şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geçtiğimiz günlerde söz konusu olayla ilgili çeşitli sanal platformlarda bu istek dile getirilmişti. bugün itibariyle bu talep için chp meclise kanun teklifi vererek ilk adımı atmış.

  --- spoiler ---

  chp manisa milletvekili hasan ören, kısa dönem askerlik süresinin 4 aya indirilmesi için kanun teklifi verdi.

  ören'in, tbmm başkanlığı'na sunduğu teklif, askerlik kanunu'nda değişiklik öngörüyor. teklife göre, kısa dönem askerlik süresi, 6 aydan 4 aya düşürülüyor.

  teklifin gerekçesinde, üniversite mezunu gençlerin en verimli çağlarında iş ve sosyal yaşamdan uzun süre ayrı kalmasının gelecek planlarında aksamalara neden olduğu vurgulanarak, "değişik gerekçelerle askerliklerini erteleyen gençlerin sayısı arttıkça sorunu çözmek için bedelli askerlik uygulamaya sokulmaktadır. herkes için askerlik süresinin kısalması bedelli askerlik taleplerini de ortadan kaldıracaktır" ifadeleri kullanıldı.
  --- spoiler ---

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/24894995.asp

  kanun teklifinin ana muhalefet partisi tarafından verilmiş olması sebebiyle kanunun meclisten geçmemesi ihtimali de var. geçmişte bunun örnekleri çok yaşandı. bunun tekrar yaşanmamasından yanayım.
 • zaten 6 olması bile başlı başına haksızlıkken 4 aya indirilmesi teklifi haksızlıkların en büyüğü.
  üniversite okuyan züppelerin her yerde ayrıcalıklı olması kadar saçma sapan bir düşünceye sahip bir ülkedeyiz.
 • bir 341 k.d. olarak çok da umrumda olan durum gerçekten. bana ne oğlum isterseniz 10 yıl yapın.
 • bildiğim kadarıyla hükümet, kesinlikle kısa dönem askerliği düşürmek istemiyor. geçen haberlerde de bunu açıklamışlardı. ancak oldu da düştü, o zaman nasıl bi sistem oluşturucaklar. bu adamın acemi birliği ne kadar olucak, acemi birliğinden sonra usta birliğine alışması, öğrenmesi derken askerliği biticek.
 • chp'nin verdiği kanun teklifinin kabul olabileceğini zannedenlerin iddiası. sayı saymayı da bilmiyor bu kemalistler maalesef.
 • spoiler veriyorum:

  --- spoiler ---

  chp'nin kanun teklifi görüşülüyor.

  kabul edilmedi.
  --- spoiler ---
 • üniversite okuyanı züppe olarak itham eden magandaları gün yüzüne çıkarmıştır.

  işte o merak ettiğin aramızdaki fark bu geri zekalı...
 • benim 638485 ay askere gitmem sanki birilerinin isine yarayacakmis gibi indirilmesini istemiyorlar. sizin ben talukatinizi sikeyim amk egoist picleri. hayir tatmin mi olucan adam askerde zulum gorunce? gitmesin olum iste kimse gitmesin amk. okuyan da okumayan da. gonullu olsun, parali olsun. sivil hizmet vs. olsun ama kimse boynundan tutulup da patates dogramaya, sabah 6'da kalkip 3-5 km kosup emir kopegi olmaya gitmesin amk. ıstemiyorsan kimse icin isteme. bi adaletsizlik varsa herkese vardir.
 • ana muhalefet partisinin milletvekilinin aslında gayet yerinde olan, ancak hükümet tarafından sırf muhalefet partisi istiyor diye büyük ihtimalle kabul edilmeyecek olan teklifi.

  aynı zamanda hükümetin uzun dönem süresini düşürmeye çalıştığı şu günlerde, ana muhalefetin misillemesi.

  eşşekler gibi 15-20 yıl arası sürelerde lisans, yüksek lisans veya doktora yapmış bir adamın ödeyeceği vergiler + beynini kullanarak ortaya koyacağı iş gücüyle ülkeye daha kısa sürede, daha verimli bir şekilde katkısı olacakken 6 aylık süreyle bu katkının önünün kesilmesi makul bir durum değildir. pek tabi ki insan olarak bir ayrım yapmak söz konusu değil ama nitelikli iş gücü ve bu gücün ülke yararına pozitif anlamda kullanılması açısından üniversite okumuş bir adamla okumamış adamı bir tutmak ve bunun haksızlık olduğunu savunmak andavallıktır. üniversite okumayan bir adam 20 yaşında askere giderken, okuyan adam ise normal şartlarda 25-30 yaşları arasında askere gidebilmektedir.

  mesele ülkeye yarar sağlamaksa, kısa sürede iş hayatına atılan bir lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu hem potansiyel olarak üretebileceği şeyler hem de nispeten yüksek olacak maaşından çat diye kesilen yüksek vergilerle ülkesine daha fazla yarar sağlayacaktır.

  kaldı ki bir insan muhtelif imkansızlıklar nedeniyle üniversite okuyamadıysa bile açık öğretim denen bir alternatif bulunmaktadır. asgari maaşla çalışan bir insan -evet kabul, çalışırken okumak zordur ama gerçekten isteyen bir insan için imkansız değildir- biraz olsun dişini sıkarak dışarıdan da üniversiteyi bitirebilir ve kısa dönem askerlik/asteğmenlik hakkına sahip olabilir. zira en ücra köylerden bile şehirde varlık içerisinde yaşayan insanlardan çok daha zeki ve çok daha başarılı öğrenciler çıkabilmektedir ve bu insanlar bir şekilde hedeflerine ulaşabilmektedir. dolayısıyla üniversite okumakta maddi güç mühim olsa da tek belirleyici özellik değildir. çalışma azmi olmadıkça dünyanın en zengin adamı olsun o kişi liseyi bile bitiremez.
 • sikko bir üniversitenin sikko bölümüne bile kapak atamayanların eleştirdiği, ama neden biz 12 ay yapıyoruz o züppeler 6 ay, adaletsizlik bu diye ağlaştığı uygulama.

  asıl adaletsizlik en verimli çağında en üretken zamanlarında bir insana 6 ay patates soydurmak, şınav çektirmek, hayatla tüm ilişiğini kesip 6 ayını çalmaktır.

  askerliğe karşı değilim bir ülke ordusuyla vardır. ama sen mühendisi alıp bilecikte alayda 6 ay sabahları kazan yakıp söndürmeyle görevlendirirsen bu adamın hayatından 6 ay çalmış olursun. ki bu adam o sürede belki yuva kurmak için para biriktirecek, belki de işinde yükselecek. ama sen o adama kazan yakma, tv açıp kapama görevi vererek geleceğini de baltalamış oluyorsun.