• üzerilerindeki tedirginliği bir türlü atamadılar. her videoda bunu görüyorum nedense.
    bu tedirginliğin kaynağı da muhtemelen bekledikleri takipçi sayısını yakalayamadıklarından dolayı.

potansiyelleri var ama nedense istediklerini alamadılar. ya da bana öyle geliyor. yarın olmadı hacılar kapatıyoruz kanalı diyecekler gibi hissediyorum. zaten çektikleri videolar da dikkat çekmeye yönelik gibi duruyor hep.

şanssızlıkları bu işe ilk giren olmalarına rağmen verdikleri ara. şu an geç kaldılar ki farkındalar. bir diğeri ise yayın yaptıkları dildeki youtube izleyici kitlesi. biraz ağır kaçıyor o kitleye ki olmuyor sanırım.

multiplayerdaki enis gibi bir adam lazım bence. oyunu değiştirip sıkıştığı yerde açabilecek biri. bilmiyorum kendileri daha iyi bilir belki ama bu kadaroyla sıkışıyorlar.

tedirginliklerini atıp konsantre olmalarını beklediğimiz kanal.
  • şebeklik yapmadan, saçma sapan top 10'lardan ziyade oyun inceleyerek içerik üretmelerini dilediğim oyun kanalı.
    edit: yıllar sonra edit. istediğim olmadı.
  • teknoseyir sayesinde keşfettiğim youtube kanalı. başlarda ki videolarda çok amatörlerdi. özellikle murat'ın üslubunu çok kaba bulduğum için izlemiyordum. fakat geçenlerde belki biraz değişmişlerdir diye bir daha bakmak istedim. kalite resmen logaritmik artmış. konuşma tarzı videolar her şey oldukça yerine oturmuş. oyunlar hakkında, firmalar hakkında çok güzel bilgilerle, izlemesi keyifli sohbetler ile dolmuş taşmış kanal. bunca yıllık birikimleri ile bizleri aydınlatmaları güzel olmuş.
  • kendilerine ulaşılması için herkese açık bir mail adresi yayınlamamış hem yıllanmış hem buharı tüten cillop gibi youtube kanalı

youtube kanallara mesaj gönderebilme özelliğini aktif etti, güzel de oldu. ancak ki paragraf kullanılamayan mesaj kutusunu ne yapsın bu gönül *

ejderha'nın multiplayer'dan kalma eski mail adresi adres defterimde kayıtlı olsa da adı üstünde eski ... scaty'ye ulaşmak nerdeyse imkansız zaten *

spoiler konusu: lıneer mi yoksa açık dünya mı? | karar
    --- spoiler ---

merhaba;

"lineer mi yoksa açık dünya mı?" vidyonuzu henüz izledim. oyun incelemelerindense eski konsol üssü tadını daha çok aldığım sohbetlerinizi dinlemeyi tercih ediyorum. tartışmanın lineer ve açık dünya arasında olması biraz şaşırttı. tam anlamıyla birbirinin zıttı değiller sanki.

linear oyunlarda, başı ve sonu belli bir hikayede başkasının çizdiği yolu takip ediyor oyuncular. tüm oyuncuların oyunu nerede bitireceği belli, sadece 1 son var. hikaye anlatımı tadında... hatta açık dünya oyunlarda dahi durum aynı şekilde, küçük sapmalar yapabilir veya ana hikaye görevlerini erteleyebilirsiniz ama oyun bittiğinde hepimiz aynı sondayız: gta ııı ve sonrası, pokemon serisi, far cry serisi (far cry 4 hariç (gizli bir son daha vardı onda)) vs.

non-linear oyunlarda ise; ekseriyetle hikayenin başlangıcını, mutlaka sonunu ve hatta ilerlenen yolu dahi kendi seçebiliyor oyuncular. skyrim, dragon age, witcher, elbet ki açık dünyada geçen, kararlarla ve yok sayılan görevlerle hiç olmadık sonlara erişilebilen güzel örnekler. ancak açık dünya olmasa da farklı sonlara erişebildiğimiz oyunlar var: silent hill, beyond two souls, heavy rain, stanley parable

linear oyunları, misinaya
    linear açık dünya oyunları, reklamlarda gösterilen çatallanan saçlara
    non-linear oyunları, dallı budaklı ağaca
    non-linear açık dünya oyunları ise, suya (ne zaman ne yapacağı belli olmaz, her zaman özgürdür) benzetebiliriz.

