• bankalarin 1$lik kart icin aldiklari anormal ucret (bkz: kredi karti)
  • itiraz ettiğinizde ödemeyeceğiniz ücret*
  • kaymakamlığın tüketici hakem heyeti başkanlığına netten bulacağınız bir örnek dilekçe ve bir örnek dava sonucu ile başvurduğunuz da geri alabileceğiniz ücret.. yapıkredi ve akbank çok kasmadan telefonla yada fax ile başvurduğunuzda da geri ödeme yapıyor. ayrıca aynı şekilde banka hesabınızdan kesilen hesap işletim ücretlerini de alabilirsiniz. ancak hsbc parayı aldığınız için size küsüp kartınızı iptal ediyor. körün istediği bir göz...
  • (bkz: #21381570)

tıklamaya üşenenler için;

yargıtay'ın 2009'da verdiği bir karar var kart ücreti alınmasının yasal olmadığına dair. yani hiçbir bankanın kart ücreti almaya hakkı yok. ancak kart ücreti ödeyen bizler şikayet etmedikçe bu durumun önüne geçemiyoruz. (kanun çıkana kadar böyle, resen mudahale etcek değil hakim milyonlarca kart sahibi için)
    peki ne yapıyoruz? bankaya dilekçe yazıyoruz, benden kart ücreti alamazsınız diyoruz legal değil mahkemeye taşırım konuyu diyorsunuz, ekte de yargıtay'ın vermiş olduğu bu kararın çıktısını gösterirseniz, normalde kagnı gibi çalışan bankalarımız jet hızıyla kart ücretini aldıkları gibi düşerler bakiyeden.

şu an yargıtay kararının numarasını bulamadım ki buraya yazıyım, ama ihtiyac olan varsa msj atsın uykuyu alıp yarın gönderirim.

edit: gelen mesajlar üzerine herkese tek tek yazmak yerine yargıtay kararını word'e aktardım, ihtiyacı olan buyursun alsın.
    kredi kartı yıllık ücretinin haksız şart olduğuna dair yargıtay kararı
  • tüketiciler birliğinin öngörüsü ile bankalara açılan davalar sonucunda paşa paşa geri ödenen yıllık ücrettir. kafa bulandıran kısım ger davayı kaybetmiş olmalarına rağmen sene başında herkese 40tl geçirmiş olmalarıdır. konu hakkında mutlaka bankalar ile irtibata geçilip önlem alınmalıdır.
  • su anda bankalarin musterilerinin kredi karti hesaplarina gecirdigi hede.

tanim sonrasi onerim su:

bankalar sunu nasil goremiyor anlamiyorum.
    bir banka ciksa, benim kredi kartimi kullanan musteriden senelik kart ucreti talep etmiyorum aksine kartimi kullandigi icin senelik ucret ediyorum dese cok buyuk musteri toplar.

burdan sonrasi strateji savasi, kartini kullandigi miktar kadar para verirsin sene sonunda veya baska bir kriter belirlersi ,
    kartini senenin ortasinda kapatirsa zaten bisey vermezsin.
    yani bu fikirden bicok ayrinti cikabilir.

sonra tum bankalar daha fazla kart ucreti vermek icin yarislar :)

bu bir nevi baska banka musterisini transfer ucreti gibi bisey olur.

hayal ettigimiz bekledigimiz kart ucreti bu.
  • sevgili bankamın* bana bu ay 79 tl olarak sokmaya çalıştığı ücret.
  • bankanın müşteri hizmetlerini arayıp bu ücretin alınması halinde kartı kapatacağınızı belirtirmeniz sonucunda, kredinin kartı kapanmaması için bu ücret paşa paşa iptal edilecektir.
  • akbank axess kartıma gönderdiği 80 tl'lik ücretin iadesi için 13 dakika telefonda dil döktüm. kart ücretini iade etmediler; ama 75 tl chip para yüklediler. şimdi tüketici heyetine başvurup 80 lirayı da iade ettirirsem 155 lira geri almış olacağım :)
  • ziraat bankasının, annemin kullanım süresi dolan kredi kartını yenilerken almakta olduğu 19.75 tl bu ücrete örnektir. aidat değil, kayıp değil, bildiğimiz kart ücreti.

sayın ziraat bankası halihazırda kırılmayan, çizilmeyen, kaybolmayan bir "kredi kartını" yenileyip (ki alınalı 3 yıl olmayan bir kart), bir de ücret talep ediyorsun. ne iş? vadesiz hesap açana kart bastırıyor millet gülümseyerek, ne zaman bindiği dalı kesmeyi öğrenecek bu kasa sahipleri? kredi kartı diyorum, zaten müşterinin harcama alışkanlıklarındaki hatalardan kar etmek değil mi amaç?
hesabın var mı? giriş yap