şükela:  tümü | bugün
  • "yazlari sicak ve kurak, ki$lari soguk ve yagi$li" $eklinde abuk bir tanima sahip iklim ce$idi. cok da iyi bir$ey degil yani..
  • denizin ılımanla$tırıcı etkisinin ula$amadıgı yerlerde görülür, bozkır en sevdigi bitkidir.
  • ilkbaharda oluşan kümülonimbus bulutlarının etkisiyle öğleden sonraları harika yağmurlar yağan yer
  • gece ile gunduz sicaklik farkinin hayli yuksek oldugu iklim turudur. ozellikle bulutsuz gecelerde ayaz yasanir.
  • karasal iklimde 6 sene * geçirdikten sonra, atalarımızın neden götünü yırtarcasına batıya, denizlere ulaşmaya çalıştığının sebebi daha rahat anlaşılır.

kışın aşırı soğukluğu, yazın aşırı sıcaklığı, bahar aylarında ise tahmin edilemezliği deniz kenarında hayatını geçirmiş kişiler için dağıtıcı etkiye sahiptir. *
  • bitki örtüsü bok gibi olmasına rağmen, ve gece-gündüz sıcaklık farkının dışarıya çıkarken yarattığı giysi planlaması telaşına rağmen yağmursuzluğundan (ve nemsizliğinden) dolayı sevdiğim iklim.
  • ya karasal iklimin tanimi yanlis ya daa ercis'teki karasal iklim degil.

dogdugumdan beri istanbul'da yasiyorum. surekli neme bk atar dururdum. yaklasik 15gundur de erciş 'teyim ve havasi tahammul edilecek gibi degil. bu iste bi global warming var.
  • karasal iklim, deniz etkisinden uzak yerlerde ve kuzey yarımküre'de etkili olan iklim çeşidi. kışları soğuk ve karlı geçer, yazlar ise genellikle sıcak ve kuraktır.
  • dna'mda sakli olan iklim. karasal iklim olmayan hicbir sehirde mutlu olamiyorum.