"oyuncunun yönetmen gözünden izlemesi mi yoksa kendi hikayesini oluşturması mı?" ve "oyuncunun rahat rahat gezmesi mi yoksa bölüm bölüm ilerlemesi mi?" gibi iki farklı youtube başlığı için uygun olmayan soru sorulabilirdi aslında.

lafı fazla uzatıp, kafanızı ütüledim kusura bakmayın. bu terimlerin oyuncu topluluğundaki yetersiz ve belki yersiz tartışmalarına da az buçuk laf atarsınız diye bekliyordum sanırım.
    seviliyorsunuz, iyi ki varsınız.
    saygılarımla
    bfc
    --- spoiler ---
  • youtube’ın dibi hareketiyle gönülleri bir kez daha fethetmiş adamın dibi kanal...
  • youtube'un dibi hareketi ile güzel ve anlamlı bir proje başlatmışlardır.

aptal, samimiyetsiz, para odaklı, reklam manyağı, yeteneksizlik abidesi kanallar böylesine popülerken aksine iyi işler yapıp adını duyuramamış kanallara destek olmak gerekli. yoksa youtube iyice bir çöplüğe dönüşecektir.

destek olmak, tavsiye edilen kanallara abone olup videoları beğenmek lazım. pintipanda, enis kirazoğlu, barış sönmez, multiplayer gibi kanalların da bu harekete dahil olması elzemdir.
  • youtube'un dibi hareketi piramidin üstündeki çöp ergen içeriklerini besleyen algoritmayı değiştirir mi bilemiyorum. ya da bu hareket siteyi politika değişikliğine razı eder mi, ergenlere izlenme darbesi vurup hepsini birden youtube'dan kaçırtır mı, onu da sanmıyorum. ama bu hareketin herhalde en büyük faydası kaliteli, bilgili ve üslubu bilen kişilere cesaret vermesi olacak. birçok şeye dair bilgisi, tecrübesi ve söyleyecekleri olan ama bu işlere yeltenmeye niyeti olmayanlar bu şekilde izleyiciyle buluşacak. bir sürü akademik ya da bilgi niteliği taşıyan ders, program vb gibi şeyler yüklenecek. ileride bu hareket yeni başka şeylerin önünü açabilir yani, son derece olumlu bir başlangıç.

hepsini geçtim şikayet etmeyip böyle yapıcı bir işe kalkışmaları bile güzel.
  • steam indirimlerini yemek fiyatları ile karşılaştıran, oyunu mu yemeği mi seçmemiz gerektiğini değerlendiren kaliteli takip edilesi youtube kanalı
  • youtube'un dibi hareketinin ikinci video'su yayınlandı dün akşam. hem ilk videodan sonra gelen tepkiler ve insanların dönüşünden bahsetti hem de yeni birkaç youtuber'dan bahsetti murat abi. video
    buradan bir kez daha minnettarım murat abi'ye hiç bir tanışıklığımız olmamasına rağmen bu videoda da benden de bahsetmiş. dr.leo olarak nacizane bir let's play ve oyun içeriği üreten bir kanal olarak onur duydum ve çok mutlu oldum açıkçası.

böyle bir hareket gerçekten çok değerli çünkü youtube türkiye'nin gittiği yer ortada bir çöpe doğru dönüşüyor her geçen gün. insanlar kaliteli içerik üretenlere destek olmaya başlayınca bu yayıncılar açısından da hem bir motivasyon kaynağı oluyor hem de yaptıkları işin takdir edilmesinden dolayı mutlu oluyorlar.
    "maket bıçağı ile annemi yaraladım" gibi salak clickbait videolarındansa insanlara birşeyler katan yada zamanlarını kaliteli geçirebilecekleri videolar hazırlayan insanların öne çıkması çok daha değerli diye düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap