sah ru

  • 416
  • 5
  • 2
  • 1
  • bugün

hayvan çiftliği

bir güzel uyarlaması da bakırköy belediye tiyatroları'nda sahnelenmekte. hatta biraz fazla mı uyarlanmış ne? (kıps) yani bu kadar satırı satırına bir uyarlama beklemiyordum şahsen. orwell'in de dahil edildiği peter hall versiyonu tercih edilmiş.

öncelikle belirteyim ki oyun iki perde ve ara dahil 2 saat 15 dakika sürmekte. her fırsatta kayırdığım bakırköy belediye tiyatroları ekibinin performansı gayet yerinde. her zamanki karınca çalışkanlığı ve hamaratlığı ile hem rollerini hem sahne değişimlerini hem prodüksiyonu hem de canlı parçaları mis gibi kotarıyorlar. ancaaaaaak tam yerine rast geldi manzara koyacağım. bu vesile ile bağlı olduğu tiyatro kuruluşu farketmeksizin tiyatro ile uğraşan herkese, kutsal saydıkları her ne ise onun adıyla yalvarıyorum ki tuluat -ve hadi bazı komedileri de katayım- dışında hele de böyle dramalara doğaçlama yap-ma-yın. zaten fazla uyarlamaktan kaynaklanan ve özellikle ikinci perdede hafiften hissedilen bir şişkinlik var. bir de böyle hiç alakasız ve son derece gereksiz bir doğaçlama yapmak izleyiciyi iyice oyundan kopartıyor. bakın şöyle düşünün, orada yarattığınız dünyaya siz inanmayıp oyunun dışına çıkarsanız izleyici olarak bizim nasıl kaptırıp inanmamızı bekliyorsunuz? yani hiç oldu mu sevgili alican yücesoy? şunu devlet tiyatrosunda yapsalar/yaptıklarında o biçim saydırıyorum. öyle böyle değil kavgada söylenmez o derece. fakat bakırköy belediye tiyatroları'nı o güzelim ekibinden ötürü kayırıp durduğum için sitem etmekle yetiniyorum. ama yapmayın böyle şeyler yani.

bakırköy belediye tiyatroları'nın resmi internet sitesi cortladığından ötürü biraz teknik bilgi takviyesi yapacağım. yeri gelmişken buna da sataşayım, niye düzeltilmiyor o site hala?

emrah eren'in yönettiği oyunun müzikleri richard peaslee, bence gayet iyi durmuş olan şarkı sözleri faruk üstün, oldukça işlevsel dekoru tabi ki barış dinçel, hem işçi sınıfını hem çiftlik hayvanlarını aynı anda temsil edebilen başarılı kostümleri sadık kızılağaç, ışık yönetimi devlet tiyatrolarının ödüllü ışık tasarımcısı yakup çartık, koreografi cihan yöntem, tolga çebi sandığım müzik direktörlüğü kıymet berrak ve çağlayan çetin imzası taşımakta.

kadroya gelirsek; paris ve londra'da beş parasız, neden yazıyorum ve kitaplar ve sigaralar isimli eserlerinden derlenen alıntıları ile george orwell rolüne levent tülek arz-ı endam etmekte. napolyon/alican yücesoy, snowball/ali aziz çölok, squaler/cihan inan bekar, minimus/gözde ayar, mollie/esra pamukçu bozkurt, clover/esra ruşan kızılgök, boxer/mustafa sercan yener, old majaor&1. köpek/faruk üstün, bay jones&2. köpek/cumhur arat, benjamin/ali kil, hastabakıcı/burç ara, moses&whymper/kadir hasman, koyunlar&inekler&tavuklar/emel turan, özge çatak, eda özdemir, kadir hasman.

tabi kayıt temizliğinde canlı müzik sunan orkestrayı anmamak olmaz; kıymet berrak (piyano), burcu özbak cebeci (1. keman), nilay sancar (2. keman), çağlayan çetin (viyolonsel), ebru mine sonakın (klarnet), aykut yıldırım (bas gitar), ersin toz (klasik gitar), melih yüzer (bateri), mehmet boyacı (kanun), adem elkaya (ud), ve harun koç (perküsyon).

tüm kadro başarılı fakat özellikle öne çıkan isimler, oyundan sonra iyi bir sırt ağrısı çektiğini düşündüğüm alican yücesoy ve tam bir "kısrak" olan esra pamukçu bozkurt diyebilirim. ali kil selamlamadan az önce bir sorun yaşadı sanırım, umarım ciddi değildir. oyun sonunda oyuncuların izleyicilerden sonra birbirlerini selamlamaları da çok şık olmuş. bir de son bir çentik olarak, ilk perde kapanışı final olabilecek kadar iyiydi.

devamını okuyayım »
11.01.2015 21:39