• cha do hyun'un kucukken yasadıgı travma sonucu 7 kişiliğe birden sahip olmasını ve her bir kişiliğin esas kişiliğini ele gecirmeye calismasını anlatan dizi. ınanilmaz surukleyici. hele basrolün oynadiği 7 farklı karakter arasındaki geçişleri çok başarılı. her birinin varlığına ve hayat amacına inanıyor ve sanki onlarla birlikte yaşıyorsunuz. kdrama sevenlerin muhakkak izlemesi gereken dizi.
  • 7 yasında geçirmiş olduğu ağır travma sonucu * dissosiyatif kimlik bozukluğu olan cha do hyun'un hayatını , yasadığı zorlukları anlatan 2015 yapımı halen devam etmekte olan * kore dizisi.

basrol oyuncusu olan ji sung tam 7 karakteri canlandıracak dizide.
    --- spoiler ---

cha do hyun- ana karakter
    shin se gi - cha do hyun'un belalısı
    ferry park - amacı bir gemi alıp üzerine ismini yazdırmaktır
    ahn yo sub - intihara meyilli 17 yasında bir ergen
    ahn yo na ahn yo sub'un ikizi ve 17 yaşında bir kiz
    nana - 7 yaşında bir kiz
    mysterious x

--- spoiler ---

teaser- 1 teaser - 2

klasik kore esintilerini içinde barındırıp,hastalık hakkında fikir sahibi olmayanlara bişeyler öğretebildiği için izlenilebilir gibi duruyor
  • dizideki olaylar 17.bölüm itibarıyle aydınlandı sanırım. sadece görüntüler kaldı. 18.bölüm altyazisi çıkınca o da tamamlanacak

--- spoiler ---

o değil de ferry park'i da anladık babası gemi alacakmis üstüne ferry park yazdıracakmis falan
    ben ahn yo na'yi bekliyorum acaba o cadaloz *kadın bu masum deluganlinin neresinde ve nasil bir sekilde gizlendi .

--- spoiler ---

vallaha bu adama hayran olmamak elde değil.büyük saygı duyuyorum kendisine. şizofren falan olmalı.içinde bu kadar insanı yaşayabildigine göre.önceki dizisi olan secret lovei da izledim bu 5iyle benzer yanı yok yani .hala saskinim.

beni bu kadar sasirtan bir başkasi için (bkz: orphan black)
  • işte bana bunlarla gelin arkadaş dedirten son zamanların en keyifli k-dramalarından. konusu, kurgusu, özellikle oyunculukları ve dahi müzikleriyle gayet dört başı mamur bir iş çıkartmışlar ortaya.

-spoiler ile karışık yer yer sağanak yağışlı-

öncelikle konuya yaklaşımları çok başarılıydı. hele de hyde jekyll and i'dan sonra ilaç gibi geldi. kişiliklerin oluşumu, tetikleyicileri, çıkış noktaları gibi vakanın temelini oluşturan olguların altını çok iyi doldurmuşlar. ciddiyetle ve belli ki iyi hazırlanmışlar çoklu kişilik bozukluğu gibi çetrefilli bir hastalığa. ilk 14-15 bölüm deli tempoyla akıyor. son bölümlere doğru düğümler çözüldükçe dram ağır basmaya başlıyor tabi ama sıkmadan, cıvıtmadan. bir konuda ayrıca takdir ettim ki hikayenin temelini oluşturan, izlerken tahmin edilebilir olduğunu düşündüren sır konusunda çok şık bir manevra yaparak güzel bir ters köşeye imza atmışlar.

sağlam senaryosundan sonra oyunculuklar dizinin en büyük artısı.

oh ri jin karakterinde hwang jung eum'u ilk kez izlemiş oldum. baştan pek ısınamadım açıkçası ama sanırım başrollerin önceki diziden (secret love) kalma bir uyumları var ki bir ara fark etmeden benimsemişim.

yine ilk kez izlediğim park seo joon, oh ri on karakterinde yarım yarım yardırırken boğazımı düğümlemekten de geri kalmadı. çok sevimli bir hergele. öyle bir abim olsun isterdim doğrusu.

küçük güneşimiz (master's sun) kim yoo ri, hüzünlü karakter han chae yeon ile yine güzelliğini ve şıklığını konuşturmuş. hırsının kurbanı olduğu için yaptıklarına üzülmemek gerek ama yine de üzüldüm izlerken.

aileler ve diğer elemanları ayrı ayrı saymaya lüzum görmüyorum. rolleri dengeliydi, her biri de rolünün hakkını vermiş.

