• uğruna deli muamelesi gördüğüm bitki. ne zaman "çiçek alınması yerine kaktüsü tercih ederim" desem biri kalkıp sinirlendiriyor.size ne olm,seviyorsam suç mu?
  • annemin radyasyonu emdiğine inandığı dikenli bitki.
  • süleyman demirel üniversitesi (sdü) elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümü öğrencisi yasemin karadana, yaptığı deneyler sonucunda kaktüslerin ortamdaki elektriksel alanı emerek enerji yayımını azalttığı tespit etti.
    karadana, "genç kaktüslerde bitkinin öz suyu gövdenin her tarafında aynı özelliği göstermiyor, yaşlandıkça daha homojen bir yapı gösteriyor. 8 köşesi tekrarlı yansımalar yapacağından kaktüsler elektromanyetik dalgaları emebilmektedir. ancak köşesi olmayan kaktüslerin böyle bir özelliği yok" dedi.
  • almak için teşebbüs etmeme rağmen, genel olarak görüntüleri böceğe benzediği için alamadığım bitkidir.

(bkz: böcek fobisi)
  • her gördüğüm yerde koleksiyonuma bir yenisini daha eklemeden edemediğim bitki. o kadar ki koleksiyonumda ithal olanları bile mevcuttur.
    bir dönem vardı, evde sağa sola dönerken elinizi kolunuzu bir kaktüse çarpmadan odadan odaya gidemiyordunuz. sonra ben bunları ayrı ayrı saksılara dikip evin her tarafına saçmak yerine kocaman saksılar alıp bunlara topluca dikip belli lokasyonlara konuşlandırdım ki kaktüslerime çarpanlar onlara artık zarar vermesin.

bunların çiçekli olanları da vardır, aslında en çok onları severim ama aralarında en dayanıksız, en narin olanları çiçekli olan türleridir. mesela bunda ve bunda* göründüğü gibi.
    vakt-i zamanında bütün kaktüs familyalarını, cinslerini araştırıp öğrenmişliğim mevcut. arastırırken fark ettim ki epey havalı cins isimlerine sahiplermiş. mesela meraklıları için başlıca cins isimleri; cactoideae, maihuenia, opuntioideae ve pereskia'dır.

bunları bu kadar çok sevmemin en temel sebebi, siz onlara bakmasanız bile onlar bir şekilde yaşamaya devam eder, ne nazı vardır ne düzenli sulama derdi, ne de dökülen yaprakları falan. dünya yüzeyi üzerindeki en sorumsuz adamın eline bile verseniz bu bitkileri hayatta kalmayı başarırlar.

ayrıca bazı türlerinden tekila yapılır. hatta bir keresinde bana gelen bir arkadaş bunlardan tekila yapalım teklifi sunması üzerine benden sağlam fırça yemiştir. git ulan çöldeki sahipsiz kaktüslerden yap yapacaksan tekilanı! kendini bilmez haysiyetsiz* hede hödö..
  • soyulmuş meyvesi lezzetli olduğundan yol kenarında dikenli incir adıyla bilinen lap incirine elini atıp tüy gibi dikenleriyle uğraşmak ve gelmiş geçmiş her kaktüse lanet okumak... kaktüslerden de meyvesiyle uğraşmaktan da tiksinmek...
  • türkiye tarihindeki ilk sosyalist feminist dergi. toplam 12 sayı yayımlanmıştır.

1990 eylül'üne kadar yayımlanan kaktüs'ün ilk yayın kurulunda: banu paker, gülnur acar savran, nalan akdeniz, nesrin tura ve sedef öztürk gibi isimler vardı.

son sayıda ise yer alan bazı isimler şunlardı: canan bayraktutan, fadime gök, filiz koçali, hacer ansal, hülya eralp, nalan çağlar, nural yasin, nuran sarıca, özden dilber, şahika yüksel, tüten ateş, ülkü sarıca.

dayağa karşı kampanya'dan mor çatı'ya geçiş sürecinde, ihd'nin düzenlediği sol kesimden kadınlarla, radikal feministlerin karşılaştığı kadın kurultayı'na, cinsel tacize karşı yürütülen kampanyadan, medeni yasa protestolarına, aile araştırma kurumu'na karşı yürütülen eylemlerden, kadınların hapishanelerdeki açlık grevleriyle ortaklaşma direnişlerine birçok aktivizm sürecinin ağlarını örmüştür kaktüs.

dayağa karşı kampanya - mor iğne gibi büyük çaptaki eylemlilik hareketleri de bize mor çatı'yı kazandırmıştı bildiğiniz gibi.

kaktüs'ün bütün sayıları şimdilerde pdf olarak internette sunuldu. bu müthiş bir imkân. teşekkür ederiz. şuradan ulaşılabilir.
  • seneler önce izmirde bir semtte belediye kaktüs ekmişti. sürekli geceleri o kaktüsler çalınıyordu. meğer bu sazanlar uyuşturucu yapımında kullanılan bir türü ekmiş. tabi uyanık müptelalar da seve seve kullanmış.
  • yurtta alayım deyip öldürme becerisini gösterdiğim bitki. çiçek sulamayı unutan bir insan olan ben sulamaktan öldürdüm. meğerse bunada çok su vermişim.
  • sahip olduğunuz kaktüsün cinsini merak ediyorsanız http://www.kaktusrehberi.com/…p/tr/galeri/kaktusler
hesabın var mı? giriş yap