• son olarak star trek prodigy animasyon dizisine konu olmustur. gene star trek askımı deprestiren bir bölüme daha malzeme olması sebebiyle keske startrek kobayashi maru isminde bir dizi cekilse ve imkansız senaryolarla mest olsak.
  • kafadan not: daha önce trek askimin neden deprestigini star trek enterprise basligina yazmistim. bu konuda taa üniversitede n en yakin arkadasimla muhabbet ederken convention'a gitme karari aldik ve sosyeteye rezil olmamak icin tos'tan, tas'tan baslayarak ne var ne yok bastan izledik, bir dolu kitap okuduk. beni de sasirtan bir sekilde eskiden cok begendigim bir cok isi hic takdir etmedim ya da tam tersi. bunlar iste o sürecten kalanlar.
    ---

bu isimde 1989 tarihli bir star trek the original series romani da var ama bu entry'nin konusu o degil.

star trek enterprise roman serisinden, dizinin bitmesinin ardindan 2008'de yayinlanan ikinci kitap. ilk kitap the good that men do' nun (tgtmd) yazarlari, michael a. martin ve andy mangels bu devam kitabinda ilkinden daha karmasik bir kurguyla ve daha fazla kahramanla cikiyorlar karsimiza. roman, hepimizin tos'tan bildigi kobayashi maru testinin senaryosunu tetikleyen tarihsel olaylarin yanisira okuru romulan savaslarina hazirlamak gibi iki ana temanin etrafinda dönüyor. coalition of planets'in henüz birbirine güveni sinirli dünyalari, akillica kurulmus bir tuzakla sinaniyor.

bir de atlamayalim, star trek alemlerinin son zamanlardaki en basarili roman serisi star trek destiny bu kitaptan aliyor baslangic kivilcimini.

romanin giris bölümü belki olmasi gerekenden uzun ama sonra temposunu tutturuyor. habire daha önce hic tanimadigimiz karakterlerin pov'lari da okunurluk zevkini biraz zorluyor gibi.

--- spoiler ---

romulanlarin, diziden tanidigimiz wrap 7 hizinda gidebilen görüntüsünü degistiren silahini engellemek/planlarini calmakla ugrasan koalisyon'un basina game changer bir silahla cikip klingonlarin, vulcanlarin, insanlarin gemilerini hackleyip stratejik önemli hedeflere saldirtmaya, birbirlerine düsürtmeye basliyor.

jonathan archer, starfleet'in verdigi pek de mantikli olmayan emirleri yerine getirmek, klingon'lari ellerindeki bilgiyi aciklamaya ikna etmek, iki yüksek subayinin kendisine haber vermeden ortadan kaybolmasini bir komutan, bir dost olarak hazmetmek, cok agir ve geri dönüssüz kararlar vermek gibi agir yüklerle cebellesiyor.
    amiral valdore'un trip'in ajan oldugunu anlayip, onu koalisyon'u manipüle etmek icin hayatta birakip yanlis bilgilerle beslemesi gibi bir entrikayi gören archer'in acil durumda starfleet emri, parcalanmakta olan bir gemideki iki yüz canlinin yardim istegi ve trip'in ölümü göze alarak yolladigi mesaj arasinda kalmasi, okurken soluksuz birakiyor. ki, yüzyillar sonra akademi subay adaylarina yenilgi ve ölüm karsisindaki verdikleri tepkiyi görmek icin (ve bildigimiz sadece captain kirk'in gectigi) kaybetmenin bastan kurgulandigi testle ilk ve gercek yüzlesen kaptan oluyor, böylece.

charles tucker aka trip, ajanligin onu neye dönüstürdügü hakkinda ciddi sorunlari olsa da ölüme, aska, gelecege dair tgtmd'da kendisiyle yaptigi hesaplasmayi bitirmis, kafasi acik, sinirin ötesinde görevini tamamlamak icin sonuna kadar gitmeye kararli. t'pol'sa trip'i kurtarabilmek icin tüm kariyerini hice sayip, eski iliskilerini kullanip, yasamini tehlikeye atarak girdigi romulan bölgesinde trip'ten önce kendini bulmak zorunda. romulan üclemesinde hani t'pol'un ölüm tehlikesine ragmen test gönüllüsü olmasina trip'in caresizlikten kivranmasi gibi ama bu kez roller tersine. hatta trip'in, t'pol kendisini ikinci kez kesin ölümden kurtardigi anda sinirden kudurmasi da, t'pol'un o dönemde verdigi tepkilerin paralelinde. yine de yasasin ask! :)

malcolm reed bir kez daha beklenmeyen reaksiyonlarin adami oldugunu hissettiriyor. keske dizide bu yönüne daha fazla egilinseydi, en az ds9'nun elim garak'i kadar girift bir karakter yaratilabilirdi. travis mayweather'in dar kafaliligi, o üniformayi hakettigi konusunda yine süpheler uyandiriyor.

