357 entry daha
  • ilk defa 30 yaşıma geldiğimde sahip olduğum bankaların para tuzağı olduğuna kesin gözü ile baktığım ticaret ürünüdür.

bu kredi kartı denen dipsiz kuyuyu ilk talep ettiğimde yeni motosiklet sahibi idim. haliyle "benzin alışverişlerimi bunla alırım" diye başladım.

ancak cebimdeki parayı "daha başka bir şeye kullanırım" ya da "cebimde nakit kalsın" diyerek hem ay bitmeden alımları bu kart üzerinden yapıp hem de cebimdeki nakiti harcayarak iki taraftan da borçlu çıktım.

işin kötü yanı eskiden harcamalarımı gelir durumuma göre hesap edip öyle harcarken bu kart yüzünden "olm nasılsa 3 taksit öderiz önümüzdeki aylarda" diyerek çok fena bir hatayı da peşi sıra yapmamla üzerine tüy dikmiş oldum.

lafın öte yandan berisi oturup hesap yaptığımda düzenli olan borçlarımın arttığını gelir durumumun ise sabit olduğunu ve hiç harcama yapmayarak ancak bu borcu düzenli bir şekilde ödeyebileceğimi fark ettim.

geldi mi sana fakirlik ayları.

her ay maaşımın dörtte birini ayırarak ve hiç harcama yapmadan beş ayda ancak "bu aya ait ekstreniz kesildi ve borcunuz sıfır (0) tl" şeklinde e-maili alabildim.

kabaca iki yıllık dönemi kapsayan bu hikayede tam yedi aylık net maaş kadar borca girdiğimi hesapladım. hem de o kadar küçük şeylerden bu borç oluşmuş ki, inanın bir ara kendimden tiksindim.

kısacası bu kredi kartı belası inanılmaz acımasız ve ne yazık ki insanların cebindeki prangası olmuş durumda. özellikle evli ve nakit akışı düzenli insanların kullanırken inanılmaz dikkatli olması gereken bir meta halini almış durumda.

kısaca eklemem gerekirse, şu zamanda buna borcu olana kolaylıklar diliyorum...
  • enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde mal ve hizmet alımı için kullanımlarda, eğer düzenli yüksek gelir sahibi iseniz, çok rahat bir şekilde nakit akışınızı yönetebileceğiniz, bankacılık ürünüdür.

2013 yılında (bkz: #34164276) entryi yazmışım. bu entryi yazarken, geçmişte nelerle uğraştığımı şimdi ise nelerle uğraştığım kısa bir film şeridi modunda geçti.
  • bankalardan gelen 01 nisan 2024 tarihli uyarılarının hangi bankalardan geldiğinin bilgisinin de paylaşılması gerektiği, ileri tarihli borçlanmanın ilk adımı olan finansal aygıttır.

dünya sadece kamu bankalarının mudileri için dönmüyor.
16 entry daha
hesabın var mı? giriş yap