• üst edit: servis direkt olarak "kaskonuz olsaydı servisi kaskonuza başlatıp, sonra karşı tarafın sigortasına rücu edecektik." dedi. rücu mu diyorlar ne diyorlarsa işte. ama kaskom olmadığı için servis aracı kabul etmedi. olay budur. ben neden hasarı cebimden ödeyeyim de sonra karşı tarafın sigortasının beni süründürmesine izin vereyim yahu. normal mi bu?

üst edit2: ilk arabam ve yaşım 25-30 aralığında olduğu için, 18 yaşımdan bu yana kazam ve trafik cezam olmamasına rağmen 3.400 lira civarı bir kasko bedeli çektiler. bu fiyata kasko yaptıran enayidir. aracı da her gün kullanmıyorum üstelik.
    araç yetkili servislerinin ve kasko şirketlerinin rant uğruna, kazaya maruz kalmış ama kasko yaptırmamış araç sahiplerini daha da mağdur ettiği rezalettir.

geçen cuma bir araç, 6 ay önce aldığım arabama seyir halindeyken arkadan çarptı. yüzde 100 suçlu karşı taraf. kabul etti. tutanaklar tutuldu. karşı tarafın sigorta karşılayacak hasarı.

aracı yetkili servise götürdüm, aracı da ordan almıştım zaten. bana "kaskonuz olmadan servis başlatamıyoruz." dediler. yuh, neden? ben suçlu değilim karşı taraf ödeyecek sigortası var." dememe rağmen "işleyiş böyle bir çok serviste de uygulama böyle." dediler.

yahu ben bu fiyatlarla kasko yaptırmak zorunda mıyım ? dikkatli bir şoför olmamın bedeli mağduriyet mi?
    üstelik bu kazada benim hiç bir suçum yokken aracı aldığım yetkili servis aracıma bakmıyor. yazık.

edit: servis ismini bilerek vermedim. çünkü görüştüğüm kişi bunun hemen hemen bir çok yetkili serviste böyle olduğunu söyledi. isteyene dm'den yazarım ama.
  • kaza mağduru şöföre sakso dayatılmadığına şükretsin.
  • gerçek olamayacak kadar saçma. ne yani kaskom yok diye aracı tamir ettiremeyecek miyim? nasıl servis lan o? parasını veriyorum. yapın işinizi.
  • kesinlikle çok can sıkıcı bir durum, benimde arabamın kaskosu yok, trafik kurallarının hemen hepsine uyarım, şükür bunca yıllık şöförlüğüme rağmen hiç kazam yok, hayatım boyunca sadece bir kez ceza yedim, oda hızdan dolayı, bir yakınımı otogardan almak için bastık. fakat gel gör ki bu ülke adam gibi yaşayanların ülkesi değil.

bu ülke de insan gibi ve medeni şekilde yaşamak enayilik, karşındakini kazıklamak kurnazlık, karşındaki kişiden menfaat sağlamak çok akıllılık olarak yorumlanıyor.

geçmiş olsun bilader, işin zor bu siktiğimin ülkesinde
  • bence hikayede eksik bilgi var.

muhtemelen servis, hasar tutarını müşterinin ödeyebileceği bir seçenekle aracı kabul edeceğini söylemiştir. yazar ya bu kısmı duymamış, ya anlamamış ya da bize anlatmıyor. ya da servisteki eleman hakkaten mal ve bu seçeneği söylemedi.

tamir bedelini cebinizden ödeyeceğinizi taahhüt ederseniz sorun kalmaz. siz servise, sigorta size öder. nitekim bir çok sigorta firması ödemeyi 30 ün kadar sonra yapar. eğer servis tanış ise, ya da sigorta şirketi bağlı oldukları gruba bağlı ise aracı kabul etme ihtimalleri yüksektir. gerisi biraz zor.

hayır, karşı tarafın kusurlu olduğu ve kaskoyu devreye sokmadığım hasarlarda tanış servislerde yaptığım tamiratlardan biliyorum. ödeme takibini bile servis yapıyordu ama neticede sigorta şirketi parayı benim hesabıma gönderiyordu. o da 30-40 gün sonra.

ben arabayı 2 gün sonra alıp gittim. para 1 ay sonra hesabıma geldi. ben de servise havale ettim. eğer serviste o kadar kredim olmasa adam parasını almadan arabayı neden bana teslim etsin ki? ben de aracı 30 gün serviste yatırmayacağıma göre.

ya size güvenip ödeme gününü bekleyecek bir servis bulun ya da tamir bedelini cebinizden ödeyip sigortadan parayı bekleyin. başka kapı görünmüyor.
  • kaskonuz üzerinden hasar onarımı yapılıp karşı tarafa (kasko tarafından) fatura edilecektir. işlemlerin hızlanması için yapılan genel bir uygulamadır.

sözlükte yürek yemiş şahane şoförleri de görmüş olduk. ben 21 yıldır aktif araç kullanıyorum. en son 2008 model aracımın tamponu 9 yılda 6 kere boyandı. hepsi seyir halinde arkadan çarpma. yarısını dikiz aynasında gördüm vuracağı zamanı. iyi şoförüm diyip kasko yaptırmayan adamın (özellikle büyük şehirlerde) aklına şaşarım. ben kasko poliçesini görmeden aracı bayiden çıkarmam. çok cesursunuz veya ben çok salağım her sene 1.500 tl veriyorum. 21 senedir haksız olduğum hiç bir kaza başıma gelmedi. tatil veya iş gibi şehirlerarası yolculuklarda son 15 yıldır her zaman sorgusuz sualsiz hangi araç olursa olsun arabanın anahtarı direk bana verilir ve kimse neden diye sormaz.
hesabın var mı? giriş yap