• parayı çarçur eden biri olarak bu yöntemi deniyorum bakalım ne olacak.

edit: "bu şekilde yapan gerizekalıdır" gibi maalesef cahilce yazılara denk gelmekteyim. arkadaşım zaten para biriktirmekte zorlanan biriyim harcıyorum parayı, bende parayı bağlama ihtiyacı duydum. bundan 3 sene önce aynı mantığı araba alarak yaptım ve sonuç olarak bugün elimde 80 000 lira var. zarar ettim ya da etmedim bu beni bağlar sonuç itibari ile o gün araba almasaydım bugün elimde de 80 000 lira olmayacaktı hepsi bundan ibaret. mesela o gün araba yerinde altın almış olsaydım elimde ki para bu sefer 144 000 lira olacaktı bende buna istinaden araba modeli yükseltmek yerine altın almayı tercih ettim.
  • kredi çekip altın alırsanız ve o altını harcamazsanız her şekilde kazançlı çıkarsınız.

eğer kredi çekmeyip paranızı boşta tutarsanız, o para gidip kendi yolunu bulacaktır. gündelik ihtiyaçlara, oraya buraya harcayacaksınız, sonunda ne altınınız olacak, ne paranız.

burada ahkam kesenlere bakmayın. altınları da yok, paraları da, kazandıklarının hepsi gitmiş, harcanmıştır. ama size ahkam keserler kredi çekmeyin diye.

yatırım için bütçe oluşturulmalı ve zorunlu olarak ödenmeli. bunun en güzel yolu bana göre kredidir.
  • bunun dovizle nasil yapilacagini yillar once yazdim. altinla da nasil yapilacagi ve en karli sistemin ne oldugunu da yazayim da belki birilerine faydasi olur.

bunun icin elinizde bir miktar tl oldugunu ya da kendinize ait altin oldugunu farz edelim. ornegin 100 gram altininiz var.

bu 100 gram altini bankaya bloke ettirip, karsiliginda tl olarak kredi alin. altin karsiliginda alacaginiz icin sigorta masraflarindan kurtulmus olacaksiniz. ve avantajli faiz oranlarindan yararlanacaksiniz.

bankadan altin karsiliginizda aldiginiz tl krediyi tekrar altina cevirin, baska bankaya bu altini bloke ettirip yine kredi alin.

tabi bu aldiginiz kredileri odemek icin de bir gelire ihtiyaciniz var . gelirinize gore odeyeceginiz kredi tutarini ve vadeyi hesaplayin.
    yatirim yapacaginiz , altin gumus doviz son 5 seneden ne kadar kazandirmis iyice arastirin. bilmiyorsaniz, alsat isine asla bulasmayin. sadece aldiginiz urunun fiyati dustugunde tekrar alabilmek icin bir b planiniz olsun. yani altin siz aldiginizda 450tlydi ve 400e dustugunde mutlaka almalisiniz. bunlarin nasil yapildigini ogrenin.

kredi odemelerinin sonlarina yaklastiginizda sakin toplu parayla kredinizi kapatmayin. krediyi kapatmayi dusunuyorsaniz, cekmeyin ya da ilk aylarda kapatin. aksi halde faizi odemis , erken kapatma avantajlarindan yararlanamamis olursunuz.

aslinda uzun hikaye de ozeti bu genel olarak
  • çektiğiniz kredinin taksitlerini aylık gelirinizle ödemeyi başarabiliyorsanız türkiye ekonomik şartlarını düşündüğümüz zaman uzun vadede(3 yıl ve üstü) kar etmemeniz mümkün değil. kar edilmez diyen bi beş yıl önceki altın kuruna baksın derim. buradaki en önemli kural kredi taksitlerini kenardaki altını parça parça bozdurup ödememek.
  • yarın başlık sahibi borsayla ilgili taktik falan vermeye kalkışırsa hiç şaşırmam.*
  • kredi ile çekilen para sana ait bir para olmadigi için , alinan altin da sana ait olmuyor. kredinin ödemeleri aksarsa, tam o sirada, alinan altinlar da çar çur olabilir.
    kredi taksidi ödüyormuş gibi her ay kenara dolar alıp koymak, kredi belasi ile ugrasmadan ayni etkiyi yapar. zengin etmez, tasarruf ettirir.
  • ---yatırım tavsiyesi değildir---

para biriktirebilmek için 1,07 den 50 bin tl ihtiyaç kredisi çektim. çektiğim paranın tümüyle altın aldım. ekonomiden pek anlamam. son 5 yıllık istatistikleri incelediğimde 12 ayda zarar edilen herhangi bir dönem olmamış. geçen sene %35 artmış son 3 yılda %100 artış olmuş.

vadeye yatırsaydım 12 ayda %8-9 civarı bir faiz alacaktım. şu durumda altın 12 ayda %10 bile artsa daha karlı oluyorum. tabii dediğim gibi asıl amacım parayı artırmak değil para biriktirmek. bakalım bu teori tutacak mı. ileride güncelleme yaparım.

güncelleme editi: altınlarımı gramı 420 tl civarındayken ev peşinatı için bozdurdum. şuan altınım yok. ama hedeflediğimden çok daha fazlasını elde ettim. hem de 3-4 ayda. keşke ekonomimiz güzel olsaydı da zarar etseydim. ama maalesef birilerinin halka satmaya çalıştığı "ekonomimiz çok güçlü" palavraları gerçeğin sert duvarına büyük bir hızla tosladı. tayyip ve eşantiyonları başımızdan gitmeden ekonomimizin düzelmeyeceği ortada. dibi gördükten sonra umarım her şey güzel olur.
  • sözlükte başlığı açıldığına göre, altının tavan olduğuna dalalettir. malum sözlükten yatırım tavsiyesi geliyorsa, satıp kaçmak gerekir.
  • geçen aynı kafada bir arkadaşa da yaptığının mallık olduğunu matematik kullanarak anlattım ama anlamadı. en sonunda düşük faizli kredi alıp yüksek faiz veren bankaya koyup kar etmeyi düşündü. 50 bin lira için 24 ay sonunda 980 lira kar getirdiğini görünce gözleri parladı. allahım bu nasıl bir gerizekalılık alameti diyerek numarasını sildim. yapın tabi arkadaşlar olmayan parayı oldurup değerini koruyun ve bunun için aylık belli bir miktar kendinizi zora sokarak kısıtlayın kendinizi. *
  • kripto para olabilir demiş bir arkadaş doğru,
    dash felan bir gecede %40 50 artabiliyor ona denk gelirsen kazançlı olursun ama bir gecede de %40 50 düşebileceğini unutma
hesabın var mı? giriş yap