agartha

  • 726
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 yıl önce

rasputin

bir enteresan şahsiyettir. rusça ''baştan çıkarılmış'' anlamına gelen 'rasputine' lakabı ile anılmaktadır.

hakkında türkçe kaynak olarak yönetmenliğini uli edelin yaptığı , 1996 abd- macaristan ortak yapımı rasputin isimli bir film,
henri troyat tarafından yazılmış 3 nokta yayıncılıktan çıkmış 'rasputin'
a.mümtaz idil tarafından yazılmış etkin yayınlarından çıkmış 'çılgın keşiş rasputin'
robert alexander tarafından yazılmış kelebek yayınlarından çıkmış 'rasputin'in kızı' isimli üç kitap bulunmaktadır.

ezber ve belagat yeteneğinin tüm kaynaklarda muazzam olduğu vurgulanmaktadır. dini eğitiminin ardından yeniden köyüne dönerek bir süre vaazlar vermeye devam etmiş, insanlar ne yaparlarsa yapsınlar yalnızca tanrıdan korksunlar ve onun için yapsınlar diyerek etrafındaki hemen hemen her kesimi ayağa kaldıracak skandallara imza atmıştır. ama işin ilginç yanı, hayatının başından sonuna dek kendisi ve insanlara söylemeye çalıştığı ile ilgili hiç bir çelişik tavır sergilememiş olmasıdır. çar ve çariçe ile yakınlığı sayesinde devlet yönetiminde muaazam bir mevkiiye gelmiş ama iktidara ilişkin hiç bir talepte bulunmamış, kolaylıkla çar dahi olabilecekken vaazlarını vermeyi sürdürmüştür. bir mujik olarak başladığı hayatı aslında yine aynı şekilde, ek hiç bir sıfat almaksızın sona ermiştir. yaşadığı dönemde soyluluk ünvanlarının önemi ve saraydaki konumu düşünüldüğünde bu neredeyse akıl almazdır. ne bolşevikleri ne de menşevikleri desteklemiş ve toplumun her kesiminin soylu, köylü, asker vs, kendisinden nefret etmesini sağlayabilmiştir.

küçük bir anekdot; iki kardeşi de ayrı ayrı boğularak ölmüş ve bu yaşamının daha ilk yıllarında rasputin'in kendisinde bir şeylerin farklı olduğunu anlamasına yol açmıştır. çünkü her iki boğulma anında rasputin de kardeşleri beraber olmasına karşın hayatta kalmayı başarmıştır. kardeşlerini kendisinin boğmadığının kesin olduğu çünkü etraflarında bu ana tanıklık eden birilerinin her zaman bulunduğu bilinmektedir. daha sonra, çocuklarından ikisine kardeşlerinin adları olan maria ve dimitri ismini vermiştir.

devamını okuyayım »