• acemilik eğitimi aldığım şu günlerde yaptığım bir aktivitede bilmeden yaptığım olaydır.

ayağımın ağrısından duramaz hale geldim ve durumu komutana bildirdim. revire gidildi yarbay doktor senin bir bokun yok amk diyerek gönderdi.

2 lanet hafta resmen geberdim. her koşma ve zıplama eğitiminde çocuk gibi ağlamaya başladım. yemin töreni bittikten sonra dağıtım iznine çıkıp ilk işim acile gitmen oldu.

film çekildikten sonra doktorun tek söylediği çatlağın iyileşmeye başladığı ve bu acı ile nasıl durabildiğimi sordu. malum askerlikte ilaç sokmak yasak ama bana malum mu oldu nedir ben bir şekilde ağrı kesicilerle idare ettim.

şimdi usta birliğine teslim olacağım ve eminim inanmayacaklar ve bu sefer o ayak kırılacak. sonra da uğraş dur.

askerlikte ölseniz bile olur ama kesinlikle ve kesinlikle haftasonu hastalanmayın ya da sakatlanmayın. kimse size bakmaz emin olun siz acınızla kalırsınız.
  • herhangi bir kemiğinizin kırılmasından daha kötüdür. çünkü çatlaklarda başvurduğunuz doktor çoğunlukla sizi sert bir bandaj, ağrı kesici ve merhem üçlüsüyle uğurlayacaktır. oysa kemikleriniz inceyse ve çatlak kırığa yakınsa, atelmiş merhemmiş buzmuş hiç bunlarla uğraşmayıp ilgili kemiği doğruca alçıya aldırmalısınız. doktoru filan dinlemeyin, alçıya almıyorsa başka doktora gidin. kesin çözüm bu şekilde. yoksa sürünüyorsunuz bildiğin, hele ki o çatlak ayak bileğindeyse iyileşmesi haftalar sürebiliyor.
  • ayağımda 4 ay önce meydana gelen ve hala bastıkça sızım sızım sızlayan boktan durumdur. ne zaman geçecek lan bu?
  • femur kırığından daha fena bir olay olduğunu sanmadığım olay.
    6 ay felçli gibi yattım, alçı çıktığında yürümeyi unutmuştum (yaşım da küçük idi), bir bacağım diğerinden bariz inceydi. ordan biliyorum.
    ondan da fenası kafatasının, omurların falan zarar görmesidir herhalde. beterin beteri vardır her zaman.
    neyse, beterin beterini öğrenmemiş olmak da iyi bir şey sonuçta. siz yine kemik çatlamasını herhangi bir kemiğinizin kırılmasından daha kötü bir şey olarak bilmeye devam edin tabii.
  • çaresi prostat muayenesidir. alçıya almaya kalkan doktoru sakın dinlemeyin, mutlaka prostat muayenesi olun.
  • öncelikle şunu bilmek lazım, çatlak = kırık.
    kemik çatlaması diye bir şey yok.
    kemiğiniz kırılmış, kaynama sürecini de kırık şeklinde değerlendirmek lazım.
    geçiyor, hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor ama geçiyor. şişlik, ağrı bir süre daha devam ediyor tam kaynamayı takiben. normal. o da geçecek.
  • tam da zamaninda gerceklestirdigim eylem. tatsız bir sızı , tuz biber etkisi.
  • çok bilen hastaların hakkında atıp tuttuğu. bi bitmediniz amk.

kırıkçı - çıkıkcı hocaya gidin en iyi o bilir.
  • şikayete bağlı doktora gidildi. doktor ''röntgen filmine bakarak herhangi bir probleminin olmadığını söylerim.'' dedi. ''1 adet merhem ve 1 adet hap yazıyorum. ağrı kesici bunlar.'' dedi. doktor olmayan ben salt merak sebebiyle muayene üstünden 3 gün geçtikten sonra röntgen sonuçlarını inceledim. bariz bir çatlakla karşılaştım. doktor, orta yaşlı birisiydi. hususi araştırmıştım.

sonuç; dinmeyen ağrı, mesleğine gereken özeni göstermemesinden ötürü altsoy ve üstsoyuna çeşitli küfür ve hakaretler, zaman kaybı, tekrar doktora gidip -belki geçen süre boyunca kemik kaynarsa veya ona benzer bir problem yaşanırsa daha da küfür ve hakaretler gönderip- iyileşmeye çalışmakla gelecek.
  • 12 gün kadar önce bisikletle takla atmak suretiyle radius kemiginin proximal ucunu intraarticular kisimdan (eklem ici taraf) catlatmisim. duserken yalnizca uzanmis sag elimin uzerine dusmem ve 90 kilo olmam dolayisiyla o an butun kolum tuzla buz oldu sandim acikcasi. ancak gorunen o ki cidden siz vucudunuza nasil davraniyorsaniz o da size bu durumlarda o sekilde davraniyor. uzun yillar suren duzenli spor gecmisinin yani sira alkol ve sigaradan uzak saglikli bir yasam ve saglam bir beslenmenin getirdigi kuvvetli bir iskelet ve bag doku sisteminiz varsa, bu tur durumlar felakete donusmuyor. eminim ki fazladan 10 kilo olsa vucudumda ideal bmi in üzerinde, sonuclar farkli olabilirdi; su an kolumun orasinda burasinda titanyum plakalar falan vardi belki de, bilemiyorum.

