• kola var mı diye sorunca babanın karpuz var diyememesi.
  • terlememek. evet yaza dair tek derdim bu olduğu için kışı daha çok seviyorum. işte, evde, okulda, sokakta, yatakta, yemekte, balkonda, arabada vs. bilumum yerde sebepsiz yere terleme endişesi yok. olsa da beredir, kazaktır fark edilmiyor zaten.
  • önümüzün yaz olması.
  • havanın erken kararması, soğuk, sahlepçiler, portakal, sokakların boş olması, gündüz saatlerinde veletlerin okulda olması, istediğin kalınlıkta mont giyebilmek diye sıralanıp gidecek sebepler
  • kişinin kendine ayıracak daha fazla zamanı olması. kişi kendine kalınca (bu sadece evde değil yolda yürürken bile) daha çok düşünüp, daha fazla detay irdelenebilir. sağlıklı kararlar alınabilir. eller cepte adeta monta sarılmış gibi yürürken belki yerdeki yağmur birikintisi ya da kar üzerine basınca akılda beliren yaşanacaklar, yaşanmışlıklarla yazın sokakta kan ter içinde yürürken belirenler asla aynı olmuyor.

ve aslında o kadar uzatmaya gerek yok şu şarkıdaki gibi davranıp, hakkıyla eşlik edebilmek bile gayet yeterli bir sebep.
  • çocukların sokaklardan kaybolması. parktan gelen ciyak ciyak seslerden kurtulmak bir yana, bahçedeki gariban yavru kedilerimin yakasından düştüler en çok ona seviniyorum. bir atıp tutmadıkları kalmıştı bir aylık bebeleri. aynısını zamanında sana yapsalardı, o sokaklara hiç çıkamazdın velet. ne biçim insan yetiştiriyorlar bilmiyorum ki...
  • soğuk havalarda kahve eşliğinde evde dizi ve film keyfi.
  • çizme ve botların ayakkabılardan daha şık olması.
  • çizme ve bot ve hatta kar botu, kıyafetler , terlememek, yorgana sarılıp uyumak, serin havada uykunun daha güzel olması, sürdüğün parfüm bile daha fresh kokuyor, kışın her yemeği yiyebilmek, sokak lambası ışıgındaki kar tanelerini izlemek, hüzünlenmek, sevmek, aşık olmak,gittiğin yere varmak bile daha eğlenceli. kış tatili bile daha güzel. kış olduğunda sanki herkes olması gerektiği yerde gibi...
  • benim için çok nedeni olan husus. kışı yazdan çok severim.

1)soğuğu seviyorum. sıcakla aram yoktur. o yüzden mesela yazın sıcak yerler yerine, hep serin yerlere seyahati tercih ederim. yazın sıcakta zorlanıyorum.
    2)soğuk insanı dinç tutuyor çalışmak, iş yapmak kolay oluyor. yazın miskinlik çöküyor insanın üstüne.
    3)kışın ter kokusu azalır. hatta çöp vb. her türlü kötü koku da azalır.
    4)soğukta nefes almak daha kolay.
    5)kışın sosyal hayat yerinde. eş dost sağa sola dağılmıyor. tüm arkadaş ve dostlarımı görebiliyorum.
    6)kar yağmasını çok seviyorum.
    7)kış yağıştır, berekettir. kış sayesinde sebze meyve çıkar, barajlar dolar. bunu hiç unutmam.

kışı yazdan çok sevmeme rağmen kış ile ilgili her zaman iki endişem vardır. biri fakirin ve garibanın barınma ve ısınma sorunu. diğeri ise günlerin kısa olması. ama kışın günler uzadığı için moralim sürekli artar.
hesabın var mı? giriş yap