• sahibinden.com söylüyorsa doğrudur.
    hemen emlakçımı arıyorum.
  • kardeş sen aslında son 4 yılda döviz karşısında tl'nin değer kaybından bahsetmeye çalışmışsın ama örnek olarak çok yanlış gelmişsin. bir de sahibinden.com'u işe karıştırınca tam olmuş. tl bazında bak sen o ilanlara. hepsi son 4 yılda en az yüzde 40 artmıştır. evini satmaya çalışan adamların satamadıkça fiyat artırdığı bir mecra orası. euro karşısında adamın evinin asıl artışı ve eline geçecek gerçek rakamlar sahibinden.com kafasının çok gerisinde. arada uçurum var. sen yine bazı şeyleri baz alıp hesabını yap ama bu olmamış.
  • konut fiyatları düşse ne olur? banka kredileri 0,99 un altına düşmedikçe insanlar ev almaya yanaşmazlar.

şuan 100 000 liralık bir kredi çekmeye çalışsan 120 ay vadeli, en düşük faize göre; 1,15 faiz ile, aylık 1541 tl ve toplamda 186,000 lira para ödemen gerekiyor geriye.

lan! 100 000 liraya 186 000 lira para istiyorsun geriye, ben nasıl ödeyeyim bu parayı sana?
  • herşey kamuoyu ve algıdır.
    hadi hepberaber konut fiyatlarını 70% düşürelim, ev sahibi olduktan sonra tekrar kamuoyu oluşturur zengin oluruz sözlük, nasıl ama?
  • umarım bütün konutlar sahiplerinin elinde patlar. 80 bine yaptığı konutu 250 bine, 250 bine yaptığı konutu 600 bine satıyorlardı. mk çakalları.
  • olmayan şeydir. bir arkadaşım 2017 temmuzda 290 bin tlye aldığı evi 2018 ocak ayında 330 bin tl ye satmıştır. 6 ayda net 40bin tl kar etti. birebir şahit olduğum kesin olay.

bir türlü ev alamayanların olmasını hayal ettikleri, dönem dönem gerçekleşmiş gibi haberler ürettikleri balondur emlak balonu.
  • sittinsene düşmez. o balonda patlamaz patlayacak olan fakirin boğazında kalan son ekmek olur.
  • nerede? izmir'de fiyatlar 3-4 sene öncesine göre uçmuş durumda. öyle abuk subuk yerlere öyle saçma fiyatlar istiyorlar ki "sen ya para saymayı bilmiyorsun ya da hiç dayak yememişsin!" dememek için kendimi zor tutuyorum. bir de o amerikan mutfak denen konsepti bu ülkeye kim soktuysa allah gani gani belasını versin! yeni yapılan dairelerin çoğu böyle. istemiyorum arkadaş salonumun ortasında mutfak falan. at sikine konmuş kelebek gibi oluyor. üstüne bir de mutfağı ayrı dairelere ekstra fiyat biçiyorlar. bunun normali ayrı olan zaten.
  • düşmüş olması değil düşecek olması denmelidir.
    2019-2020 yıllarında konut fiyatları 5'te 1'ne düşecek yani %80'e varan değer kaybedecektir (tam zamanını bilemem o kadar analiz için veri yok elimde ve çok değişken var). bu başlığı giren şahıs sadece döviz kuruna göre çıkarım yapmaya kasmış ama olmamış

https://www.youtube.com/watch?v=evlngvvv_xs

çok takip ettiğim biri değil aslında kendisi, ama bu videosundaki yorumları son derece doğrudur.
    bunları bir inşaat mühendisi olarak söylüyorum. sektörün buralara doğru gittiğini 10 senedir görüyorum ve bu kaçınılmaz bir durumdur.
  • (bkz: yersen)
hesabın var mı? giriş yap