• gelir vergisine esas olan, yillik toplam geliri ifade eden rakam.
  • gvk'nın* belirlediği rakamlar ölçüsünde dilimlendirilip vergilendirilen şey.
  • işe başlamadan önce istenen sacma evraklardan bir tanesi...
  • eski işyerinin vermek istemediği, yeni iş yerinin ısrarla istediği saçma sapan evrak.

yıl olmuş 2011, değil vergi matrahı, en son nereden kaç liralık alış-veriş yapmışsın, en son hangi hastaneye gidip ne ilaç almışsın, ağzında kaç tane çürük diş var hepsi tek tek takip edilebiliyorken bir kümülatiftir almış başını gidiyor.

eski iş yerim resti çekti, çok lazımsa yeni iş veren kendisi istesin bizden diye. bakalım yeni iş yeri bu reste nasıl cevap verecek.

e devlet üzerinden 4a hizmet dökümünü paylaşıma açayım diyorum yok diyorlar
  • türkiye cumhuriyeti denen oluşumun vatandaşını soymak için uydurduğu, çalışanı enayi yerine koyan ,soymanın dışında hiç bir mantıksal açıklaması olmayan matrahdır.

düşün ki ocak 2012'de 1400 tl maaş alıyorsunuz , herhangi bir zam yapılmıyor aynı yılın aralık ayında da 1400 almaya devam... ama devlet diyorki bugüne kadar aldığın maaş toplamı şu kadarı buldu o yüzden vergi oranını yükseltiyoruz. iyi de sen her ay maaşımdan gelir vergisi kesmedin mi zaten ?

sanki o güne kadar aldığım maaşa hiç dokunmadım , ev kirası doğalgaz yatırmadım ekmek almadım o para olduğu gibi birikti !

herşeyden önce benim maaşıma zam yapılmadı ki neden vergi kesintisini arttırıyorsun ?

tamam kabul kazanca göre vergi ödenir kazanç artınca da vergi artar ama artan bir kazanç yok ki !

bu sistem yasal soygundur başka hiç bişey değildir. yazıklar olsun .
  • her ay maaşından kesilen gelir vergisinin hesaplanmasında baz alınacak oranı belirleyen.
  • isterse primini ocakta al, isterse aralıkta. yılsonunda verdiğin toplam verginin aynı olmasını sağlar.
  • vatandaş sikme odaklı devlet anlayışında önemli bir yer tutar.
  • devletin özel sektorde/kamuda çalışan vatandaşa "seni nasıl siksem acaba, daha başka daha da başka, daha çok daha da çok çok, doyar mıyım bilmem sana" şeklinde yaklasmasıyla ortaya çıkmış vergi politikası.

hüner coşkuner'den feyz almış olmaları muhtemel.

http://www.youtube.com/watch?v=u7o4ptwlopm

edit : barfilozofu uyardi, kamu calisani icin de ayni durum soz konusuymus.
hesabın var mı? giriş yap