• türkiye'yi uzunca süredir yöneten karadeniz insanının bu yüksek zekası nereden, neden kaynaklanıyor?
    osman müftüoğlu "balık, aklın sütüdür" diyor. büyük ihtimal balık diyorum ben. hele de taze hamsi.
  • bir belçikalılar bir de karadenizliler çok zekidir. * o yuzden fıkralara konu olmuşlardır.
  • bir karadenizli olarak söylemek istediğim üç beş şey var.

zeka çoğu kuramcıya göre kalıtımsal olabilir ve çevreden etkilenebilir bir olgudur. ancak verilen örnekle bu durumun alakası olduğunu düşünmüyorum. zira buranın insanı ciddi anlamda içten pazarlıklı. gözünün yaşına bakmayacak türden özellikle. ve eşe dosta iyi görünmek için birbirlerine sahip çıkarlar ama ilk fırsatta hep en yakınını vururlar. vurmaktan kastım, emelleri uğruna gözden çıkarırlar. gözü kara olmaları da burdan geliyor.

daha önce birileri anadolu'yu görmek istiyorsanız müge anlı izleyin demişti, tek parametre olamaz ama istanbul'da gidin avukatlık bürolarına, çoğu miras davaları karadenizli ailelere ait. asla bir birini çekemez ve bir birinin malında gözü olan insanlardır. e haliyle bir taraf yok olunca öbür taraf fazla güç sahibi oluyor. bu da arkadaşın bahsettiği durumu doğuruyor. olayın zeka ile yakından uzaktan alakası olduğunu düşünmüyorum yani... tabii ki herkes bu özellikte değil ama çoğu gözlemlerim bu yönde.

alınan olursa şayet özür diliyorum, ancak hayatının çoğunu karadeniz illerinde geçiren birisi olarak söylüyorum ve böyle olmayan kişileri tenzih ederim.
  • zeka ile kurnazlık arasında ince bir çizgi vardır. bizim insanımız zeki değil kurnazdır. en büyük aptallık ise bu kurnazlığı zeka belirtisi olarak görmektir.

reddit: imla
  • zeki olduklarını kim söyledi ?
    tanım bunu kabule dayanıyor.
    ilk önerme yanlış olduğundan tartışmaya kapalı.
    zeki olsalar sebebini tartışırdık burada .yok öyle bir şey.
    zeki olduklarını kabul edenler tartışmaya devam etsin.
  • çay içmekten oluyor bence
  • ulan demeyin şöyle ya..inanırlar
hesabın var mı? giriş yap