• - belli bir düzen dahilinde gidin, konudan konuya atlamayın,
    - her öğrendiniz şeyden sonra bol bol pratik yapın,
    - gaza gelip ileri derece kodlara dalmayın, moralinizi bozmayın,
    - ezber yapmayın, olayın mantığını kavramaya çalışın,
    - görsel dersleri takip edin youtube gibi sitelerde. görsellik ve anlatım birlikte daha etkili bir öğrenme yöntemidir,
    - son olarak, biraz ingilizce biliyorsanız şu kanalı şiddetle tavsiye ederim; https://www.youtube.com/user/thenewboston
  • bir yazılım mühendisi olarak, yazılmış olmasına rağmen vurguyu artıracağına inandığımdan "yazmayın" diye önereceğim tavsiyelerdir. satış bölümü tavsiye edilmiş, ben de arkasındayım. şu ana kadar çalıştığım 2 firmanın ilki, istanbul'da merkezi bir noktada olan binasını satıp yazılım mühendislerini şehrin dışına satış ekibini istanbul'da süper bir plazaya taşıdı, şu an çalıştığım firmanınsa yazılım birimi şehir dışında allah'ın unuttuğu bir yerde, firmanın satış ıvır kıvır işleri ise istanbul'da yemyeşil kampüs gibi süper bir alanda. her ne kadar satılan ürünü siz geliştiriyor da olsanız her şey günün sonunda o ürünün satılıp satılmayacağıyla ilgilidir ve ister inanın ister inanmayın ama 'türkiye'de' satışçılar sizden daha makbul insanlardır.

edit: burda "yazmayıncılar" olarak çok zavallıymışız gibi bir intiba yaratmışız, meslektaşlarımızın da oklarını üzerimize çekmişiz, şahsım adına üzgünüm. aşırı da kötü durumda değiliz tabi, başlamak isteyenlere bu başlıkta daha önce verildiğini görmediğim bir tavsiye vereyim de gönüllerini alayım. ne şekilde çalışılacağı, pratiğin nasıl önemli olduğu zaten anlatılmış; benim de tavsiyem algoritma konularında iyi kitaplar edinin, kod yazarken gözünüz özellikle complexity'nin üstünde olsun.
  • c ile başlayın. vakit kaybetmeden c++'a geçin.
  • nesnelere yönelin.
  • başlamayın.

10 sene sonra yaşayacaklarınız.

ışığa karşı aşırı hassaslaşmak

öğleden sonra bilgisayar ve türevi elektronik aletlerin ekranına bakmak işkencesi.

bel ve sırt düzleşmesi.

gene bel ağrısından sandalye de düz oturamamak yan dönmek.

sabaha kadar uyuyamamak, yatakta yan yatmak sırt üstü uyuyamadığın için dinlenememek.

gözlük kullanmaya başladığınız zaman lens kullanayım ya ne olacak cehaletine düşerseniz gözlerin amına koymak.

eş dost ortamlarında ya kanka senin kafa çalışıyor nasıl para kazanabiliriz geyiklerine maruz kalmak.

yeni çocuğu olmuş arkadaş akrabanın antik bizim çocuğa bir site yapsana arada foto falan atarım ben geyikleri yüzünden asosyal olmak.

sektörden 1 ay ayrı kalırsanız sudan çıkmış eşşek gibi afallamak.

eğer patron şirketinde çalışıyorsanız patronun seni kendi bilgisayarına format atmak için bile çağırması.

gene patronun sen msn şifresi kırabilirmisin sorularına maruz kalmak. ( msn kalmadı diyenlere kafam girsin yaşadıklarımı anlatıyorum ihtiyarım amk)

patron şirketinden kurtulur kurumsal bir şirkette çalışmaya başlarsanız elbet bir yöneticinin açığını yakalayacağınız için sır tutmak ve bunun stresini yaşamak zorunda kalmak.

en önemlisi 15 senenizi bu sektöre vermiş ve yönetici pozisyonunuza gelemediyseniz 20 yaşında çocuk ile aynı kefeye koyulmak. ( bu ben değilim müdürüm ben sikerler)
  • kod yazmak dert değil yiğidim emin ol.

algoritmayı kurmak, yapıyı oluşturmak dert.

sıfırdan yapıyorsan doğru mekanizmayı oluşturmak, "neyde yazsak?" sorusuna cevap bulabilmek/olabilmek dert.

başlayacaksan kod yazmaya, doğru algoritma nasıl kurulur onu öğren. dizayn desenleri var (design patterns) onları öğren. ezberleme bak, öğren.

sonrasında da piyasada iş yapıcam ben diyorsan, bir dil öğren. yazılım dili. c# olur, php olur, java olur, ruby olur.

yani şöyle anlatayım sana,

ingilizce cümle yapılarını anlamak => algoritma kurabilmek.
    ingilizce'yi bilmek, öğrenmek => yazılım dilini öğrenmek.
    ingilizce'yi konuşabilmek => kod yazmak.

ve evet basit. fakat kod yazmak gerçekten sabır ve "istek" isteyen bir iştir. isteksiz yapamazsınız.

istemeye istemeye yapınca ortaya ios
    isteyerek keyifle yapınca ortaya android çıkabiliyor.

bilmem anlatabildim mi.
  • "yazmayin, baslamayin" diyenlere kulak asmayin.

bazi ulkelerde insanlar kod yazsin diye devlet baskani duzeyinde kampanya duzenlenir, bizim ulkede birak devleti ayni isi yapan diger insanlar dahi "baslamayin" diye kostek olmaya calisir.

cok acaip milletiz yemin ederim.
  • şu soruyu kendinize sormayı alışkanlık haline getirin: "yazdığım kodla nasıl daha az küfür yerim?"
  • yazmaya baslamadan evvel bi introduction to algorithms ve the art of computer programming falan okuyun.

edit:
    bunu zamaninda "kod yazmak" denilen eylemin gidebilecegi yollari gorur de "aa boyle de bir sey varmis demek" dersiniz belki ihtimaliyle yazmistim. sonra "yeni baslayan icin agir olmaz mi bunlar?" seklinde elestiri aldigim oldu. agir olur evet ama kisinin kendisine baglidir bu.
  • sonsuz döngülere dikkat edin. her anlamda.
hesabın var mı? giriş yap