.

https://youtu.be/ndh0grmxi4e
hesabın var mı? giriş yap