şükela:  tümü | bugün
 • en azından trakya da düğün günü sabahı damadın akraba ve tanıdıklarının oluşturduğu bir konvoy ile beraber kızı evinden almaya gitmesidir.

  edit:agartha yazınca hatırladım. trakyada da bu para isteme durumu var. eğer kız köyde oturuyorsa köyün önde gelenleri ve gençleri köyün girişinde damadı bekler para alındıktan sonra iki halay çekilir ve yola devam edilir. ev şehirdeyse kapı bir türlü açılmaz. damadın kapıyı parayla açması beklenir. para nasıl alınırsa alınsın sonu çoğu zaman aynıdır. içki alınır düğünde dağıtılmak için.

  edit2:kız köydense rakı masası kurulur adım adım getirilir erkek evine. sonra iki oynanır ordan düğüne gidilir. soz bende ye teşekkürler.
 • trakya dışında yunanistan'da da karşılaştığım ritüeldir. ayrıca hem bizim damat üsnü'ye hem de yabancı damat hristo'ya ''kapı açılmıyoaaa'' diyip para alarak kapıyı açıyor kız evi. damadın hazin hali de aynı yani.
 • egede de aynı ritüel vardır. düğün günü damat tarafı bi konvoy oluşturup kız evine gider.en önde bayraklı davullu zurnalı bi ekip vardır. kız evinin kapısına varılır. kızı evden çıkaramazlar, nazlanır, takı takılır. bu arada kız evi damat tarafına yemek yedirir. gelini de alınca düğün salonun yolu tutulur.

  ama gerçekten keyiflidir.
 • ortadoğu ülkesinde olan ve herkesin hayatını mahveden lanet bir iştir.

  hay ben sizin adetinizi sikeyim ya! lan nasıl bi ülkedir burası sabahtan beri davullar zurnalar susmadı. iki tane mal evlenecek diye tüm izin günümüz piç oldu! hiç mi insanları düşünmüyorsunuz? sokayım senin ve senin gibilerin en mutlu gününe!! yeter vallahi yeter!