• sene 2000 ve yaz. . arkadaş ortamı ve ister istemez durduk yere kendimi burger king de buldum.
    napıyom lan ben burda demeden herkes whoper sipariş ediyor.
    -ateş seni çağırıyor
    esprileri dolanıyor.
    lakin sorun şu ki ortamda kız arkadaşım yok. olmadığı gibi öğrenciyim parada yok.
    çok samimi olmadığım bir kız durumu anlamış ve bana ısmarlamıştı.

arkadaş 15 yıldır hamburger ısmarlıyorum daha ödeyemedik borcu.
    yetmedi artık çocuklarınada ısmarlıyorum.
    çocuklar bir de bana baba diyor.

evliliğimin hikayesidir.
  • biz bunu "centilmenlik" diye bilirdik günümüzde ise "ataerkil bok" olmak demekmiş ilginç...

(bkz: hesap ödetmeyen kız tripleri)
  • -eve çok geç kaldım ya. babam şimdi hesap sorcak bana.
    +dur merve, ben geliyim bana sorsun. lütfen. ben kıza hesap ödetmem.
  • cok yakin bir arkadasimin basina gelen bir hadisedir. memleketimiz geregi yaz aylarinda es dost akraba tatile gelenimiz cok olur, bazen esin, dostun arkdasi da tatil mekani olarak ayni yeri secince, es, dost haber gonderir, bizim tanidik bir kac kiz gelecek, geceleri yol yordam gosterin, yalniz kalmasinlar... olay kabaca boyle.

gelelim detaylara.

arkadasin arkadasi sifatiyla arkdasimin yanina 4 tane, eli ayagi duzgun kiz tatile gelir. kalacaklari yerler falan onceden ayirtildigi icin aksam yemek icmek ve akabinde eglenmek icin bulusulunur. semtin en guzel restaurantlarinin birinde aksam yemegi yenir. totalde tatile gelen 4 kiz ve benim arkadasimla beraber bir erkek daha olmak uzere 6 kisi vardir. cok olmasa da hatirli bir hesabi arkdasim, hic soz ettirmeden, misafirperverlik geregi ve ilk mekan olmasi hasabinden guzelce kapatir.

ardindan gidilen mekanda tatli-dondurma-cay artik ne yendiyse yine 6 kisilik hesap gelir. ortalikta derin bir sessizlik vardir, lakin ortam eksimesin diye arkadasim yine hesabi oder.

ardindan arabalara dolusulup eglenilmek uzere yine semtin guzel ve kalburustu sayilacak bir mekanina gidilir. guzelce iki masa birlestirilir, ickiler, yerli yabanci derken su gibi akmaktadir, ozel kokteyller ardi ardina siparis edilmekte, shot ustune shot yapilmaktadir. alkol almayan arkadasim geceyi 2 energy drinkle kapatirken, hanim kizlarimiz bana misin? dememektedir. gecenin sonuna dogru kizlar alkolunde etkisiyle saatlerce pistte kaldiktan sonra masaya otururlar. ehh artik gidelim mukabilinden laflar dolasmaya baslar, arkadasim inatla hesap istememekte, herseyin bir yolu yordami var, o kadar yediler, ictiler, artik kendi eglencelerinin parasini da ben odemeyecegim diye hakli dusunceler icerisindedir. lakin kizlardan da hic ses soluk cikmaz. arkadasim hasap gelsin belki ozaman odemeyi dusunurler diye hesabi ister.

bir sure sonra hesap gelir ve garson hesabinda siskinliginden olsa gerek ortaya birakir. arkadasim hic hesapla goz goze gelmemekte ve kizlara bakmaktadir. hesabin gelmesiyle birlikte, saatlerce dans eden kizlardan en akilli olanin agzindan su sozler cikar:

- aaaa en sevdigim parca hadi dans edelim.

kizlardan perte cikmayan biri haric hepsi tekrar kalkip dans etmeye baslarlar.

kizlar dans edip masaya donduklerinde hesap hala iki seksen masada yatmaktadir. bu seferde topluca tuvalete giderler.

guzel bir mekanda gulucuklerle yenen aksam yemeginin, ardindan icilen ve yenen tatlilarin yerini artik hakli sinir almistir. arkadasim hesabi odeyip, kizlarida orda birakip mekandan cikar.

ne kadar oldugunu soylemedi ama soyle bir tabirde bulunmustu: 2 ev kirasi kadar

kizlar ne ertesi gun, ne de 10 gunluk tatilleri boyunca bir kere bile telefon acip, tesekkur bile etmemistir.

hali vakti yerinde olmasi, misafirlere hatirdan dolayi kucak acmasi arkadasimi bu hale sokmamaliydi.

bu mentalitede ki hanim kizlarimizin varligi erkek milletini derinden uzmektedir!!!11!!

erkek egemen toplum dedikleri sey boyle birsey olsa gerek!!!11!
  • ayrılınca "paramı yedi" diye konusmalarına sebep olan gereksiz gurur gösterisi.
  • benim bu, egoyla falan alakasi yok.

davet ettiysen kızı öde işte, yoksa paran bunun bankı var, müzesi var şusu var busu var oraya götür yine mis gibi date. üfff yok enayiymiş yok şuymuş yok buymuş, ne çirkin şey o ya yarı yarıya ya da tamamen kıza ödetmek, ödemesini beklemek.

burası türkiye, buradaki kültür böyle işte. sadece türkiye'ye özgü birşey de değil ki bu.

ha illa ki "ödeyecem ödeyecem" diye tutturuyor ise ve sizde bu konularda geniş iseniz "birdahaki sefere sen ödersin tatlım" dersiniz. buradaki amaç, karşınızdaki kişiye nereye gideceğinizin kontrolünü vermektir ki doğrusuda budur, onun da kendine göre hesabı kitabı vardır elbette.
  • kesinlikle zengin değildir. orta halli hatta fakir bir ailede büyümüştür. delikanlı adamdır. o kadar. daha fazlası ya da daha azı değildir. böyle yaparak ne bir şeyler anlatmaya ne de yanındaki hatuna üstünlük kurmaya çalışıyordur. sadece içinden öyle yapmak doğru geliyordur.
  • iyi para kazanıp, bu erkek olmayı isterim. sadece kız arkadaşıma değil, aileme ve sevdiğim arkadaşlarıma da hiç hesap ödetmemek isterim elimde olsa. çok para kazansam yüzde onunu biriktiririm ancak. gerisini kendime ve sevdiklerime, harcadıkça harcarım.

paramın kısıtlı olduğu zamanlarda da ''param yok'' demeyi sevmem. param yok diyenin, olan parasının da bereketi olmaz. parasızlığı da parayı da fazla takmamak lazım. allah büyüktür..
  • kıza hesabı ödetmeyip ama kendi de ödemeyip, kızla el ele koşarak dönerciden kaçan fransız filmi erkeği mesela. *
  • darıldın mı cicim bana filminde sadri alışık'ın ilginç bir yaklaşımı vardır, kıza hesap ödetme mevzuuna,

--- spoiler ---

osman*, yasemin'in* hilton'da çay davetine icabet etmek durumunda kalır.
    hesap gelir, osman elbisesinin tüm ceplerini karşıtırır, lâkin zaten olmayan cüzdanını bulamaz:

yasemin - ne beis osmancığım, ben öderim. hem seni ben davet ettim.
    osman + ulan kaderimizde bu yaştan sonra jigololuk yapmak varmış anasını satayım!

(tam diyalog için: #16768034)

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap