• ibrahim ve kurban mitinin özet geç piç halidir bu.
    küçüklüğümde bana da anlatmışlardı. ibrahim oğlunu kesmek üzereyken koç gönderiliyor ibrahim'in oğlu kesilmekten kurtuluyor. hayır çocuk aklımla bile (sanırım yaş dört falan) ibrahim'in niye illa bir sey kesmeye kalkıştığını sormuştum babanneme ve koyunu da kesmeseymiş olmazmışmış diye sormuştum. olmaz dedi. sustum. yani küçüklüğümde bu iş bana çok trajik gelmişti aslına bakarsanız da son bir kaç yılda durum gözümde daha bi değişir oldu. bazı sözlükçülere bakıyorum, bi de kesilen kınalı koyunlara, danalara... yani? diye bir soru takılıyor aklıma.
  • kurban bayramindan nefret etmek icin en has sebep bu degildir de nedir lan?

insanlik adina cok buyuk bir kayip bu. cocuk kesmis insandan daha huzurlu daha mutlu bir insan hayal edebiliyormusun? pamuk gibi olurdu tum insanlik savaslar filan olmazdi yeminle. cunku hepsi guzel bir carkin parcasi, dusun bak; kardesinin kesilmesini izleyen bir cocuk bir daha yaramazlik yapar mi? ebeveynin sozunden cikar mi? efendi bir insan olarak yetisir iste ne guzel.

bizi cocuk kesme zevkinden mahrum birakan, bizi savas dolu huzursuzluk dolu bir hayata mahkum eden dinin tanri belasini versin!!
  • eğer gökten koç gönderilmeseydi ben kesilecektim. e kız çocukları da diri diri gömülüyordu. insanlar nasıl ürüyordu sorusu geliyor akla.
    şunu da bilmek lazım bunları söylerken bu tür olayların araplara özgü bir şey olduğunu. türk olduğunu unutmamak kendi orta asyadaki türk kültürünü bilmemek lazım. bunun bir de şu versiyonu vardır ki beni hep kızdırmıştır. islamdan sonra kadına değer verilmiştir. ey insanoğlu türk, türk medeniyetlerinde kadının yeri her zaman vardı, hatun denilen kişi her zaman söz sahibi olmuştur.
  • keşke öyle olaydı da baban zamanında seni keseydi diye cevap verilebilecek önerme
  • neresinden tutsanız elinizde kalacak bir önerme.

kurban bayramı olmasaydı, çocuk kesilirmiydi bilmem, ama onun yerine paskalya, maskeli balolar falan olurdu herhalde. batı işi hani! daha medeni falan filan.
  • şahit olduğum en aptalca ateist önermelerinden biri. lise 1'de ateizme özenen arkadaşlarım bile daha elle tutulur, saygı duyulabilecek düşüncelerle gelirdi, konuşmaya, cevap vermeye değerdi.
  • "oysa artık çocuklar yalnızca memlekete önemli metal grupları geldiği zaman kesilmektedir." şeklinde devam edebilecek önerme
  • ibrahim'in koç hikayesinin yahudilik, hristiyanlık ve müslümanlıktan çok önce gerçekleştiğini göz önüne alırsak, ve yahudiler ve hristiyanların kurban bayramı olmadığı halde çocuklarını kesmediğine göre yanlış bir önermedir.
  • hastalıklı kafanın ürünüdür. adam illa bir şey kesecek.
    bir boğazı (insan veya hayvan) elindeki bıçakla doğrayacak.
    öldürecek.

(bkz: ateistlerin zamanında insan da kesmediği gerçeği)
hesabın var mı? giriş yap