*

şükela:  tümü | bugün
 • dogdugum ve üniversiteye gidene kadar 17 yil yasadigim, bati karadeniz bolgesinde bulunan 78 trafik numarali ilimiz. il olmadan zonguldak'a bagliydi. demir celik fabrikasi ve safranbolu disinda pek de muhim bir olayi yoktur. sehirlerarasi telefon kodu 370'dir.
 • karabük demir çelik fabrikası yüzünden havası berbattır. üzeri hep dumanla kaplı bir şehirdir. gerede'den yaklaşık 1 saat uzaktadır.
 • son 10 seneden bu yana eski güzelliğini kaybetmiştir.birde yenişehir stadı vardır.
 • 17 senemi gecirdigim memleketim dedigim, cevresi (safranbolu, yenice, ovacik...) guzellikleri barindirsada havasi berbat ve disardan bakilinca herhangi bi artısı bulunmayan sehir. bi de çamlık vardir, her pazar piknik yapmaya giderdik. cocuklugunuzu guzel gecirebileceginiz bir yerdir...
 • safranbolu ile arasında 10 dakika olmasına rağmen zihniyet fakiri ve rezil havalı şehir..bi de içinde haddane denilen demirci dükkanları vardır.
 • resmi adresi www.karabuk.gov.tr olup, burada sehrin tarihcesi ile ilgili sunlar yer almaktadır.

  candaroğulları zamanında, kapullu özü (bügünkü kapullu köyü) ile varlığına tanık olduğumuz karabük köyü, kent olarak varlığını cumhuriyet’e borçludur. cumhuriyet’in sanayileşme programı çerçevesinde bir ağır sanayi kenti olarak 3 nisan 1937 tarihinde demir çelik fabrikasının temelleri ile karabük’ün de bir kent olarak kuruluşunun temelleri atılmıştır. karabük, türkiye’nin ilk ağır sanayi işletmesinin temelinin atıldığı bir kenttir. 1933 yılında kabul edilip, 17 nisan 1934 tarihinde eyleme konulan ilk beş yıllık kalkınma programının, devletçi ekonomi siyaseti ile birlikte gerçekçi anlamda uygulandığı ilk kent karabük’tür. karabük, 1963-1970 yılları arasında ekonomik açıdan en parlak, sosyal ve kültürel açıdan en hareketli günlerini yaşamıştır. 1980’li yıllardan sonra, hükümetlerin özellikle liberal ağırlıklı ekonomik politikalar izlemeleri sonucunda, ekonomisini sadece demir ve çelik üretimine bağlayan kentte, tek bir sektöre bağlılık sorun yaratmaya başlamıştır. 1990’lı yıllarda yaşanan 137 günlük işçi grevinden sonra demir çelik fabrikası sürekli kriz içine sürüklenmiş, nihayet demir çelik fabrikası, 1995 yılında üyelerinin büyük çoğunluğunu işçilerin oluşturduğu kardemir a.ş.’e devredilerek özelleştirilmiştir. bu özelleştirilme biçimi, ilk defa özelleştirme tarihine, “karabük biçimi özelleştirme” şeklinde geçmiştir. 1996 tarihinde kent ekonomisi tekstil alanına kaymış, 2000 yılında organize sanayi bölgesi’nin hizmete girmesi ile de kentte yeniden bir ekonomik canlılık yaratma fonksiyonu hızlandırılmaya çalışılmıştır.
 • missing in anatolia isimli japon manga çizgi romanina mekan olan il.

  (bkz: chie shinohara)
  (bkz: japon animelerde turkiye muhabbeti gecmesi)
 • öss sınavlarında başarı ortalaması her zaman çok yüksek, bu sene de 5. sırada olan il.
 • metalurjik şehir...