şükela:  tümü | bugün
  • bağışıklık sistemi zayıf düşmüş kedilerde görülür. bunun sonucunda vücudun belirli bölümlerinde tüy dökülmeleri görülür. mantar olan bölge önce baticonla temizlenir ardından da veterinerin verdiği bir deri pomadı sürülebilir.
  • kedilerde gelişen velhasıl insanlara da bulaşan hastalık. kediden insana bulaşan ender hastalıklardandır.

çember şeklinde içi boş kırmızı lekeler vücudunuzu sarar. telaşa mahal yok kremlerle 1 haftada iyileşir. genelde tehlikesizdir.

kedilerdeki belirtisi; kedinin vücudunda herhangi bir yerde ani kıl dökülmesi ve kızarıklık; bölgesel kelliktir.

editos: uyarılar üzerine ölü bağlantılar yenilendi, milli irade bir kez daha kazandı.
  • şahsen gözlemlemiş olduğum üzere başlangıç aşamasında ise sirke ile ilerlemesi engellenebilen mantar türüymüş. ziyadesiyle mesudum. zira bizim oğlanı veterinere götürmek cidden bir kabus.

edit: efenim bizim oğlanın derdi manter değil kedi aknesi imiş. bundan dolayı silince gidiyormuş. mantar olsa ne olurdu bilemiyorum.
  • aniden karşınıza çıkabiliyor.
    çıkınca ne yapacağınızı bilemiyorsunuz.
    veterinere ulaşamadım. allah kahretsin, geceyi nasıl sabah yaparım bilmiyorum.

benim acilen veteriner bi arkadaş yapmam lazım ya da bacaklarımın ferinin gitmesinden bayılıcam orda burda.

http://www.eksiduyuru.com/…len-soyleyebilir-mi-acil
  • kedide belirdiği anda evde kediye temas eden herkezde de anında beliren, korkutan hastalık. çaresiz değildir.
  • iğrenç bir hastalık. 3 senedir geçmiyor zavallımda. iğneler de işe yaramıyor artık zayıfladı gitti iyice. yaraların biri iyileşse diğeri çıkıyor. kesin bir çözümü var mıdır acaba?
  • mantar aşısı ve kremiyle giderilecek olan hastalık türü. genellikle yavru kedilerde olur. burunlarında ve kulaklarında daha fazla görülür.
    dikkat edilmesi gereken ise insanlara bulaşıcı olduğudur. biz ailecek hepimiz mantar olmuştuk. vücutta halka halinde kırmızı lekeler olur ve kaşındırır. müdahale edilmezse yayılır.
  • insana bulaşıcıdır diye gözlerin korkutulmaması gereken rahatsızlık. insanda uçuk ne kadar normalse, kedide de mantar, egzamaya dönük mantar o kadar normal.
    ha sen uçuklu birini öper misin? öpmezsin. kedinin mantarlı bölgesiyle temasa geçtiğinde de elini temizle ama inanın zor bulaşır. korkmayın öyle hemen.

bazı veterinerler baticon sürüp üstüne ilaç sürmenizi söyler. bazıları sadece baticon yeter der, baızları baticonu siktir et, ilaca devam der. bazıları mantar aşısı yapayım diye mantar olduğunu bile belirtmez.

şahsen benim kedimin bebeklik döneminde çok ameliyat olduğu için ve derisi hassas olduğundan dolayı (kedimin toza alerjisi varmış vay amk ya neyse) travocort krem sürüp mantarlı/egzamalı bölgeyi gazlı bezle sararak birkaç ay içerisinde kurtulduğum sonra 3-4 ay sonra aynı yerde tekrardan nüksettiği için şimdi yine aylardır tedavi etmeye çalıştığım hededir.

veterinere bıraksak, bölgeyi kesip atacak bir öperasyon öneriyor. hiç iyileşme görmesem tamam diyeceğim de, yara bölgede kıllanma başladı bile. yavaş iyileşir, ama iyileşir nihayetinde.

ha bu arada kedi sahibini kanser eder mi sinirden, eder.
  • çare tricopom ve momecon.

yaraya sürün sürebildiğiniz kadar hergün.

ama 2 rapel aşısıda olması gerek. mantarı sonuçta içerden yok etmek gerek değil mi?
  • teyzemlerin sokaktan bulup evine aldığı üç aylık kedi yavrumuzda görülen hastalık.

not: artık bizimle değil.