ch'uihv adiyla romulan asileri ejhoi ormiin'in basina gecmis, diziden vulcanli kaptan sopek olarak tanidigimiz ölümcül sahsin, kim oldugu, kimin icin calistigi ise giderek daha karmasik bir hale geliyor. buna karsi amiral valdore'un büyüyen gücü ve ihtiraslariysa öngörülebilir.

star trek destiny demistik. nx-02 columbia'nin kaptani erika hernandez'e dikkat. keske daha farkli olsaydi, neyse.

kitap'ta beni rahatsiz eden, kötü yazima örnek bir kac sahne var da, en agiri t'pol ve phlox'un archer ve malcolm'un yaninda hem trip'le iliskisinden, hem de trellium-d bagimliligindan söz etmeleri ve bu ikisinin hic bir tepki vermemesiydi.

--- spoiler ---

kitapta gereksiz bir dolu tekrar var: ilk duydugumuzda güldüren, ikincisinde ask acisini anlatan 't'pol'un güzel poposu meselesi, tamamen amacsiz bir sekilde bir daha geciyor. ya da escinsel aktivisti yazarimiz mangels yüzünden sanirim, tgtmd'da trip'in kardesi albert'in escinsel evliligi gibi, bu kez de diziden tanistigimiz klingon komutan krell'in kocasiyla karsilasiyor ve "escinsel evlilik klingonlarda var miydi yaa?" oluyoruz.

son söz: seriye basladiysaniz mutlaka okuyun, baslamadiysaniz ve sizi alip götürecek hafif bir seyler ariyorsaniz bu kitap, tüm seri icin motivasyonunuz olabilir. a5 boyutunda 475 sayfa bir solukta okunup bitiyor.
  • james t kirkin 'basaramiyorsan ve imkansizsa kurallari degistir' dusturunu uyguladigi starfleet academy mezuniyet simulasyonu.
  • şu hafta içerisinde 2 ayrı dizinin selam çaktığı uzay simulasyonu. the big bang theory'de gayet açık açıkken selam, stargate universe biraz daha üzeri kapalı bir selam olsa da tüm bölümü buna adamıştır.
    bahsedilen dizi bölümleri de ref. olması açısından bir kenarda dursun:
    stargate universe: s02e06
    the big bang theory: s04e07
  • kaptan kirk'ün ilk iki girişinde başarısız olup sonrasında bir genç kızın hayalleriyle oynamak suretiyle üçüncü girişinde geçtiği test. kirk'ün yaptığı yaratıcı düşünce dersi vermek değil düpedüz hiledir. lanetliyorum bu vicdansızı.

spock ise hiç girmemiştir bu teste ama paralel evrende bu testi programlayan spock'ın ta kendisidir.
  • kirk'ün önce sistem çekirdeğine ulaşmak için programcı bir kızı ayarlayıp sonra hile yaptığı ortaya çıkınca kendisini 'geçilemeyen bir testin kendisi zaten hilelidir ben sadece bunu düzelttim' diyerek savunduğu manyak ötesi zorluktaki eğitim simülasyonu. ha bence haklıdır orası ayrı konu.
  • starfleet academy'de bir test senaryosu ve bu test sırasında kullanılan gemi... cadetler, kendilerine önceden haber verilmeksizin* bu gemiden bir acil yardım çağrısı alırlar (bkz: distress call)... sonra ortalık cehenneme döner... karar verme gibi yeteneklerin manyak ölçüldüğü bir testtir... geçilemez kabul edilen bu testi james t kirk bir $ekilde simulasyonu yeniden programlamanın bir yolunu bularak ba$armı$tır... (bkz: star trek)...
  • star trek'te, cadet'lerin yenilgiyle nasil mücadele ettiklerini görmek için hazirlanmiş, yapilmasi imkansiz test...
  • james t kirk hile yapmasanı, "kazanılamaz"* durumlara inanmadığını söyleyerek savunmaktadır.
  • the office (usa) dizisi 9. sezon 13. bölümde dwight schrute tarafından mülakatta dwight jr.'a yöneltilen ve cevaplanması imkansız olan soruya verilmiş cevaptır.

soru ise şudur:

dwight schrute:ds
    clark aka jr. dwight: cdjr

ds: hacim iskontosu alacak kadar kağıt sipariş eden bir müşteri aldığının yarısını iade etmek istiyor. satış fiyatı üzerinden iade yapamazsın veya gelecek satış için kredi açamazsın. çünkü anlaşmayı..
    cdjr: (iç çeker)
    ds: ..bir üçüncü taraf üzerinden yapmışsın.
    cdjr: klasik, kazananı olmayan bir durum.
    ds: teşekkürler!
    cdjr: kobayashi maru gibi yaparım.
    ds: lanet olsun! mükemmel cevap, yine!
hesabın var mı? giriş yap