• -kâşan-
    iran'ın köklü geçmişi olan ve seramik sanatının merkezi olarak bilinen ünlü şehridir* ..
  • iran'da çöl yakınlarında bir şehir. sağda solda, bütün müzelerde karşınıza çıkan birçok eserle afallamanıza neden oluyor. bu arada yer yer batılı olduğumu hissettirdi bana çünkü iranlılara bakarsanız, neden bu kadar önem verildiğini anlamak güç; oysa ki benim renkli gozlerimi hep kamaştırdı, bu şehirde yapılmış çiniler, dokunmuş halılar, işlenmiş gümüşler. bir uğramak lazım, benden söylemesi...
  • (bkz: keşan)
  • (bkz: baba efzel-i kaşani)(bkz: şuca-i kaşi) ayrıca; bab'aziz'in iran ayağının çekildiği yer.
  • iranlı şair ve ressam sohrab sepehri'nin doğum yeri.
  • iran'da bir şehir.

kerpiç ve balçıktan imal edilmiş kaşan. yolu oraya düşen seyyahın gözleri, şenlikli bir duvarı , bezemeli bir cepheyi boşu boşuna arar dururdu. semerkant'tan bağdat'a bin bir camiyi, sarayı veya medreseyi güzelleştiren o ünlü ve itibarlı çiniler burda imal edilirdi oysa ki. müslüman doğu'nun tamamında çiniye kaşi veya kaşani denir , nasıl ki porselen sözcüğü hem farsça hem ingilizcede çin'in adını da içinde taşırsa, kaşi de kaşan'ı hatırlatırdı.

*
  • "binilen hayvanı durdurup işeme" anlamına gelen bir garip sözcüktür.
  • bünyesinde saipa üretim tesisi bulunan şehir. tahran'a araçlar ortalama 4 saat uzaklıktadır.
  • farsçada "güzel" anlamındaki keşeng sözcüğünün türkmencedeki karşılığıdır, "kaşañ" olarak bulunur.
hesabın var mı? giriş yap