• rte, bugün, "kanal istanbul, boğazı çok ciddi bir felaketten koruma projesidir... fakat şimdi burası yapıldığında bu işin sadece çevrecilik yönünden inşallah kurtuluşu değil, bunun yanında çok daha bir siyasi boyutu olacak ki bunu şimdi kullanmıyorum, vakti saati geldiğinde onu da kullanırız. o siyasi boyutuyla da inşallah, bu kanal istanbul, dünyada çok ciddi bir sükse yapacak." ifadelerini kullandı. dikkat çekici noktası ise yukarıdaki cümlenin içindeki "bunun yanında çok daha bir siyasi boyutu olacak ki bunu şimdi kullanmıyorum, vakti saati geldiğinde onu da kullanırız." sözlerinde gizliydi.

montrö boğazlar sözleşmesini tehlikeye atar mı?
    "kanal ve özellikle kanalın işletimi montrö sözleşmesi’nin sona erdirilmesi için bahane olarak kullanılabilir." yorumları var. kaynak

asıl hedef başka mı?
    bu başlık altında konu bir de böyle değerlendirilmiş. kaynak2

şimdi kanalın çevre felaketi yıllardır konuşuluyor. hatta şöyle detaylı bir makale var bkz.

ama hepsinden öte bu, bir emperyalist proje mi? insan üzülüyor. 'bob eş başkanlığı'ndan sonra gelinen nokta bu mudur? cevap verilmesi ve vatandaşın içinin rahatlatılması gerekiyor.
  • bu proje geyiği en çok emlak alım satım sitelerindeki arvautköydeki emlakçı görüntülü çakallara yarayacak.
    gazete görselleri ile dolu ama 1 tane arazi fotosu olmayan mt2'si bilmem kaç liradan kupon arazi ilanları tekrar dolmaya başladı bile.
  • sanırım 2023 te cumhuriyetin 100. yılında açılışı yapılacaktır. cumhurbaşkanı nın geri adım attığı tek konu olan topçu kışlasından sonra kanal istanbul dan ölse dönmez.

eğer yemeğe niyetliysen, bedel türkiye için çerez parası denecektir.

evet, bir ada da yaşamaya hazır mıyız istanbul, ses ver istanbul, hazır mıyız?
  • sahsimca bu proje hic bir zaman hayata gecmeyecek.

güzergah resmiyet kazanmadan önce onden birileri arsaları tarla fiyatina topladi zaten,

simdi proje tekrar parlatıliyor, gostermelik bir kac sey yapilip emlak sektorunde 1 e alinan arsalar 100 e el degistirecek, ve sonraaa boom proje iptal...
  • bu projenin hicbir zaman hayata gecmeyecegi gun gibi ortada, peki neden bu konu ikide birde gundemimize geliyor; bence birinci neden rusya ile flort ederken arada bak amerika da yanasiyor kanal yaparsam gemilerini sokar karadenize ona gore huyuma git demek icin. ikinci neden bolgede bazi cevreler ciddi arazi topladi simdi de fiyatlari yuksetip arap kardeslerimize gazliyorlar bu arsalari. ben en azindan birincisi olduguna ve en azindan dis politikada gerektiginde kullanilan bi koz oldugu icin ic politikada da onumuze ciktigina inanmak istiyorum.
    edit; imla
  • rus donanması daha kolay akdeniz'e inebilsin diye yapılmak istenen projedir.

bakın görün, projenin parası da rusya'dan gelecektir.
  • ama değil göte yol yaptılardan sonra, tuna nehrinden karadenize dökülen bokların marmaraya aktarılması için yapılan "boktan" proje. batının karakolluğundan lağımına terfi ediyorsunuz istanbullular. ama bu sahtekarları başımıza 25 sene bela ettiğiniz için şimdi hesabı ödeme zamanı. yiyin birbirinizi ete para vermeyin, sıçın denizlere boka vermeyin. müstehak size!
  • yapılamayacak, halkın izin vermeyeceği ve de zorla yapmak istenirse bunu yapanı koltuğundan indirecek projedir. aynı zamanda imamoglunun önünü de açan proje olacaktır.
  • cb recep tayyip erdoğan'ın yaptığı açıklama;

'bu işin sadece çevrecilik yönünden inşallah kurtuluşu değil, bunun yanında çok daha bir siyasi boyutu olacak ki, bunu şimdi kullanmıyorum. vakti saati geldiğinde onuda kullanırız. o siyasi boyutuylada kanal istanbul dünyada çok ciddi bir sükse yapacak'

dünyanın gözü önünde yapılacak bu projenin gizli ne 'siyasi boyutu' olabilir?

on yılda iktidarların, sınırımızdaki ülkelerde, şutda burda sınırların rejim ve düzenlerinin değiştiği proje yapım süresimde o 'siyasi boyut' nasıl sabit ve değişmez kalacak?

yani siyasi boyut falan yok...

işte bir 'camide içki içtiler, görüntüler bu cuma'

efendim ' lozanda kim neyi vermiş anlatacağım'

'sabrımızı test etmesinler' gibi şeylerin devamı. bu kadar aleni ve büyük ölçekli projede gizli çıkar, siyasi boyut olmaz. ya cb halkı iknaya bahane arıyor ya da danışmanlardan biri sağlam üfürmüş.
  • doğayı katledecek ve istanbulu bitirecektir. doğanın yapmadığını yapmaya kalkmak tek kelime ile ahmaklık.

ayrıca imzamı atarım (bkz: #23239729)
hesabın var mı? giriş yap