şükela:  tümü | bugün
 • enis batur'un doğu batı divanı'ndan bir yapıt. boğaz düğümletir, hele bir de şiirin kahramanlarından timur'un azğından çıkan gürgenden olsun vardır ki dillere destandır.
 • doğu batı divanı’nın alaca divan bölümünden bir siir,
  som kesit:timur da ekranın karşında olabilir mi şu an, uyuyamayacağına göre kolay kolay ve öfkeyle göğüslediği hayatının son perdesini oynarken uyuyabilen (altını ben mi çiziyorum şu anda, o mu çiziyordur?) tanıdıklarını tek tek aklından geçirip hızla ömrünü katediyor
  olabilir mi:boşuna sertlikler hüzünler, korkular, coşkular, acılar, umutlar ile dolu çarkı hayatın –
  nasil ki alışverişe çıkarken bir şey ister misin diye sorunca ayşe, yanıtlamış kafasını kaldırmadan “gürgenden olsun”
 • (bkz: kaynakca.info)
 • makale vb. alıntı yapılan yazıların altına yazılan, yazının nereden alındığını gösteren, yazının en sonunda bulunan liste.
 • (bkz: bibliyografi)
 • 3 yıllık emeğim, daha doğrusu 3 yıldır kılımı bile kıpırdatmayıp son 2 haftada yazdığım master tezimin sonuna eklemem gereken hede.

  127 sayfa tez yazdım. oradan aldım, buradan koydum, şuradan yapıştırdım, kenardan parafireyz ettim falan hepsi tamam.

  şimdi en zor kısma geldik.

  (bkz: kaynakça)

  en nefret ettiğim kısım buydu. buraya gelmekten nefret ediyorum.

  duygu ve düşüncelerimi şu sözlerle ifade etmek isterim;

  tezimi yazıyorken,
  olmaktan korktuğum yerdeyim.
  kaynakça.
  al bunu, ne yaparsan yap.
 • endnote denilen bir yazılım aracılığıyla yazması çok kolay olan şey.
 • blogger'da piktobet diye bir arkadaş var, sözlüğün suser piktobet'iyle aynı kişi mi bilmem, alçakgönüllü adlandırmayla sözlükçe başlığında bir kaynakça ufağı sözlük geliştirmiş. allah bilir, hep üstüne de koyuyordur.
 • iyi makale kaynakçasından belli olur. o yüzden kendim de yazarken şekline şemaline hep dikkat ederim. bunun farklı tarzları var ancak yayıncı özellikle bir şablon talep etmediyse benim tercih ettiğim biçim şu;
  "
  okutsu, t., takeuchi, y., yoshizaki, g., 2008. spermatogonial transplantation in fish: production of trout offspring from salmon parents. fish. glob. welf. environ. 209–219. doi:10.1126/science.1145626
  "
  görüldüğü gibi önce yazarlar, sonra tarih, sonra makalenin adı, sonra yayınlayan dergi/kurum, yayınlandığı sayfa, en son da doi numarası.

  isimler de soyad, ad şeklinde yazılıyor.

  lütfen bu biçimi yaygınlaştıralım zira hiçbir şey, bakın hiçbir şey diyorum, inci gibi alt alta dizilmiş yüzlerce makalenin tek tip olması kadar güzel olamaz.
 • bu gözlerin türkiye’deki bilimsel yayınlarda kaynakça adı altında pek çok ilginçliği gördüğüdür.

  ayrıca etiğini sorguladığımdır:
  -etik çalışmadığını bildiğiniz bir bilim adamını kaynakçanıza yazar mısınız?

  -bilim adamlarının kendi düşünce/ inanç yapılarına ters bilim adamlarının isimlerini önyargı ve hırs etkisiyle asistanlarının/ öğrencilerinin kaynakçasından çıkarmalarını istemeleri etik midir?
hesabın var mı? giriş yap