• mağdurum da mağdurum cehape'den mağdurum

belirli klişeler vardı bu ülkede. örneğin;

solcular bu ülkede tek çivi çakmamıştır:

arkadaş kaç tane solcu hükumet gördünüz de bunu söyleyebiliyorsunuz diyoruz, yok... bu ülkede hep sağ iktidarlar hükumetteydi çok partili dönemin neredeyse tamamında, ülkenin hali ve siyaset tarihimiz ortada. ayrıca zaten görevi olan şeyleri yaptığında -örneğin çift şeritli otoban veya baraj açılışı vs.'de- sol partiler hiçbir zaman matah bir bok yapmış gibi büyük gösterilerle bu yaptıklarını ifşa etmeyecek kadar şerefli olduklarından çivi çakılmamış oluyor. bu kadar sene hiçbir belediye dahil hiçbir sol siyasetçi, devlet adamı, belediye başkanı faydalı olmadı bu ülkeye, evet. sığ sağ mantığınızı skm.

sol partiler hep zulmetti bize böhühüüü

tekrar söylüyorum ki o sağcı ufak beyinlerinize girsin; sol partiler iktidara bile gelemedi neredeyse, neyin kafasını yaşıyorsunuz? dersim olayları kürtlerin en büyük argümanı. baksınlar bakalım dersim'e yapılan harekatların çoğu kimin başbakanlığı zamanında yapılmış. dincilerin en büyük argümanı da baş örtüsü. bu ülkede baş örtüsü diye bir sorun yoktu siyasi islam denen şeyi rahmetli mühendis hoca şerefsizi baş parmağını göstere göstere şahlandırana kadar. hani şu trilyonları hokus pokusla kaybeden... bu ülkede imam-hatip ihtiyacından onlarca kat fazlasını yetiştirecek kadar gereksiz fazlalıktaki imam-hatip liseleri ve baş örtüsü hep siyasete alet edildi. edenler de ya dediğim gibi trilyonları hokus pokusladılar ya da gemiciklerle vs. bir şekilde devlet malını deniz misali happuru huppuru götürdüler. bizim çok müslüman halkımız da "yesin ama hizmet yapsın" mantığıyla harama göz yumduğundan sorun olmadı, olmuyor, görüyoruz efenm.

daha bir ton klişe bulunur, bunlar şu an aklıma gelenler sadece. şimdi bir de bu hoşgörüsüzlük, zalimlik lafları türedi ya da yeniden türetilir oldu. soruyorum yine;

kardeşim sivas'ta insanları yakanlar sol partiler miydi? sivas katliamında "gazamız mübarek olsun" diye hoparlörden çağıran şerefsiz, oradaki insanların katlinin vacip olduğunu çığıran şerefsizler sol partilerden miydi? oradaki insanları yakanlar solcular mıydı? o hayvanları gönüllü olarak savunan avukatların neredeyse tamamı akp'de siyaset yapmadı mı?

bir baş örtüsü tutturdunuz hoşgörü, zulüm diye. bu ülkede kime oruç tuttu, namaz kıldı ya da herhangi bir şekilde ibadetini yapana engel olundu, zulmedildi? bir de oruç tutmadı, namaz kılmadı, ramazanda yemek yedi, camiye gitmedi, kız arkadaşıyla el ele gezdi veya her şeyi geçtim sadece gayri müslim hadi onu da geçtim alevi diye bu ülkede kaç insan öldürüldü? bakın baskı görenden falan bahsetmiyorum, bu ülkede dindar olmadığı için insanlar öldürülüyor, dayak yiyor, şiddet görüyor, bizim dinci kesmin aklına demokrasi sadece baş örtüsü gibi benim de haksız olduğunu düşündüğüm kısıtlayıcı uygulamalarda demokrasi aklına geliyor. bu kadar da ahlaklılar işte.

kısacası bu mağdur edebiyatı eskidi artık be balım, hadi başka bir şey bulun atatürk'e, chp'ye, laikliğe aldıracak.
  • kemalizm ve buradaki kastıyla da chp 1950 yılından sonra ciddi anlamda hiç başa gelememiştir. gelse dahi kısa süreli iktidarlarında, iktidarda rahat bırakılmamış bir bahane ile düşürülmüştür. buna karşın günümüzde bilgili geçinen kesimlerin dahi okumaktan, düşünmekten uzak olmasının sonucu 2002'ye dek bu ülkede gerçekleşen her şeyin kemalistlerin işi olduğu gibi sapıkça bir algı oluşmuştur. bu algı aynen komünizmi stalin'in ya da mao'nun uygulamalarında arayan zihniyetin benzeridir.

öyle ki bu sapık algı ile insanlar düşünmek, sorgulamak gibi gereksiz işlere hiç takılmadan her "ben bunu atatürk için yapıyorum." diyene inanmiş ve "aaaa hep bu kemalistler işte!" diye bir koyun sürüsü psikolojisi başlatmışlardır. bu nedenle kemalistlerin yani esasen sosyal demokratların başa geleceği gün sanki tekrar bir 80 darbesinin olacağı gün gibi algılanmaktadır. çünkü bizim aydın geçinenlerimiz dahi esasında önüne ne konmuşsa onu yiyenlerdir.
  • mevcut iktidar zihniyetinin gözünde her türlü demokrat ve ilerici çizgideki siyasi düşünce kemalizm olduğu için istediğimiz kadar laf anlatsakta dindar insanlara dokunulmayacağını odun kafalı şakirtlere anlatamadığımız gündür. ama tabi müslümanlıkla ilgili olmayan, dün tüccarlarının çekeceği var bu biline, adalet hızlı ve acısız olacak bunu bilmeleri yeter.
  • heyecanla beklediğim gündür.
    bir tek kemalistlerin değil; liberalerin, sosyalistlerin, milliyetçilerin, satanistlerin ya da troçkistlerin iktidara gelecekleri günleri de heyecanla bekliyorum. çünkü saydığım bu gruplardan hiçbirinin bugün türkiye'yi yöneten anlayış kadar zalim olamayacağını gördüm.
  • olur olmaz bilmem de 1930ların ulkenin karanlık zamanı oldugunu sananları da gormemize neden olmustur.

yav he he... 1930lar cok kaka, pis!
  • ilköğretim terk seçmenin azalarak bittiği gün gerçekleşecektir.

toplum ne kadar eğitimli olursa, din tüccarlarının memleket yönetmeside o kadar imkansız hale gelir.
  • göt kıllarının ağdalanıp, tarihi mustafa armağan denen fettoşçu şarlatandan öğrendiğini sanan gerizekalılar bittiğinde belki. gerçi bu memleketin denizi de kerizi de bitmez.
  • postmodern kemalist zihniyetin temsilcisi akp'nin yıkılması anlamına gelir ki günümüzde hayırlı bir iştir.
  • devran dönecek, rövanşizm yakasındaki amblemi değiştirip yine karşımıza çıkacaktır. kusura bakmayın ama ben bu ülkenin adil, geçmişin hesaplarına takılmayan, gücü eline geçirdiğinde mazlumluktan zalimliğe evrilmeyen bir iktidar görebileceğine inanmıyorum. sonra ne mi olur? "...ların/lerin tekrar iktidara geleceği gün" başlığı açılır ve ben eğer o günleri görürsem bu entryi kopyala yapıştır yapar, "yolla" butonuna çökerim.
  • bir kisim eski parlementerin o cok sevdikleri arabistan yerine amerikaya kacacagi gun olacaktir.
hesabın var mı? giriş yap