• taksitli alışveriş yapıyorsunuz, satıcı kaynaklı bir sorun oluyor ya da cayma hakkınızı kullanıp iade ediyorsunuz. kredi kartı iadeniz taksitli yapılıyor, limitiniz de taksitli açılıyor. salakça değil mi?

ps. işlem taksitli olsa da limitinizden ürün fiyatının tamamı düşüyor. iade ettiğinizde artık hiçbir ilişkinizin kalmadığı ürün fiyatı limitinizden yemiş oluyor.
  • alışverişini taksitli yapmışsın. aldığın ürünlerin tamamını ya da birkısmını iade etmişsin. iade ettiğin miktarı, aynı ödemeyi yaptığın şekilde, taksit taksit vermesi son derece mantıklı
  • iade talebiniz olduğunda kredi kartı limitiniz ödediğiniz toplam tutar kadar açılır. iade dolayısıyla limitiniz bloklanmamış olur. eski haline döner. taksitli ödemeleriniz “-“ olarak yansımaya devam eder. fakat her ay banka tarafından “+” olarak ilgili taksit tutarı da ekstrenize yansıdığı için taksit ödemesi yapmamış olursunuz. taksitli alışverişlerin iadesinde yalnızca işlemsel bir yansıma olur. fakat sizin limitinizde veya ödemenizde bir değişiklik olmaz.
  • normal ekstre kesim süresi içerisinde yapıldığında hiç problem yaratmayan, ekstre kesildikten sonra yapıldığında ise tüketiciyi mağdur eden iade şekli.

ürünü iade ettiniz ama ücret iade olmadı, ilk ekstre kesildi, son ödeme tarihinde mecburen ilk taksit ödemesini yaptınız. tutar iade edildiğinde siz ikinci ekstre dönemindeyken bankanız ilk taksit iadesini gerçekleştiriyor, yani her türlü ödediğiniz ilk taksit içerde kalıyor. teb, denizbank gibi bankalar bu şekilde mağduriyet yaratırken, örneğin iş bankası'nda ödediğiniz taksit ve ikinci ekstre dönemindeki taksit birlikte yatırıldığı için mağdur edilmiyorsunuz.

edit: söz konusu bankalarda da eğer müşteri hizmetlerini arayıp taksitlendirmeyi iptal ederseniz sorun düzeliyor.
  • tam olarak bu olay başıma geldi, 3200 liralık alışverisi 6 taksitle yaptım ancak ödeme kartımdan direkt düştü ve ekstreye 3200 lira olarak yansıdı. ardından ürünü iade ettim ancak iadenin onaylanması uzun sürdü. şuan hesabıma 542 lira iade taksidi geldi ancak bu para direkt olarak 3200 liralık ekstreden düşmüş. işin kötü tarafı başkasından borç alarak yaptım bu işlemi. şuan hem bankaya hem de borç aldığım insana 3000 lira borçluyum. bankaya yazdım mesai saatleri içerisinde gelecek cevabı bekliyorum. umarım taksitlendirme iptal edilir.

edit: adını hatırlamadığım bir enpara çalışanı hanımefendi yardımcı oldu. çok teşekkür ederim ona çok seviyorum onu
hesabın var mı? giriş yap