sercomputer

  • azimli
  • anadolu çocuğu (341)
  • 4009
  • 83
  • 17
  • 2
  • bugün

kuş serisi

1988'den itibaren kasa değiştiren ve "murat" kalıbından çıkan şahin , doğan , kartal ve serçe modellerini kapsayan seridir. versiyonları şöyledir:

1988-1989 arası:

(bkz: 1.6 şahin) yeni kasa olmasına rağmen sırf doğan'dan farklı olsun diye 4 vitesli üretilmiştir. bu versiyonun vitesi alışılmışın dışında kalorifer ızgaralarının hemen altında yatay olarak yerleştirilmiştir. günümüzdeki bazı örnekleri şanzıman değişikliği ile 5 vitese çevrilmiştir.

(bkz: 1.6 kartal) 1.6 şahin'in station wagon'udur. 4 vitestir, vitesinin yeri 1.6 şahin'de olduğu gibi kalorifer ızgaralarının altıdır.

(bkz: 1.6 doğan) 5 vitesli olarak üretildiği için şahin ve kartal'dan daha pahalıya satılmıştır. ancak arkasında 5 vites yazmaz; mütevazıdır. direksiyonun ortasındaki tofaş logosu renklidir; jantları alaşımdır.

(bkz: şahin 1.9 d) dizel motora ve 5 vitese sahiptir. aşırı gürültülü çalışması, motorundaki kronik sıkıntıları nedeniyle tutulmamış ve üretimi kısa sürede durdurulmuştur.

(bkz: kartal 1.9 d) dizel motora ve 5 vitese sahiptir. o da şahin 1.9 d gibi aşırı gürültülü çalışması, motorundaki kronik sıkıntıları nedeniyle tutulmamış ve üretimi kısa sürede durdurulmuştur.

1990-1992 arası:

(bkz: şahin 5 vites) şahin'in 5 vitese geçişinin yankıları sebebiyle bu versiyonla birlikte tüm kuş serisine 5 vites yazılmaya başlanmıştır.

(bkz: kartal 5 vites) şahin ile aynı özelliklere sahip olan son kartal versiyonudur.

(bkz: doğan l) ve (bkz: doğan sl) düz doğan ortadan kalkmış; aksesuarlı, ön camları otomatik, sis farlı, merkezi kilitli l ve sl modelleri gelmiştir. jantları katlanmış yıldız şeklindedir.

(bkz: kartal l) ve (bkz: kartal sl) murat 131 serisinden beri gelen gelenek bozulmuş; kartal'lar artık şahin'lerle aynı özelliklerde üretilmek yerine sınıf atlamış ve doğan'larla aynı özellikleri taşımaya başlamıştır.

1993-1996 arası:

(bkz: şahin) bundan sonraki şahin'ler 5 vites ibaresi olmadan üretilmişlerdir. cam kenarlarındaki çıtaları metalik renkten siyaha dönmüştür. tofaş logosu artık eğik yazılmaya başlanmıştır.

(bkz: şahin s) bu versiyonda tavan döşemesi doğan'a benzetilmiştir.

(bkz: doğan slx) ve (bkz: kartal slx) çıktığında kuş serisi içerisinde olay yaratmıştır. alaşım jantları, metalik boyası, sis farları, merkezi kilidi, elektrikli camları, boyalı tampon ve aynaları, yeni tip göstergeleri, yeni tip vites topuzu, daha rahat koltukları ve değişen ön ızgarası ile daha şık bir görünüm kazanmıştır.

(bkz: doğan s) ve (bkz: kartal s) slx'lerin bir alt modeli olarak piyasaya sürülmüşlerdir. bunlarda ilk göze çarpan detay, alaşım jantlara sahip olmayışlarıdır.

1994 yılı:

(bkz: serçe) serçe'nin üretimi son bulmuştur. son üretildiği güne kadar 4 vitesli olarak üretilmiş ve hiç bir zaman 5 vites ibaresine sahip olamamıştır.

1997-1999 arası:

(bkz: doğan slx 1.6 i.e.) ve (bkz: kartal slx 1.6 i.e.) enjeksiyonlu motorla donatılan ve iç döşemeleri, ön konsolu tamamen yenilenmiş versiyonlardır. ayrıca klima opsiyonu da getirilmiştir.

(bkz: kartal) slx 1.6 i.e. modelinden ucuz olarak satılması için yapılan düz kartal modelidir. karbüratörlüdür. jantlarından kolayca ayırt edilebilir. çünkü alışılmışın dışında fiat tempra sx 'lerde kullanılan düz jant kapakları kullanılmıştır bunlarda.

1999-2002 arası:

(bkz: şahin 1.4 i.e.) artık şahin'ler de enjeksiyonlu motora sahiptirler. metalik boyaya kavuşmuşlardır. ve yeni kasaya geçtiğinden beri ilk kez 1.4 motorla donatılmıştır.

(bkz: şahin 1.6 i.e.) enjeksiyonlu 1.6 motora sahiptirler. 1.4'lerde olduğu gibi metalik boyalıdırlar.

(bkz: doğan 1.6 i.e.) (bkz: kartal 1.6 i.e.) adındaki slx ibaresi kaldırılmış, ancak onlarla ufak tefek farklılıklar dışında aynı özelliklere sahiptirler. ne hikmetse slx'lerde kullanılan şık alaşım jantlar yerine standart jantlara dönüş yapılmıştır.

devamını okuyayım »
06.12.2009 17:08