şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendiyle bir sorunu olmayan insanlar. kimi zaman başkaları da onları oldukları gibi kabul ederler ya aksi de geçerli olabilir.
 • kişisel gelişimde kendi kendine kırmızı ışık yakma durumu.
 • bir insanın kendini olduğu gibi kabul etmesi mümkün değildir....
  bu kişinin kendini bilmediği anlamına gelir...
  yoksa bir insan kendi iken niye kendini bir kez daha kabul etsin ki...
 • kolay olandır, zor olanı (bkz: kendini olduğun gibi kabul ettirmek)
 • ya da bir insan yeterli bulmuyorsa kendini yetiştirir...
  yetersizliği niye kabul etsin ki...
  ya da başarılı bulmuyorsa, daha çok çalışır...
  başarısızlığı niye kabul etsin ki...

  ve her şey bir tarafa... bu durumlarda da kabul edilen yetersizlik, başarısızlık yani x ve x türevdir.... ama kabul edilen kendi değildir...

  ve yine ayrıca....
  bir insan kaba buluyorsa kendini törpüler...
  bir insan tembel buluyorsa kendini çalışır...
  falan
  falan
  falan...
 • çok olumlu bir hareket olarak görülmemelidir çünkü birey kendini olduğu gibi kabul ederse,o zaman hatalarını da oldugu gibi kabul eder ve bunlardan ders almaz kendini duzeltmeye calısmaz bu da bireyin kendisini gelistirme cabasına terstir.
 • dunyanın en kolay seyı. evet yer yer tembelim, kısmen usengec bir insanım gidip çişimi yapmaya bıle usenırım, haftasonları gun batana kadar uyurum 6 yasımdan berı bu boyle, çok sigara ıcıyorum insan aynaya bakıp boyleyım dıyebılıyor da baskalarına tembellıgını, usengeclıgını, kotu huylarını kabul ettıremıyor.
 • kişi kendini olduğu gibi kabul edene kadar çok uğraşır, çabalar, didinir. tamamdır der bırakır sonunda kabullendim, ben böyleyim. ama sonra şöyle bir soru sorar içses derinlerden: neden pes ediyorum ki? sonra en baştan didinmek, çabalamak, uğraşmak. sonuç hüsrandır ama. pes ediyosundur işte, yeter artık der yine aynı ses içerden. yanındaki kızar sen "ben böyleyim işte" dedikçe. bu sefer bi daha başlarsın, hep yalandan başlangıçlar bunlar aslında. aslında en baştan olduğun gibi kabul etmişsin de kendini, niye pes ediyorum diye kandırmaktan başka bi işe yaramayan sorular sorarsın, hiç de değişemiyeceğini bile bile. çok karamsar insan modeli olur tabi bu anca, kendine güvensiz, çekingen kişilik. bunların hepsini bünyede barındıran da kendini olduğu gibi kabul etmekten başka bişe yapamaz hayatı boyunca zaten.