• (bkz: anal istanbul)
  • cemal saydam'ın bu konudaki açıklamasının aklıma yatmayan bir tarafı var. yukarıda da isabetle belirtildiği üzere, karadeniz'den marmara'ya akan su miktarı kanal sayısına bağlı değil, zira bunlar kapalı sistemler değiller. karadeniz'den marmara'ya akacak su, bir kanal da olsa iki kanal da olsa akar. dolayısıyla aslında kanalın yüzey akıntısını arttıracağı iddiası benim pek aklıma yatmıyor.

ikincisi yüzey akıntısı velev ki arttı, bu neden marmara'da 25 metre derinlikte bir tabaka oluşmasına yol açacak? aynı akıntı yıllardır boğazdan akıyor, kanaldan geçecek miktarın buna sebep olacağını nereden biliyoruz? üçüncüsü, velev ki tabaka oluştu, deniz dibindeki anaerobik koşulların organik partikül miktarını arttıracağını söylüyor. bu 25 metreye kadar olan üst kesimde aslında besin bolluğu olacağı, balık nüfusunun artacağı şeklinde yorumlanamaz mı? son olarak bu tabaka oluşursa, altındaki oksijensiz koşulların üreteceği gazların yüzeye çıkacağına ve kötü koku yaratacağına emin miyiz? dünyada gerçekleşmiş bir örneği var mı, varsa nerede?

ben hala çed görmeyi bekliyorum. bu kadar üstünkörü bilgilerle ancak sözde bilimsel bir analiz yapılabilir gibi geliyor. gerçek planı, rakamlarıyla masaya yatırıp öyle bakmak lazım. cemal bey de bunu yapmadan ortaya atıldığı için söylediklerini çok muteber bulmadım, başka çevre bilimcilerin farklı fikirler ileri süreceğini tahmin ediyorum.
  • ağzımıza sıçtınız dedirten projedir.
  • istanbul’a ihanet ettik, hala da ediyoruz demedi mi? sözünün arkasında adam işte!!!
  • mesleğim gereği sahip olduğum donanımlar ve konuya dair okuduğum bilimsel veriler ışığında pek çok şey söyleyebilirim... ama ne oldu biliyor musunuz? insanlara artık bir şeyler anlatmaktan yoruldum bu konularda... idealist bir tutumla içinde bulunduğum mesleğimde yavaş yavaş akademik bir çevre içerisinde sıkışıp kalacağımı düşünüyorum...
  • kanal istanbul'un marmara'yı öldürmesi diye okudum.
  • bu kanal sayesinde ülkemiz soğuk denizlerden sıcak denizlere ulaşacak şükürler olsun keşke bizimde bir boğazımız olsaydı da kanal yapma zahmetine girmeseydik
  • elbet tabi ekosistemi ve marmara karadeniz arası farklı ısıda ki su sirkulesini arttıracağından balık ekosistemi cok zor duruma düşecek. umuyoruz projede bir kac duzgun mühendis vardir da ,hali hazırda hayat bitme noktasına gelmiş marmara gibi karadeniz'de bitirmeyiz.
  • oy verme vaktiyle yaklaşan projelerin veya birden hortlayan projelerin genelde yaptığı iştir bir şeyleri öldürmek veya berbat etmek
hesabın var mı? giriş yap