şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sorsan 20 milyon kürt yaşıyor bu ülkede. ancak çok ufak bir kısmı dışında tamamı liberal kafada kendi çıkarını düşünen pragmatist kişiler.

  ilki malum 6 haziran'da olmuştu. çoğu solcu, demirtaş'ı umut olarak görmüş ve hdp'ye verdikleri emanet oylarla meclise taşımıştı. ancak hdp'nin öncelikle geçici hükümette yer alması, sonradan cumhuriyetçi seçmenin midesini bulandıracak şekilde pkk'ya yakın durması bir yana doğu ve güneydoğu'daki kürtler tekrar akp'ye oy vermişti.

  referandumda da aynısı oldu. bak 2010'u saymıyorum. o zaman keyifleri yerinde olduğundan, anayasa değişikliği de kendilerine güya dokunmadığından, sözde boykot diyerek iktidara destek vermişlerdi.

  peki bu seçim ne oldu? şimdi kalkıp orada devlet katliam yaptı diye başlama bana. 20 milyon kürt var diyorsun. nerede bunlar?öldü mü hepsi? 20 yi geçtim 10 milyon kürt oyu nerde?

  ya uğruna yakıp yıktığınız ideolojinizi kendi tabanınız bile beğenmiyor ya sayınız o kadar değil, ya da size sunulan conformist uyuşuk politikalardan memnunsunuz.

  kürt etnisitesini konu alan her türlü ideolji ciddiyetini kaybetmiştir artık.
 • kürtleri, paket içindeki bisküviler gibi bütünüyle aynı özelliklerden oluşmuş, birbirinin kopyası insanlar zanneden yazarın iddiası.
 • bu mantıkla eğer kürt seçmeni solculara kazık attıysa mhp seçmeni akp'lilerin anasını sikmiştir.
 • solcu dedikleri de "milliyetçilik ilkeli" chp'ye değil akp'ye oy vermişlerdir...

  yukarıdaki tespitin devamıdır....

  hayır attım...
 • katılmadığım önerme. evet daha önce de belirtildi yaklaşık 500 bin civarında bir önceki seçimde hdp'ye oy veren kuvvetle muhtemel kürt - doğu coğrafyası seçmeni, referandumda evet'e oy verdi. bu akışkan tabanda olan seçmen profili, sol ideolojiye tamamen ters anti-seküler toprak ağalarını/aşiretlerini ve onların köylülerini oluşturuyor. bu ülkede türk-kürt gericileri el eledirler bunu unutmamak lazım.
  bütün buna rağmen kürt vatandaşlar sağ duyulu davranıp çoğunlukla hayırı basmıştır. artık bu konunun temcit pilavı gibi tekrar tekrar tartışılmasına gerçekten lüzum yok.
 • ciddiye alınamayacak önerme.

  elinde silahla oy vermeye giden, oradaki halkı tehdit eden ak-çomarları görmene rağmen sonuç üstünden yorum yapmak saçmalıktır.

  seçim sonuçlarının şaibeli olduğundan bahsetmeyen hiç bir yazıyı/entryi ciddiye almıyorum şahsen.
 • ya ben şunu anlamıyorum.sizin bize kazık attı dediginiz kürtler 'benim de kürt arkadaşım var'cümlesindeki kürtler 'her kürt terörist degildir'cümlesindeki kürtler.sizin için hayır veren kürtler de 'terörist 'diye nitelediğiniz kürtler oluyor.
 • 20 milyon kürtten 10 milyon oy isteyen adam şeysi. yani kaba hesap kürtlerin yarısı seçmen olsa, demek firesiz %100 hayır vermeleri gerekiyordu kendilerini ispatlamak için. halbuki tunceli'de %80, şırnak'ta sadece %72 hayır çıkmış. inanabiliyor musunuz? hainler!

  kürt illeri haricinde çıkan en yüksek hayır oranının %71 olmasına, hele hele bayburt'tan çıkan %80 evete bakıp da türklerin solculara kazık atmasından bahsetmeyerek de bir kez daha cennet memleketin solcusuyla sağcısının ırkçılıkta ne güzel buluştuğunu gösterdiğiniz için teşekkürler.
 • şimdi türkiye de 20 milyon kürt yaşıyor mu yaşamıyor mu?

  hasip kaplan

  sebahat tuncel

  hep bu söylem var. ancak görünen o ki, ana etnik kimliğini kürt olarak tanımlayan 10 milyon kürt bile yok. eğer varsa neden en fazla oy aldığı 6 haziranda emanet oylarla birlikte 6 milyon oy aldı?

  diyarbakır dışındaki yüksek oy veren yerlerin hangisinde oy oranı çok farklı çıkmış?
 • solcuların kürtçü seçmene rte düşmanlığı üzerinden eklemlenmesinden kaynaklanmaktadır. onlar solculara kazık atmadı, kazığı solcular yine kendine attı. haziran seçimleri nere referandum nere.