şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alaeddin şenel'in, insanlığın tarihini maddi yönüyle biyokimyasal evrimden, kültürel evrimini ise ilkel topluluktan itibaren anlatmaya başladığı yapıtı.

  tanıtımında kitabın, insanlığın öyküsünü, ulusçu, dinci, batıcı tarihlerden farklı olarak, insan odaklı ele aldığı vurgulanıyor. imge kitabevi yayınları tarafından yayınlandı.
 • insanlık tarihi konusunda bilgilendirici ve bir o kadar da büyük bir eser. büyük derken 1000 sayfa civarında. ama ilgisi olan okur keyifle okuyacaktır. özellikle alâeddin hocanın üslubu yer yer kitabı bilimsellikten kurtarıyor. burjuvaların 'deli paralar' kazanabileceğinden bahsediyor misalen, kitabın ilgili bölümünde. çok yetkin bir değerlendirici değilim bu konuda; ama kafamda bazı konuların yerli yerine oturmasını sağladı diyebilirim.

  ek olarak; üçüncü baskısı yapılmış bir kitapta muhammed'in hayatı anlatılırken annesinin adına hatice denmesi çok temel ve bu kitapta görülmesi affedilemeyecek hatalardan.
 • türkiye'de sosyal bilim sahasında yazılmış en önemli 3-5 eserden biridir.
  benzer kitaplarda ilkel toplumdan uygar topluma geçiş aşaması üzerinde fazla durulmayan bir konudur.
  yazarın uzmanlık alanı ise ilkel toplumdan uygar topluma geçiş aşamasıdır zaten. bu konuda yazılmış ayrı bir kitabı vardır hatta. işte bu çok önemli konu büyük ustalıkla ve benzer hiç bir kitapta olmadığı kadar geniş işleniyor.
  bu tutum esasen dinin ortaya çıkışı, tek tanrılı dinin ortaya çıkışı gibi konularda da tekrarlanıyor. örneğin islam...nasıl olur da 200 kişinin inandığı bir din küresel bir din oluyor ? bu bile büyük ustalıkla ve kafanızda soru bırakmayacak netlikte izah ediliyor.
  bunu yaparken artı değer kavramını toplumun itici ama aynı zamanda sömürgen yanını vurguluyor. kitap benzer pek çok kitabın düştüğü yanılgıya düşmüyor, yazar tarihi bir takım kişilerin neden olduğu bir takım olaylar gibi ele almıyor. tarihi materyalizmin tüm unsurlarını ama özellikle artı değeri büyük ustalıkla kullanıyor.

  kitabın girişinden önce şu yazar ;
  aynı koşullarda bulunsaydım ben de aynı konumda bulunabilir, benzer şeyleri yapabilirdim demeyen ne kendini ne başkasını anlamıştır ne de insanlık tarihini anlayabilir...
 • mükemmel bir kitap. mest etti beni. bu kitabın türkiye'de yazılması da ayrıca sevindirdi.

  ta büyük patlamadan, biyolojik evrimden, kültürel evrim ve uygarlıklara geçişe kadar olan süreyi sonrasında da eski dünya ile yeni dünyanın karşılaşmasını muazzam bir şekilde anlatmış alaeddin şenel. çok çok güzel.

  minicik puntolarla 1100 civarı sayfa. gerçekten çok büyük iş. hele ilk 130 sayfası sosyal bilimlere fazla düşkün olup biyoloji, kimyayı en son lisede görmüş olan benim gibiler için tekrar tekrar okunacak sayfalar.

  haklı övgüyü geçersek -ne kadar sevdiğim anlaşılmıştır diye düşünüyorum- bir iki isteğim olacak. kitapta görsel ve harita eksikliği var. bence tüm bölümler haritalarla ve özellikle yukarı paleolitik, mezolitik ve neolitik bölümleri bahsedilen objelerin resimleriyle desteklenmeli. internet var tabii, bahsedilen her şeyi bulabiliyorum ama böyle bir kitabın içinde bence bulunması gereken şeyler bunlar.

  bir de daha çok editörün işi bunlar ve 1100 sayfalık kitapta gözden kaçmış olabilir ama küçük küçük hatalar gördüm birkaç tane, onların 4. baskı için gözden geçmesi gerekir. fazla değil ve küçük şeyler ama örnek olarak bir iki tanesini yazayım da nasıl şeyler olduğunu belirteyim:

  mesela "... hektar (dönüm)..." şeklinde kullanılmış bir kaç yerde. hektar dönüme eşit değil. bir dönüm bir dekardır; bir hektar 10 dönüm...

  ya da sayfa 958 ve devamındaki birkaç sayfada "... kutup yıldızı (venüs)..."... kutup yıldızı ayrı venüs ayrı. bazen karıştırılsalar da biri gezegen biri yıldız.

  680'de chronos ile cronos karıştırılmış. ama bu karıştırmayı rönesans aydınları da yaptıklarından anlaşılır bir şey bu.

  ya da ne bileyim işte sayfa 632-633'te herodot'tan bildiğimiz ahameniş imparatorluğu'nun kuruluş efsanesi anlatılırken 633. sayfada iki yerde harpagos'a "pers soylusu" deniyor ki aslında kendisi 632. sayfada da yazdığı gibi med soylusu. bu daha çok editörün gözünden kaçmış bir şey.

  gibi gibi. böyle müthiş ve geniş kapsamlı kitapta bunlar gibi küçük hatalar olabilir tabii de işte düzeltilmeleri gerek... ama en çok harita gerek!
 • bir gün bir uzaylı ile karşılaşsam ve bana dese ki :
  - dostum tek bir hakkın var. bana öyle bir kitap ver ki bu dünya ile alakalı herşeyi bu kitaptan öğreneyim.

  ona bu kitabı verirdim.
 • türkiye'de bir türk tarafından yazılmış olan en önemli kitaptır benim gözümde. başka hiçbir türk akademisyeninden bu derece doyurucu ve kapsamlı ve iyi bir diller yazılmış kitap görmedim. çok da okumuşumdur.
 • beni etkileyen kitaptır. gözden geçirilmiş yeni baskısını da okumak için sipariş verdim. türkiye'de her insan mutlaka okumalı.
 • insanlık tarihini, en başından ele alıp sonuna kadar anlatan 1038 sayfalık kapsamlı kitap.
  zaten sorgulamaya başladığım bir dönemde bana dinlerin yapısını, birbirleri ile olan benzerlikleri geniş bir şekilde anlattı. bir ayımı alan almasına rağmen ne sıkıldım ne de bırakmak istedim.
  çok faydalı ve herkesin okuması gereken bir eser.