4 entry daha
  • öncelikle, (bkz: komünizm). sonrasında ise; kişinin insanlık anlayışına göre doğruluğu değişkenlik gösterebilen öneri.
    örneğin avrupa konseyi denilen oluşumun insanlık anlayışı, sınıf ayrımlı, savaşlı, nükleer tehditli bir dünya, bir yaşam olduğundan ötürü komünizmi suç addetmişlerdir. doğaldır.
  • ilginc ve uzerinde dusunulmesi gereken bir iddia..bunu soyleyen, suphesiz* kapitalist ve buyuk baslari yakin tarihlerinde somurgecilik yapmis devletlerin birligi*..bunu soyleyen insanlar, bakis acilari geregi boyle dusunuyor olabilirler ve bazi tartisma platformlarinda bu iddialarini savunabilecek deliller sunabilir hatta hakli bile olabilirler...ama var oldugu soylenilen demokrasi, esitlik ve insanlik adina bu insanlara, "komunizm bir insanlik sucuysa, kapitalizm ne ulan" demek gerekmez mi? abd halkinin bir yilda dondurmaya harcadigi paranin, afrika kitasinin aclik sorunu ortadan kaldirabildigi bir dunyadan sesleniyorum dikkat!*..terorizme karsi oldugunu soyleyip, pakistanda köy bombalayan bir ulkenin, el ustunde tutuldugu bir dunyadan...demokrasi adina kendi vatandasinin daha iyi yasamasi ugruna ulke isgal edilip, insanlarin hayatlarinin resmen calindigi bir dunyadan...ve bu dunya komunizmle yonetilmiyor.
    ideal bir toplum duzeni-eger varsa; bu komunizm degildir ve fakat kapitalizm ideale daha yakin olan kesinlikle degildir.
    komunizm belki gercekten bir insanlik sucudur..ama belki insanlik da bir suctur bu hayatta.
    (bkz: insanlik kos anani sikiyorlar)
  • (bkz: hadi bakalım)
  • para biriktiren, ev biriktiren, arsa biriktiren, otomobil biriktiren, altın biriktiren, hisse senedi biriktiren, elbise biriktiren, ayakkabı biriktiren, mobilya biriktiren, kariyer biriktiren, çanak tabak biblo biriktiren, "aferim evladım senden memnunuz" biriktiren ölümsüz olduğunu düşünen bir insanoğlunun, sahip olduğu şeyleri düşündüğünde yumruklarını sıkarak imanla tekrarladığı cümle.
  • yemedim icmedim, mide bulantimi bastirmaya calisarak karar tasarisini ve isvecli raportorun hazirladigi raporu okudum. (http://assembly.coe.int/…ngdocs/doc05/edoc10765.htm) onceden duyduklarimdan sefil bir seyler bekliyordum ama bu kadar gerici, bu kadar sig bir sey beklemiyordum. tasari, acikca komunist partilerin yasaklanmasi cagrisi yapiyor, ders kitaplarinin degistirilmesini istiyor. raportor, meselenin reel sosyalist ulke deneyimleriyle ilgili olmadigini, niyetlerinin komunizmi bir butun olarak mahkum etmek oldgunu acik acik yazmis. komunizmin kara kitabi adli pacavradan alinti bile yapmislar.

simdi nereden cikti bu? hayir, birileri orta ve dogu avrupa'daki yagmalarina tas koydu da bunlar da onlerini acmak istiyorlar desem, bu ulkelerde ne varsa yediler bitirdiler bir sey birakmadilar, kamusal varliklari parsel parsel sattilar, bir sey kalmadi ki? kimin basinin altindan cikti, kim destekliyor, hangi akla hizmet? kus beyinlerine kus gribi mi bulasti nedir?

gorelim bakalim oylamada ne olacak? bu arada her iste bir hayir vardir derler; gauche'un aylar sonra yazmasina vesile olmus, simdilik bununla teselli bulalim.
13 entry daha
hesabın var mı? giriş yap