• öncesinde tam bir etçil hayvan olmama rağmen okuduğum bir kitap her şeyi değiştirdi. (bkz: etin cinsel politikası) artık vejetaryenim.
  • her sene viral yapılan kesimlik hayvan videolarindan biri. tam 70 iq'luk, tebrikler.
  • beynimizin duygulardan sorumlu kısmı onlarda da var ve ortak. sadece düşünsel ve kompleks davranışsal işlemleri yapan kısımları çok daha küçük. hayvanlar etraflarındaki insanlardan mimiklerini öğrenerek bazen taklit edebilir. bir köpeğin mutlu olduğunu gülümsemeye çalışarak göstermesi gibi. belki de korktuğunu gözyaşı akıtarak belli etmeye çalışıyor. biz de hayvanız. evrimleşirken bir yerde mimiklerimizi kazandık ve mimikler tamamen biyolojik durumumuzu yansıtmaya yarıyor. neden taklit etmeyi öğrenemesin ki? (belki de hastadır tabi bilemeyeceğim.)

evet şu an zincirin en tepesinde olduğumuz için biz de yemek zorundayız diyenler: çıkalım doğaya siz de aslanın sizi yemesine laf etmeyin o zaman. korku hissi gerçek. insanlar kendilerinin farkında olan, karmaşık bilişsel işlevler gerçekleştiren canlılar. yok atalarımız ceylan yiyordu vs ile kapatmaya çalışmayın. o zaman atalarımız gibi 2-3 otlak için köyleri yakıp yıkalım. hiç ilerlemeyelim.

değişim kaçınılmaz. umarım bir gün yemek zorunda olmadığımız günler de gelir. ama o zamana kadar fabrikaların daha insancıl düzenlenmesi için baskı yapalım. yemeyerek de olamıyor madem. ses çıkaralım.
  • annesinden sütünü tam ememiyor çünkü o sütü biz içiyoruz, istediği gibi hareket edemiyor, kendinden biraz büyük kafeslerde yaşıyorlar çünkü biz etimizi yumuşak seviyoruz.. hayatlarında ayak kaslarını esnetebildikleri ve 2 adımdan fazla atabildikleri tek yer kesimhane yolu.. insanlık kendini hala piramidin üstünde görmeli fakat canilik bakımından.
  • öldürüleceğini , hayatının son dakikaları olduğunu biliyor . birazdan baş aşağı asılıp boynuna bıçağın dayalı olacağını biliyor. insanların damak "tadı" için öldürüleceğini biliyor. kedi ve köpekten hiçbir farkı yok. lütfen tabağınızı bir dakika düşünüp sorgulayın.
  • şu dakika herhangi bir ineğe bilinç kazandırın ve ona şu iki şıkkı sunun
    1.) kardeşim seni doğaya salacağız. vahşi yaşama uygun olmadığın için kurt, köpek, çakal tarafından her an ölüm korkusu ile yaşamanın sonunda uzun ve acılı sonla öleceksin. çünkü vahşi yaşam ölüp ölmediğinle çok ilgilenmez. bacağından götünden başlar yemeye onlar yerken sen izlersin. böylelikle gönül rahatlığı ile su bile içemeyeceksin ve bir kaç nesil sonra neslin tükenecek.
    https://youtu.be/8xda9fvzqg0
    ya da
    2.) seni besleyip büyüteceğiz. makul bir zaman kadar asla ölüm korkusu yaşamayacaksın. nesnin koruma altina alınacak. öldürülürken en az acı duyacağın yöntem kullanalacak.
    https://youtu.be/fq5_ldwvvwe
    diye sorsan hiç şüphesiz 2. şıkkı seçecektir. arkadaşlar şunu kabul edin; doğadaki en ahlakli etçil insandır. kavganız et tüketimiyle değil endüstriyel et tüketimi ile olsun. yoksa hayvanlara acı çektirmeden onları öldürmenin yollarını bulmuş bir sürü ülke var.
    eğer acı çektirmeden öldürülmesine bile karşıysanız kusura bakmayın bitkilerin de tüketilmesine karşı olmanız lazım.

edit: insanın hepçil olduğu bilgileri geliyor. hadi ya kesin yer çekimi falan da vardır dünya dönüyordur. :)
    arkadaşlar insan tabi ki hepçil. 5. senelik fakülte sonra öğrenilmiş bilgi gibi davranayın şuna. entry'deki etçil kısmı et yiyen anlamında.
  • transhumanizmin dinamiklerine inanan bir insan olarak hala umudum var. sentetik et dunyayi kurtaracak. besi havuzlarinda tek hucreden parca ete donusen yapilar mevcut. o et ucuzlayip yayginlastiginda, "yenilecegini anlayincsla ici aciyan et" diye baslik acarsaniz bozusuruz. uzuldum acikcasi.
  • ya önce uyutun amk şu hayvancağızları
  • ilk arabayı aldığımda bir tanıdık kurban kes dağıt demişti olur olur deyip geçirmiştim. 2 sene içinde o arabayla akla gelmeyecek şekilde gerçekleşen maddi kayıplı kazalar geçiştirmiştim. batıl inançlarım yoktur pek ama bir gün aklıma o konuşma geldiğince acaba mı ya demiştim kendi kendime. arabayı değiştirdiğimde yine aynı öğütler geldi, hadi bu sefer yapayım dedim. bir kurbancıya gittim, hiç anlamadığım için adama siz seçin dedim. adamla beraber hayvanlara doğru yürürken hepsi sağa sola kaçışmaya başladı. sadece bir tane keçi olduğu yerde durdu, boynunu büküp bana baktı 5-10 saniye kadar hayvanla bakıştık. bu olsun dedim. hiç kaçmaya çalışmadan kesilmişti. o bakışını hiç unutmuyorum.

edit:imla
  • (bkz: beyond meat) bir gece ansızın gelebilir.
hesabın var mı? giriş yap