şükela:  tümü | bugün
  • istanbul tv'nin yaptığı sokak ropörtajının adı.

ilginç bir röportaj en komiği ise evet vardır deyip sonra bir anda uyanan ''aa kürtler mi onlara yok'' diyen teyzedir. komik dediğime bakmayın, trajedi aslında.

https://www.youtube.com/watch?v=s3snhcnku3k
  • - kürtlerin devlet kurma hakkı var mı?

- var.

- bizim topraklarımızda ya da çevremizde kurma hakları var mı?

- yok.

- neden?

- öyle.

- tamam.
  • var veya yok diyip neden sorusuna bilemiyorum diyenleri gördükçe ülkemin çapsız insanlarına üzüldüğüm video.
  • hak verilmez alınır. kitabına göre kurabiliyorlarsa kursunlar. elalemin salapinasıyla gerdeğe girmeden, her türlü ipnelikle demografik yapıyı bozup, buralar hep kürtlerin dutluğuydu demeden kurabiliyorlarsa helal olsun.
  • yoktur

al işte çok sevdikleri büyük önder lenin bile yoktur, diyor.

valla billa yoktur
  • biz özerklik istiyoruz diyen insanlara da anlam veremiyorum artık. türkiye sınırları içersinde yeni bir kürt devleti kurulursa barış asla sağlanmayacak ülke tamamen ikiye bölünecek. hadi diyelim kürdistan kuruldu, türkiye'nin belli bir kısmı kürtlere ait artık. orada nasıl rahat edeceksiniz ? hayır geçim kaynağınız ne olacak ki ? doğu bölgelerindeki kürt aşiretleri kendi halkına bile iyi davranmıyor. eğer gerçekten barış istiyorsanız bazı şeylerin farkına varın artık, bazı eylemlerinize de son verin. bu dünya kimseye kalmadı, kalmayacakta.

dipnot : ırkçı değilim, bu konu hakkında kendi görüşlerimi belirttim.
  • cevabı evet olan sorudur. şu haritada gördüğünüz kırmızı kesik çizgilerle belirlenen sınırlar dışında istedikleri boku yiyebilirler.

tabi devlet kurmak sadece bir bayrak asıp tel örgü çekmekle olmuyor diye biliyorum. kendi hastanelerini kurup kendi doktorlarını yetiştirmeleri gerek. kendi doktorlarını yetiştirebilmek için kendi okullarını kurmaları gerek. bunlar kurulurken ihtiyaçları olan çimento, toprak, kum, tuğla vs neyle yapılıyorsa işte... kendilerinin sağlaması gerek. ya da ne bileyim karınlarını doyurmak için topraklarını iyi kullanmaları gerek falan filan.

uzun lafın kısası türkiye'nin ya da başka bir ülkenin ekmeğini yiyip, "ben kürdistan istiyorum, ben devletim" diyorsan olmuyor. siktirgit orada yaşa o zaman bu kadar basit. anan baban karın çocuğun hastalanınca türk doktorlarına türk hastanelerine getirme. elektrik ihtiyacını kendi barajlarınla sağla mesela. tabi bu konuya çok yabancılar orası ayrı. eşek konusuna hiç girmiyorum.

edit: seri eksileyen götler. götünüzde patlasın. batıyor değil mi? aynen devam.
  • kürtleri geçtim; dünya’nın hiçbir yerinde hiçbir grubun terörle, kaçakçılıkla, işbirlikçilikle, uyuşturucu ticaretiyle, halkı kin ve düşmanlığa sürükleyerek bir devlet kurma hakkı yoktur.
    devlet nasıl kurulur sorusunun cevabı, çanakkale’de, milli mücadelede, kurtuluş savaşı’nda verilmiştir.

ekleme: cumhuriyet rejimi, bölge ayırmaksızın devletin sınırları içinde yaşayan herkesi bu vatanın bir parçası yapmıştır. politikacıların, milli mücadelede eline alan, çok değil 100 sene önce savaştığımız diğer ülkelerin maşası olması sebebiyle uyguladıkları yanlış politikalar devletin niteliğini ve tüm vatandaşlarına verdiği güvenin var olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • olabilir de kime göre neye göre (hakli)?

türkiye-iran ve türkiye-azerbeycan sınırlarında iran ve azerbeycan tarafından (şii)türkler/azeriler yaşıyor.....
    ama bakıyoruz ki türkiye tarafında (sünni) kürtler, sonra içanadolu'dan, sivas'dan sahillere kadar sözde türkler var......

etraflari türklerle çevrili bölgeye kürtler nasıl geldi?? hoplayip zıpladılar mi?
    bölgeye kürtleri kim neden yerleştirip, ve türkler geri gelip toprak talep etmesinler diye de "kürdistan" adını koyup hediye etti ?
    neden kürtlerin aşiret isimleri ve sistemleri bugüne kadar geldiler ve halen korunuyor, da hiç bir türk diye geçinen osmanlı çöplük artığı sözde türk boyunu soyunu bilmez?

(bkz: kürt milliyetçiliği/@konjo)
    (bkz: türk müslümanlığı/@konjo)

bonus:
    (bkz: kürt müsün türk mü be kılıçdaroğlu/@konjo)
  • her toplumun geçerli, haklı ve kabul edilebilir;uluslararası hukuka uygun olmak şartı ile devlet kurma hakkı vardır ancak bu devlet çevresine ve içerisinde yaşayan toplumlara tehdit oluşturabilecek şekilde, halka rağmen kurulamaz. en önemlisi de tarihi gerçeklerin karşısında durarak temelsiz bir "gecekondu" devleti ikame edilemez.
    hepsinden önemlisi de bedel ödenmeden kimse kimseye birşey vermez.