• 2001 şubat ayında ölen genelev patroniçesi matild manukyan'ın tek varisi. adı, bildiğim kadarıyla keropi değil, kerope'dir. *
    aynı zamanda, 13 yaşından bu yana genelevlerde çalışan 36 yaşındaki bir hayat kadınının (filiz kargal) 2004 yılında 500 bin dolar manevi, 100 bin ytl maddi tazminat davası açtığı genelev işletmecisidir.
    sigortasız, izinsiz çalıştırıldıklarını ve emeklilik haklarının olmadığını belirten kadının ifadesi içler acısıydı. en çarpıcı kısmı:
    ‘‘regl olmamamız için rahimlerimiz dağlanıyordu. bize 30 gün fuhuş yaptırarak fazla çalışmamız sağlanıyordu. uğradığım maddi ve manevi zararlar nedeniyle manukyan'ın tek varisi olan oğlu kerope çilingir aleyhine dava açtım.’’
  • genelevleri ile meşhur tarihi zürafa sokak'taki 24 evin sahibi. kendisi, sahip olduğu gayrimenkulleri ne işlettiği, ne de satmaya yanaştığı için 2001 yılına kadar oradaki evlerin bakımsızlaşmasına sebep ve dolayısı ile soylulaştırma projelerinin önündeki engel idi.
  • zamanında kızı ilda çilingir ile ilgili şöyle bir haber çıkmış.

--- spoiler ---

vefasız baba genelev patroniçesi manukyan’ın mirasıyla gayrimenkul zengini olan oğlu kerope kızına bir evi çok gördü. kerope’ye dargın olan kızı ilda, babasının 3 bin evi olmasına rağmen hálá kirada oturuyor... gayrimenkulleri ve çalıştırdığı hayat kadınları ile vergi şampiyonu olan patroniçe matild manukyan, 17 şubat 2001’de vefat etti. manukyan’ın mülkleri, tek oğlu kerope çilingir’e kaldı. kerope çilingir ilk olarak genelevleri tasfiye etti. sanayicilikle uğraşmakta karar kıldı. yeni imparator, daha sonra 600 milyar lira nafaka vererek eşi nektar çilingir’den de boşandı. mütevazi yaşamı seçti kerope çilingir, şu anda milyonlarca ytl’lik serveti yönetiyor. 2003’te 740 milyar liralık vergi ile istanbul vergi listesinde 85’inci sırada yer aldı. terzilikle başlayıp patroniçeliğe uzanan bir hayat yaşayan manukyan’ın biricik oğlu kerope, zenginliğe rağmen mütevazi yaşamı seçti ve ortalarda görünmedi. kerope’nin annesinden kalan 3 bine yakın gayrimenkulü olduğu biliniyor. huzuru bulamadı... gayrimenkul sermayesi ile bugünlerde yine vergi listelerinde olan kerope, mala mülke rağmen yine de huzuru tam olarak bulmuş değil. 65 yaşındaki kerope’nin özellikle bugünlerde canı çok sıkkın. nedeni de kızı ilda. kerope’nin 3 çocuğundan biri olan ilda’yla arası bozuk. ilda bu yüzden babasının 3 bin evi olmasına rağmen hala şişli’de bir evde kirada oturuyor. arkadaşları kızgın... ilda maddi açıdan da sıkıntılı günler yaşıyor. genç kızın arkadaş çevresi baba kerope’ye kızgın. türkiye’nin sayılı zenginleri arasında yerini alan kerope’nin kızına yardım etmemesine isyan eden arkadaşları aralarında ‘dargın olsalar bile kızını bu durumda bırakmamalı. yardım etmeli’ yorumları yapıyor. hatta ilda çilingir’den yardım isteyenlere, ‘o kızına bile ev vermiyor. şu anda kızı kirada oturuyor. size niye yardım etsin’ diyorlar. 3 paket sigara içiyor halaskargazi caddesi’nde oturan kerope de kızıyla aralarındaki dargınlıktan oldukça rahatsız. gürani iş hanı’nda gece yarılarına kadar çalışan kerope, günde 3 paket sigara içiyor. sinirleri oldukça gergin olan kerope, kızına evi neden vermediğinin sorulmasına bile kızıyor. star
    --- spoiler ---
  • sputnik haber, kerope çilingir'e kalan mal varlığını şöyle naklediyor.

- antalya, alanya ve balıkesir’de 5’er yıldızlı 5 otel- kıbrıs’ta 5 yıldızlı otel- istanbul’da 2 fabrika- kınalı ada ve büyük ada’da 2 köşk- istanbul’da 500 daire, 70 iş hanı- yalova’da yüzlerce daire ve arsa- muğla, kocaeli, erzurum ve adana’da onlarca bina ve arsa- fransa’daki bir bankada 150 milyon euro- 220 ticari taksi- toplam 486 taşınmaz, banka hesapları, hisseler ve dövizler...
hesabın var mı? giriş yap