şükela:  tümü | bugün
 • bağışıklık sistemi zayıf düşmüş kedilerde görülür. bunun sonucunda vücudun belirli bölümlerinde tüy dökülmeleri görülür. mantar olan bölge önce baticonla temizlenir ardından da veterinerin verdiği bir deri pomadı sürülebilir.
 • kedilerde gelişen velhasıl insanlara da bulaşan hastalık. kediden insana bulaşan ender hastalıklardandır.

  çember şeklinde içi boş kırmızı lekeler vücudunuzu sarar. telaşa mahal yok kremlerle 1 haftada iyileşir. genelde tehlikesizdir.

  kedilerdeki belirtisi; kedinin vücudunda herhangi bir yerde ani kıl dökülmesi ve kızarıklık; bölgesel kelliktir.

  editos: uyarılar üzerine ölü bağlantılar yenilendi, milli irade bir kez daha kazandı.
 • şahsen gözlemlemiş olduğum üzere başlangıç aşamasında ise sirke ile ilerlemesi engellenebilen mantar türüymüş. ziyadesiyle mesudum. zira bizim oğlanı veterinere götürmek cidden bir kabus.

  edit: efenim bizim oğlanın derdi manter değil kedi aknesi imiş. bundan dolayı silince gidiyormuş. mantar olsa ne olurdu bilemiyorum.
 • aniden karşınıza çıkabiliyor.
  çıkınca ne yapacağınızı bilemiyorsunuz.
  veterinere ulaşamadım. allah kahretsin, geceyi nasıl sabah yaparım bilmiyorum.

  benim acilen veteriner bi arkadaş yapmam lazım ya da bacaklarımın ferinin gitmesinden bayılıcam orda burda.

  http://www.eksiduyuru.com/…len-soyleyebilir-mi-acil
 • kedide belirdiği anda evde kediye temas eden herkezde de anında beliren, korkutan hastalık. çaresiz değildir.
 • iğrenç bir hastalık. 3 senedir geçmiyor zavallımda. iğneler de işe yaramıyor artık zayıfladı gitti iyice. yaraların biri iyileşse diğeri çıkıyor. kesin bir çözümü var mıdır acaba?

  edit: yaklaşık bir senedir çıkmıyor. mantar aşısını düzenli olarak yaptırdık yani veterinerin verdiği tarihi geçirmedik. mamasını değiştirdik (pro plan) bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin takviyesi yaptık. tüyleri pırıl pırıl oldu, kilo aldı.
 • kedilerde bol rastlanan ancak burada çok fazla konuşulmayan konu. üç tane kedim var ve ikisinde şu an bu illet mevcut. üçüncü kedim yaklaşık iki hafta önce geldi, henüz yavru. ondan bulaştığını düşündüm ama onda mantar yok gibi gözüküyor. bahçeli evde oturduğum ve camıma sürekli kediler geldiği için onlardan bulaşmış olma ihtimali var. en büyük kedim tarçın'ın (sarman kendisi) durumu ne yazık ki kötü. yüzünde, boynunda, kulaklarında ve göbeğinde yaralar mevcut. sakin sayılabilecek bir kedi ama yıkamayı geçtim ilaç sürerken bile sıkıntı çıkartıyor. veteriner aşı yapıp iki ilaç verdi ancak nette en etkili çözümün sirke olduğu belirtilmiş. şimdilik sirkeli suyla yaralarını temizlemeye çalışıyorum ama ne kadar uğraşırsam uğraşayım, kısa bir süre sonra yaralarını patisiyle temizleyip yalıyor. henüz yeni bulaşmış olduğu için bir gelişme yok, dördüncü gündeyim henüz. umarım çok fazla yayılmadan tedavi edebilirim. diğer kedim kirpik (tekir) biraz daha hafif geçiriyor süreci. onda da kulakta ve yüzde yaralar mevcut anca tüylerinde dökülme çok olmadı, yaralar da çabuk iyileşecek gibi. ona aşı yapılmadı, olabildiğince onu da sirkeli su ile temizlemeye çalışıyorum ama temizletmemek için elinden geleni yapıyor. nette araştırmamda ne kadar uğraşırsanız uğraşın, yaklaşık 1.5 ay tedavi süreci var. hiçbir şey yapmasanız da aynı sürede geçiyor ancak tekrar nüksedebiliyor denilmiş. ancak aylarca geçmeyen vakalar da var. dikkat edilmesi gereken şey, kedilerimizi doğru beslemek ve evi temiz tutmak; tekrar başlamaması için biraz zahmet gerekiyor.

  eğer ki unutmazsam süreç içersinde entryimi editleyip gelişmeler konusunda bilgilendireceğim. ne yazık ki süreci baştan sona anlatan çok yok internette.

  edit: süreç beklediğimden daha rahat geçti. sirkeli su başta işe yarıyor gibi gözükse de ben sürdükçe farklı yerlerde mantarlar çıkmaya başladı. zaten sirke süreceğimi anladıklar anda kaçışmaya başlıyorlardı. zorla yakalayıp sirke sürmek de daha fazla stres yaşamalarına neden oldu. ben de hiçbir şey sürmemeye başladım ve yavaş yavaş mantarlar geçti. şu an ikisi de oldukça iyi; mantarları geçti. yine de tavsiyem mantarla karşılaştığınız anda veterinerinize danışmanız ama yaptığınız işlemler kedinizde strese neden oluyorsa, süreci oluruna bırakmanız. ayrı bir tavsiye olarak da mantarlı bölgeyi traşlatırsanız iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.
 • mantar aşısı ve kremiyle giderilecek olan hastalık türü. genellikle yavru kedilerde olur. burunlarında ve kulaklarında daha fazla görülür.
  dikkat edilmesi gereken ise insanlara bulaşıcı olduğudur. biz ailecek hepimiz mantar olmuştuk. vücutta halka halinde kırmızı lekeler olur ve kaşındırır. müdahale edilmezse yayılır.
 • insana bulaşıcıdır diye gözlerin korkutulmaması gereken rahatsızlık. insanda uçuk ne kadar normalse, kedide de mantar, egzamaya dönük mantar o kadar normal.
  ha sen uçuklu birini öper misin? öpmezsin. kedinin mantarlı bölgesiyle temasa geçtiğinde de elini temizle ama inanın zor bulaşır. korkmayın öyle hemen.

  bazı veterinerler baticon sürüp üstüne ilaç sürmenizi söyler. bazıları sadece baticon yeter der, baızları baticonu siktir et, ilaca devam der. bazıları mantar aşısı yapayım diye mantar olduğunu bile belirtmez.

  şahsen benim kedimin bebeklik döneminde çok ameliyat olduğu için ve derisi hassas olduğundan dolayı (kedimin toza alerjisi varmış vay amk ya neyse) travocort krem sürüp mantarlı/egzamalı bölgeyi gazlı bezle sararak birkaç ay içerisinde kurtulduğum sonra 3-4 ay sonra aynı yerde tekrardan nüksettiği için şimdi yine aylardır tedavi etmeye çalıştığım hededir.

  veterinere bıraksak, bölgeyi kesip atacak bir öperasyon öneriyor. hiç iyileşme görmesem tamam diyeceğim de, yara bölgede kıllanma başladı bile. yavaş iyileşir, ama iyileşir nihayetinde.

  ha bu arada kedi sahibini kanser eder mi sinirden, eder.
 • çare tricopom ve momecon.

  yaraya sürün sürebildiğiniz kadar hergün.

  ama 2 rapel aşısıda olması gerek. mantarı sonuçta içerden yok etmek gerek değil mi?