• geceleri kesinlikle uyumuyor. dışarı koyup kapıyı kapatsan bu sefer açana kadar miyavlıyor, içeri alsam yalanma sesine bile uyanıyorum. kafayı yemek üzereyim, önerilerinizi bekliyorum.

2.5 yıl sonra editi: uzak tutamadım, ben alıştım.
  • kapalı kapı önünde miyavladığında fön makinesi etkili olacaktır.
  • sen onu eğitemezsen o seni eğitir.

baktın olmuyor, eşini da kıracaksın hayvanı da kovacaksın.
  • salonda yatın o zaman yatak odasına gitmez.
  • kapatın kapıyı birkaç hafta uykusuz kalırsınız miyavlamasından ama bir süre sonra alışır yatak odasına girmemeye.
  • olmayan yoldur. o kedi o odaya girecek...
  • her kedinin (bakın hayvanın demiyorum kedinin) karakteri vardır. kediler eğitilmez öncelikle bunu unutmamalıyız. eğer kedinin karakteri buysa (özellikle artık 5-6 aydan büyükse) değişmesi mümkün değildir. geçmiş olsun demekten başka laf kalmıyor bu durumda :))
  • o varken kendinize ait bir şey dusunuyorsaniz hata sizde.. kedinin yatak odası diyeceksiniz.
    yoktur, o sizi tutmazsa sevinin.
  • yatmadan önce yarım saatinizi kedinize ayırın, oynayın ilgi gösterin ve yorun.

ben kendisi ile yarım saat kadar salon-yatak odası-salon-yatak odası... şeklinde koşarak oynuyorum. sonra da mışıl mışıl uyuyoruz yatıp. mis...

ek: yatak odasından uzak dursun diye değil bu tavsiye, başlığı açan yazarın "uyutmuyor" şikayetine bir cevaptı. yoksa kedimle uyuyorum gayet, kendisi yatağın yarısını kaplasa da...
  • yakında dört aylık olacak ufaktan canavar bir dişi kedimiz var. ilk birkaç akşam gerçekten illallah dedirtti. şimdiyse, bulduğumuz bir yol sayesinde sorunumuz yok:

pisimizin malzemeleri (mama kabı, su kabı, kum v.b.) genelde antrede duruyor. yatmaya yakın hepsini salona taşıyoruz ve bir oyuncağı salonun ortasına fırlatma vesilesiyle pisiyi salona koşturuyor, ışığı söndürüp üstüne kapıyı kapatıyoruz. ilk zamanlar ona da miyavlıyordu ama artık şartlandı herhalde, ışığı söndürünce "ha tamam uyku vakti geldi demek ki" der gibi gidip en sevdiği yer olan yemek masasının sandalyelerinden birinde uyuyor.

salonda biri yatacak ise bu sefer aynı işi çalışma odası için yapıyoruz. mutluyuz, huzurluyuz...
hesabın var mı? giriş yap