öncelerde kulaklarında akıntı ve yaralar ile başladı. daha sonrasında yüzünü sarmaya başladığında istanbul fatih hayvan hastanesine götürdük. orada mantar aşısı ve vitamin aşıları vuruldu. 15 gün sonra yeniden gelmemiz gerektiğini söylediler. bu süreçte sadece batikon ile temizleyip vitaminli mama ile beslememiz gerekiyormuş.

dediğini harfiyen uyguladık ancak mantarın göbeğine ve kuyruğuna yayıldığını fark ettik. hastaneyi aradığımızda 15 gün sonra ikinci aşı için yeniden gelmemiz gerektiğini söylediler.

bu süreçte başka bir veterinere daha götürdük. veteriner ilaç tedavisine gerek olmadığını batikon ile temizlemeye devam etmemiz gerektiğini söyledi.

15 gün sonra kedi daha kötü olmaya başladı. her yerine komple yayılmış, vücudundaki tüylerin yarısından fazlası dökülmüştü. ayrıca kedi sürekli bitkin bir şekilde duruyordu.
    fatih hayvan hastanesine yeniden götürdük. ikinci bir aşı daha vurdular ve tüylerinin yeniden çıkacağını söylediler. bu süreçte batikon ile temizlemeye devam edip, bir sıkıntı olursa getirmemiz gerektiğini söylediler.

kedinin tüyleri dedikleri gibi çıkmaya başladı. yaklaşık bir ay sonra vücudundaki yaralar ve döküntüler iyileşmeye başladı. sadece kulak ve burun kısmında yaralar kalmıştı. ne güzel iyileşiyor derken bir sabah baktığımızda yaraların tekrarladığını gördük. üç gün içerisinde kedi yeniden mantar hastalığına yakalandı. oysa veterinerin dediği gibi batikon sürmeyi kesmedik ve dediklerini harfiyen uygulamıştık. aşılar, batikon, sarımsak-sirke falan hiçbiri bir işe yaramadı. ek olarak evdekilere, komşulara, kedi ile temas eden herkese mantar bulaştı. hatta biri hala çok ağır şekilde hastalığı geçiriyor. (yaraları hala iyileşmedi)

kediyi veterinere tekrar götürdük. veteriner iyileşmemesinin garip olduğunu söyledi ve krem+sprey verdi.
    dediği krem ve spreyi kullandık ancak kedi hiçbir şekilde tedaviye yanıt vermiyor, daha da kötüye gidiyordu.
    yaklaşık 5 ay süreyle kediye baktık ve her geçen gün daha kötüye gitti.
    sonuç olarak bir sabah kedinin melek olduğunu gördük.

evde bakıyorsanız kediye fazla el sürmeyiniz. eğer temas ettiyseniz kesinlikle ellerinizi kükürtlü veya anti bakteriyel sabun ile temizleyiniz. yuvarlak büyüklü küçüklü kızarıklıklar insana bulaştığının habercisidir. insanlarda çok ağır şekilde atlatanları varmış buna da dikkat edin. mesela yengemin göğüs kısmında su bardağının ağız kısmı genişliğinde bir sürü lekeler çıktı. keza küçük küçük kızarıklıklar cabası.

kedilerde mantarın bir çaresi olduğuna inanmıyorum. aşılardan fayda görmeyen insanlarında kendi çapında yaptığı şeyleri ilah ilan etmelerine de anlam veremiyorum.
    sirkeli ve sarımsaklı karışımdan fayda görmeyen onlarca insan ile bizzat görüştüm. kediniz bir kere mantar oldum mu bazı insanlarla muhattap olmanız kaçınılmaz oluyor.
    süt, yoğurt, soğan, zencefil-tarçın süren insanların varlığıyla yüzleştim.
    kediyi sıcak su ile yıkayanları mı ararsın, buzlu suya sokanları mı ararsın, komple jilete vuranı mı ararsın, aspirin eritip limonla süreni mi ararsın…
    var oğlu var.
    veteriner bile bir sikime yaramıyor.
    amk paragözleri…

sonuç: ilaç kullanmadan kendi kendine iyileşen kediler bile var. mesela benim evimdeki kedilerden birine bulaştı hiçbir şey kullanmadım 3 hafta içinde kayboldu gitti.
    halk arasında bir kandırmaca vardır: allah sabır versin ne diyeyim.