benim tecrubelerim: kuvvetli ve fokal bir aci ile karakterize oluyor ama tum kol omuza ve bilege kadar da agriyor. benim dirsegim de sisti bir miktar, hala da tamamen inmis degil. bir saatlik aralarla 10-15 dakika buz koydum ve bir miktar diclofenac surdum. ertesi gun doktora gittigimde roentgen filmini resmen bagirta bagirta cektiler diyebilirim, zira kolunuzu biraz dahi hareket ettirdiginizde dayanilmaz bir aci duyuyorsunuz; sanki kolu olusturan butun dokular o an iflas etmis gibi dusunun. doktor 4-7 gun askida tut, sonra yavas yavas hareket ettirmeye basla dedi. agei kesici mumkunse kullanma, iyilesmeyi yavaslatir dedi. acikcasi o an inanmadim 4 gunde hareket falan ettirebilecegime. 3,5-4 gun askida neredeyse hareketsiz tuttuktan sonra serbest biraktim. tum bu sure boyunca 3 tablet 200 mg ibuprofen kullandim, baska hicbir nsaid ilaci dahili ve harici kullanmadim. gunluk islerin yani sira (dis macunu sikmak, sut kapagini acmak, ekmege yag surmek gibi) keskin aciya sebep olmayan her hareketi yapmaya calistim; ozellikle bilekteki yumusak dokular da incindiginden surekli kavrama ve bilek hareketleri ile hareketsizligin onune gecmek ise yaradi benim durumumda.

5.-6. gunden itibaren klavye kullanabilir durumdaydim. ılk basta cok uzun sureler de rahatsizlik veriyordu ama su an pek sikinti cikmadan saatlerce yazabiliyorum. bugun 12. gun ve hala kolun o kisminda bir "doluluk" ve sertlik hissi var ama basit hareketlerde ve pasif durumda aci agri yok. yarim galon sutu (1.8lt) naturel pozisyonda kaldirabiliyorum rahatca. pantolon giyebiliyorum, cebime uzanabiliyorum, elma kesebiliyorum. kolu tamamen acmak ve dirsekten tamamen kirmak haricinde (mesela yemek yiyip su icmek ya da kafayi sampuanlamak hala sikintili ve sol elle yaptigim aktiviteler) neredeyse tum hareketler geri geldi diyebilirim; bu ikisi keskin aciya sebep oluyor ve zaten kemigin onarimi tamamlanmadan yapilmamasi gereken hareletlerdenmis.

dunden beri de yumusak lastiklerle, sise, bardak vs. yardimiyla ve diger elimle direnc olusturarak rehabilite ediyorum. hareketlerin cogu izometrik ya da sinirli rom hareketler. aci 2-3/10 uzerine cikmadigi ve ani olmadigi surece devam ediyorum. performanstan ve iyilesme hizindan gayet memnunum, 15. gun doktor kontrolune gidicem tekrardan.

uzun lafin kisasi doktorunuzu dinleyin. adamlar alciya falan almiyorsa bir bildikleri var. baska spor sakatliklarindan da edindigim tecrube kadariyla extremiteyi akut faz bittikten sonra ne kadar az hareketsiz birakirsaniz o kadar iyi, zira atropi ve rom kaybi zaman uzadikca artiyor; ve hatta ustel bir sekilde artiyor bana sorarsaniz.

bir kac hafta icinde editleyecegim durumu buraya.

edit: bugun nerdeyse 6 hafta gecti. tum fonksiyonlar ve guc her gun suratle yerine geliyor diyebilirim.

15. gun doktor kontrolune gittigimde range of motiona odaklan, butun hareketi geri kazanmaliyiz dedi; ben de oyle yaptim. kendi kendime evde, iste, otobuste gunde 3 kere 10x10 saniye tutmak sureiyle pasif ve izometrik esnetmelerle basladim. sonra aktif ve cok az agirlik ile devam ettim. onemli olan aciya ragmen bunlari uygulamaniz. bolgeyi surekli uyarip, rahatsiz etmelisiniz tabiri caizse; boylece yanmayi artirip iyilesmeyi hizlandiriyorsunuz. ama cok da asiriya kacmamalisiniz, zira fazla enflamasyon iyilesmeye zararli. baktiniz seans sonrasi huzursuz, 20 dk buz koyun 1er saat araliklarla. cok ters bir durum olmadikca idmanlara devam etmek cok onemli rom u geri kazanmak icin.

4. hafta tekrar doktora gittim. "rom gayet iyi, simdi agirliga da basla yavastan" dedi. ben de o gunden ıtıbaren agirliklari ve direnci artirdim. esnetmeye hala devam ediyorum tabi ancak bol miktarda izometrik ve dinamik egzersiz de yapiyorum lastiklerle. naturel pozisyonda saglikli kolumun kaldirdigi agirliklarin 80% ini kaldirabiliyorum suan rahatlikla. 1-2 haftaya 100% e döner sanirim.

edit: bir yazarin mesajiyla hatirladim bu giriyi. 9 ay civari zaman gecmis. son 3 aydir kolum eski haline dondu diyebilirim (daha da once iyilesebilirdi ama bu gecikmenin sebebi biraz dikkatsiz ve erken yuklenmem oldu). suan tum rom ve yük kaldirma kapasitesi geri gelmis durumda, tekrar yuksek yogunluk ve agirlikla spor yapabiliyorum gayet rahat. ama bazen dirseginizin garip sesler cikarmasina aliskin olmalisiniz :). ara ara hala sabah kalktiginizda da hemen gecen cok cok hafif bir agri hissedebilirsiniz ters bir pozisyonda uzerine yattiysaniz. ama iyilesme uzun yillar devam ettigine gore, bunlarda zamanla azalir heralde. herkese gecmis olsun...
hesabın var mı? giriş yap