• yazdığı az sayıda entrynin tamamına yakını zevkle okunan yazar..
  • kahve hakkında verdiği bilgileri, pratikte de uygulayabiliyorsa güzel kahve yapabiliyor olması muhtemel yazar.
  • nickinin hakkını veren, kahve konusunda ciddi genel kültür sahibi bir yazar.*
  • kahve bulma konusunda bana arsivlik bir mesaj gonderip kahve bilgisiyle sok eden * yazar. cok cok hosgelmis.
  • kahveden anlarsa bu arkadaş anlar diye attığım bir mesajla kendime gelerek öğrendim ki kahve konusunda bildiklerinin henüz onda birini bile sözlüğe yazmamış yazar. hatta black hawk down filminde çatışmanın ortasında kahve yapan eleman bendim dese inanırım.
  • kendimi kahve-sever olarak görüyordum. ne kadar yanıldığımı bu yazar her gün bana gösteriyor. kahve'yi seven, sevmeye çalışan bir şeyler öğrenmek isteyenler, tüm kahve-maniaklara bu yazarı gözüm kapalı tavsiye ederim.
  • yaklaşık bir - bir buçuk aydır yazdıklarını takip ediyorum, yazdıklarını takip ettiğim güne lanet ediyorum. hadi lanet ediyorum çok abartı olur ama ne bileyim kahve delisi olmasam da platoniği bir insan olarak içtiğim kahvelere olan saygımı yitirdim yeminle. french press ile çay servisi yapıldığını bile gören gözlerim için bu yazılar çok fazla. yazdıklarını biraz daha okursam yakında filtre kahve istediğimde french pressi burnuma dayayan müesseseye "sen benlen dalga mı geçiyosun ulaaan" diye dengesiz tepkiler vermeye başlayıp, "sen bu çekirdekleri nerden alıyosun bakiim, kurtlu bunlar hep kurtluuu" diye çemkirmekle devam edebilirim. çok tehlikeli bir yazar bu efendim*
  • elli defa yazılmış ama tekrar etmekte fayda var: nickinin hakkını tam anlamıyla veren, kahve hakkında yazdıklarını büyük merak ve ilgiyle okuduğum yazar.
  • yanlış anlamamışsam hemşehrim. kahve yazılarını zevkle ve şaşkınlıkla okumaktayım. kahve yapmakla kahve 'bilmek' arasındaki farkı biliyorum ama world barista championship'in rüyalarını süslediğini düşünmekteyim. özellikle ters french press metodunu denemek için sabırsızlanıyorum, temel bir derdimi çözecek gibi görünüyor. kendisine buradan selamlar gönderiyor, özellikle kahve ve ama diğer yazılarını da sabırsızlıkla bekliyorum.
  • simdi, aslinda yemek yemek benim isim degil. ucuncu, bilemedin dorduncu lokmada konferans dinleyen ortaokul cocugu gibi sikiliyorum. ama yemek ve ozellikle de tatli yapmak benim isim (is derken, meslek anlaminda degil), mutfaga girince kanavice gormus derya baykal gibi heyecanlaniyorum. o yuzden de arada internette tarif bakiyorum, farkli birseyler ariyorum.

karsima cikan tariflerin cogunun ortak noktasi yanlis olmalari. bir kere yemek nispeten daha rahat bir alan olsa da, tatli dedigin, hamur dedigin kimya isidir. cicek sular gibi bardakla olculmez hicbir sey, grami onemlidir, unun kul degerinden yagin turune kadar hersey denenmis, hesaplanmis, tarifler o sekilde bulunmustur. misal kekler, oyle "yumurtayi sekerle cirp, ustune un ekle, oldu mu sana leziz bir hamur?" demekle de yapilmaz. ondan ancak anneanne keki olur, altin gununde yenir, ama bana kalsa bulasik sungeri olur ancak. ne neyle karistirilacak, ne sureyle karistirilacak, nasil karistirilacak, bunlar iyi birsey yemek, iyi bir tatli istiyorsaniz onemli seyler. yemek gestapolugu yapmiyorum aslinda, birisi boyle bir kek yapip da ikram etse tesekkur ederim. ama bir ikramla, yalan bilgi vermek arasinda dev bir fark var. neticede sinirli bir insan oldugum icin, bu sacma sapan emine s. bedervari tarifleri internette gorunce yazanlari spatulayla dovme isteginden kendimi alamiyorum.

iste bu yuzden, ozellikle bu icinde bulundugumuz mutfaktaki cahiliye devrinde, benim icin cok degerli bir yazar kahvedelisi. kahve konusunda yanina bile yaklasamasam da, diger mutfak konularinda yanyana durabiliriz diye dusundugum icin onu kardes chef de partie gibi goruyorum. yazilarini okurken bir croquembouche, bir sachertorte, bir macaron yaparken aldigim tadi hissediyorum.

ama sadece kahve veya sadece mutfakla kisitlayarak haksizlik ediyoruz kendisine. ben o'nun kahveden ve mutfaktan biraz cikip, diger konulara daha cok el atmasini istiyorum. gerci kendisinin sozluge verdigi emek benimkinden daha fazla oldugu icin bunu benim soylemem biraz ayip kaciyor ama yine de, olanca yuzsuzlugumle, onun zekasina, bilgisine ve kalemine guvenmemden kaynaklanan elinden cikmis daha cok, daha farkli yazilar gorme istegimi dile getiriyorum.

"dipcik not": kendisi su ana kadar konustugum en kibar sozluk yazari.
hesabın var mı? giriş yap