• seçim kampanyalarında hedef seçmendir, kandırılası seçmendir, yularını nereye çeksen oraya gidecek seçmendir, ideolojisi olmayan seçmendir, genellikle 18 yaşına yeni girmiş seçmendir, umutsuz seçmendir, seçme görevini yerine getirmesi için uğraşılan seçmendir, seçmlerden sonra pişman olacak seçmendir, seçimlerden sonra dahi kararsızlığı sürecek seçmendir, seçim sonuçlarını daha bi az dikkatli seyredecek seçmendir, siyasal reklama malzeme olan seçmendir, kandırılırsa iktidarı getirecek seçmendir, iktidara ilk küfredecek seçmendir, neredeyse sonsuza dek kararsız kalacak seçmendir...
  • yani öyle birşey ki, türkiye'nin geleceği bu insanların elindedir. bu enteresan varlıklar istediği partiyi tek başına iktidara taşıyabilir.* ben kendimi de bu grubun içine koyuyorum. bugün benim ülkem için çalışacağına inandığım bir insana oyumu vermekten kesinlikle çekinmem. benim ve bu büyük gurubun en ilginç yanlarından bir tanesi de, kararı sandık başında vermesi.* bugün insanlar sokaklarda cumhuriyetine sahip çıkıyorsa, benim de oyum cumhuriyetine en çok sahip çıkan siyasi lideredir... işin içinde biraz saflıkta var tabi.
  • 22 temmuz 2007 seçimlerine damgasını vuracak kitledir:

1- sol eğilimliyim ama sol bile sol eğilimli değil, chp.ye mi vermeli?
    2- gidinin ertuğrul abisi bile müslüman solcu oldu. yaş erdi kemale, yarın birgun hesap gunu gelecek, akp.ye mi vermeli
    3- ab.ye kılım, ama bu mhp değil miydi idamı bile kaldırıp, kimseleri asamayan da besleyen, milliyetçiler bile benim kadar milliyetçi değilken onlara ne oy verecem ki ben?
    4- aslında memlekete iyi kötü bir istikrar gelmişt, 2001.den beri kriz yok, döviz duruldu,işlerim rayına oturdu, akp.ye mi vermeli?
    5- ne diyorum ya ben? ben laiklik için kızılayda yürüyüşe gitmiş adamım, aklımı yedim bir an herhalde.
    6- ammaan, havalar da iyice ısındı, bu sıcakta kim 450 km araba sürüp istanbul.a dönecek ki, yoksa gitmesem mi, acaip üşendim bak
    7- en iyisi ödp.ye vermek
    8- aman onlara vereceğim oy zatem boşa gitmiş olacak, en iyisi gitmiyim ben...
    9- (bkz: ne gidecem sandığa yatarım ben evimde)
  • seçim anketlerindeki oranları hunharca diğer partilere dağıtılan seçmendir.
  • oy verilebilecek parti bulamayan zavallı bilinçli.
  • (bkz: swing vote)
  • ülkemizde hiçbir zaman yüzde 10-15 seviyesinin altına düşmemiş, yüzer gezer oy da denilen seçmen kitlesidir.
    bunların dışında bir de kıçını kaldıramadığından sandığa gidemyeenlerle boykot ettiklerini belirterek sandığa gitmeyen yüzde 15-25 aralığında seçmen vardır.
    oy veren ve kararsız olmayanların da önemli bir kısmı (yaklaşık yüzde 30-40) ise rasyonel hiçbir kriter olmadan sadece lideri ya da konuşmalarını beğendiğinden oy vermektedir.
    bu veriler ışığında, türkiye'deki seçimlerden sağlıklı sonuçlar beklemek olsa olsa polyannacılık olur herhalde.
  • chp-mhp ve has parti arasında gidip gelerek en efsane temsilcisiyim galiba. he bir de eskişehir'de olsam ahmet abi, istanbul 2. bölgede olsam sırrı süreyya önder de seçeneklerim arasında olacaktı.
hesabın var mı? giriş yap