• ekseriyetle sivas ve civar illerinde "gerçek simit"e verilen isim. burada anlatılmak istenen "gerçek simit" konsepti ise, başlı başına bir tartışma konusudur. yurdumun bilimum illerinde "susama bulanmış halka ekmeklere" simit diyen zihniyet bilmez ki;simit dediğin pekmez dolu bir kazana batırılan incecik hamur halkalarının o ıslak haliyle susama bulanıp, gerçek taşfırına verilmesiyle elde edilir...
    (bkz: simit) ve özellikle anlatılan kavrama uygunluğu ile (bkz: ankara simidi)
  • mersin'i, atatürk parkını, fuar zamanı kurulan lunaparkı, rengarenk uçan balonları hatırlatan bir simit türü...şekliyle ve tadıyla simidin en güzel formu.
  • adana'da kazan gevreği denildiğini de işittim.
  • adana’da kazan gevreği dediğimiz çıtır, lezzetli bir simit türü.
  • izmir'de vardır ve gevrek denir.
  • hamuru iç içe geçirilmiş iki örgü şeklinde hazırlanan daha sonra odun fırınında ve kara tepsilerde pişirilen çok fazla kabarmayan ve hafif yanığı bulunanı makbul olan simit türüdür. çok bilmemekle birlikte yapımında üzerine çok hafif şerbetimsi bir şıra sürülüyor olmalı ki bunun yanması sağlanarak kazan dibi efekti sağlanıyor
  • (bkz: adana)
  • ayna grubunun anlatmalıymış meğer parçasında söylediği gibi artık çıkmıyorum istiklal’e der gibi artık çıkmıyor ya da bulunmuyor. hayvan gibi kullanılırken tedavülden kalkan ürün başlığına da yazılabilir aalında ama halen üreten bir yer biliyordum malatya’da. ne yazık ki depremde yıkıldı. bu simidin özelliği taş fırında odun ateşinde pişmesiydi. sabahları uyandıracak bir fatma annemiz bile kalmamış.
hesabın var mı? giriş yap