ve tahmin edileceği gibi assolistler sona kalır. bizim şaşkın patronumuza (protect the boss) nolmuş öyle yaa. taş olmuş, kaya olmuş, heykel olmuş, sütun olmuş. evlilik baya baya yaramış hani. (bkz: ekşi sözlük magazin servisi) ayrıca meğer ne yetenekliymiş. sen neymişsin be ji sung demek istiyorum. her biri ayrı alem olan o kadar karakteri öyle bir canlandırmış ki misal ferry park'ı izlerken kesinlikle bir ajussi görüyor insan. hadi o kadar yaşlı olmasa bile kesinlikle 40 lı yaşların üzerine çıkıyor birden. üstelik yaşlandırma makyajı falan yapılmadan sırf mimiklerinin gücüyle. yo na'ya hele ne demeli. şirret kız kahkahalarla güldürdü beni. özellikle ri on oppasıyla olan sahnelerinde gözümden yaş geldi. gidişi bile kendine özgüydü çılgının. esas karakterimiz cha do hyun, nasıl kibar, nasıl hassas, nasıl efendi, nasıl evlenilecek tip, nasıl nasıl nasıl. fakat hatunların efendi adam tercihi yerine malum adam tercihimi kullanıp shin se gi diyorum. son zamanların en bomba dizi karakteri olmuş. her bir karakterin gidişine üzüldüm ama yalnızca shin se gi gitmesin istedim.

finali da gayet beğendim. dizinin genelinde bir çok sahne güzel ve anlamlıydı zaten. cha do hyun'un diğer karakterlerin dağıttıklarını toplamaya çalışırken daha çok parçaya ayrılması, geçmişi ile yüzleşecek cesareti kimi zaman bulamaması, ri on'un çelişkileri, ri jin'in çabaları, ailelerin her birinin kendi ailesini koruma amacı (bazıları diğer ailenin mahvına sebep olsa da), dr. seok ve sekreter an'ın sadakat ve sevimlilikleri vs. vs. vs. favorilerimden biri de çatıda ağladıkları sahne oldu. (yo-sub ile ilk tanışmamız)

özetle, rahatlıkla ileride tekrar izleyebilirim dediğim nadir dizilerden biri oldu.

teknik bilgi: tek sezon, 20 bölüm, birer saat.
  • önyargılarımdan kurtulup sonunda dün başladığım dizi. bir oturuşta 6 bölümü de üstüste gömmüşüm yalnız. şimdi haftaya gelse de yeni bölüm çıksa diye beklemek çok acı. başroldeki eleman 7 karakterin de hakkını çok iyi veriyor yalnız. şu ana kadar 4 karakter çıktı, geri kalan 3 karakteri dört gözle bekliyorum.
  • ji sung'un oyunculuğunu her zaman beğenmiş biri olsam da karakterleri bu kadar güzel oynamasına şaşmadım değil. karakter değişirken, gözlerini ilk açtığında onun hangi karakter olduğunu anlıyorsunuz, o kadar içselleştirmiş adam hepsini. (bir de bu adam nasıl yaşlanmıyor ya? şaka gibi)

favorilerim: tabi ki ferry park ve yo na. özellikle yo na çıktığında gülmekten çenem ağrıyordu. ferry'nin aksanı çok başarılı. ve elbette: shin se gi, onsuz olmaz.

çok cıvıtmadan, çok konudan uzaklaşmadan ve tahminleri çürüterek bir sona ulaşmaları güzel olmuş. secret garden'a benzettim ilerleyişi, klasik kdramalardan daha sade, daha farklı geldi. bir an senaristi aynı sandım hatta, değilmiş.
  • çıkalı ve izleyeli üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen hayranlığımın gram azalmadığı,
    hâlâ favori dizim ve favori dizi ost'larına sahip dizi.
    tekrardan başlamayı düşünürken; klasik ve saçma kore dizilerinden olmadığını, kişilik bozukluğu hastalığı hakkında bir şeyler öğretebileceği için kesinlikle izlenilmesini önerdiğim dizi.
    ve söylemeden geçemeyeceğim ji sung 'un oyunculuğuna ve kendisine hayranım. en çokta shin se gi'ye. swh
  • acayip derecede sürükleyici bir dizi. normalde k-drama seyretmem ama hem kanal 7 hem de annem sağ olsun tv'de görünce dikkatimi çekti ve internetten tüm bölümlerini bir kaç günde bitirdim.*

--- spoiler ---

sezarın hakkı sezara, dizi cidden başarılıydı. dissosiyatif kimlik bozukluğu'na sahip bir genci anlatıyor ki oyuncunun yaşını* öğrenince şok olmuştum. acayip derecede genç gösterdiğini belirtmeden geçemeyeceğim.

aslında aynı acıları payalaşan iki çocuğun acılarıyla baş etmesini de izliyoruz. cha do hyan acılarına sebep olan kişilerle yaşamak zorundaydı ve sevilmiyordu, çocukta sorun olduğu belliyken yardım edilmiyordu, hep tek başınaydı. oysa ki oh ri jin'in yanında onu çok seven bir ailesi vardı. oh ri jin'in ailesi, cidden izlediğim en iyi aile kurgusu olabilir.

en çok cha do hyun'ın annesine kızdım çünkü bana göre fitili ateşleyen oydu. eğer hırs yapmasa ve çocuğunu servete giden yol olarak görmeseydi, kendi kütüğüne alsaydı belki de her şey daha farklı olacaktı. adam sadece özgür olmak istiyordu ama eve gittiğinde karşılaştığı durumla baş edemedi* ve bir caniye dönüştü. öfkesini de aşık olduğu kadının * kızından çıkardı.

cha do hyun'nun babaannesi de sırf oğlu için yedi maymunu oynadı, oysa ki izin vermemeliydi.

--- spoiler ---
  • sevdiğim dizilerden biriydi.
hesabın var mı? giriş yap