• büyük ihtimal senaristin ismen bildiği iki türk olan kemal atatürk ve orhan pamuk'un isimlerinin karışımı sonucu ortaya çıkmış karakter.
  • --- spoiler ---

ingiliz soylu kızıyla ters ilişkiye girecekken inme inmek suretiyle şehit düşen yiğit türk genci. ruhuna el fatiha...

(bkz: downton abbey)

--- spoiler ---
  • (bkz: insanın başına ya meraktan ya yarraktan)

abi beni kırıp geçirdi herif. ben daha önce bu kadar süper bir türk tasviri görmedim :)
  • türk erkeklerinin bu karakteri canlandıran beyfendiye hiç benzememesi dışında pek bir problem yok benim açımdan. aksine gurur bile duyarım. ölümcül bir yakışıklılığı vardı kendisinin. patates matthew’ı görmekten birazcık yılmıştım. gözüm gönlüm açıldı bir süreliğine.

bunun dışında muhtemelen dizinin yazarı o dönem soyadı taşımadığımızı bilmiyordu. bilmesi de gerekmiyor zaten. google’a turkey diye yazıp karşısına çıkan mustafa kemal atatürk ve orhan pamuk’tan kopya çekti muhtemelen. beni asıl şaşırtan olay şu ki ağızlarından bir kere bile ottoman empire duymadım. durmadan bir turkey vurgusu var. mesela savaştalar şu an hala ottoman lafı duymadım. gelibolu savaşı konusu da geçti halbuki dizide. bana çok garip geldi yazarın bunu bilmemesi ve araştırmamış olması.
  • --- spoiler ---

tam da "ne kadar iyi bir türk karakter tasvir edilmiş yahu" diyordum ki, vefat etme şekli şu yorgun pazartesi akşamında beni benden aldı, sesli güldürdü. abi sen misafirsin bir kere o evde ama, hiç yakıştı mı? ayrıca, lady mary crawley, sana da kırgınım...

--- spoiler ---
  • götçü kemal'in macerası buradan izlenebilir.
  • downton abbey adli itv dizisinin 3. bolumundeki turk diplomati olan karakter. orhan pamuk'un nesi oluyor acaba?
  • yabancı bir yapımda yer alan en karizmatik türk karakter olması gururlandırsa da; dam uğruna gitmesi oldukça ironiktir. açıkca görülüyor ki o zamanlar bu konularda ingiltere'den çok ilerdeymişiz. kızın rüyasında görmediği şeyi kemal pamuk biliyor.
    sanırım dakika 30 civarı :kemal pamuk aramızdan ayrılışı

gerçek kemal pamuk
  • tam ooo iyiymiş, bu şimdi en az üç beş bölüm ingiliz hanımefendileri ayıklar dedim, sabahına sağ çıkamadı garibim.

arnavutluk'ta gitti arada.
  • downton abbey karakteri.
    gıyabında güzel veya yakışıklı bulunan her türk gibi, hiç türke benzemiyor yorumunda bulunulmuş karakter.
    türk rolünü theo james'in oynamasından mutluluk duyarım *
    edit: yazım hatası. teşekkürler @yatahaze.
hesabın var mı? giriş yap