şükela:  tümü | bugün
 • - kürtlerin devlet kurma hakkı var mı?

  - var.

  - bizim topraklarımızda ya da çevremizde kurma hakları var mı?

  - yok.

  - neden?

  - öyle.

  - tamam.
 • var veya yok diyip neden sorusuna bilemiyorum diyenleri gördükçe ülkemin çapsız insanlarına üzüldüğüm video.
 • hak verilmez alınır. kitabına göre kurabiliyorlarsa kursunlar. elalemin salapinasıyla gerdeğe girmeden, her türlü ipnelikle demografik yapıyı bozup, buralar hep kürtlerin dutluğuydu demeden kurabiliyorlarsa helal olsun.
 • biz özerklik istiyoruz diyen insanlara da anlam veremiyorum artık. türkiye sınırları içersinde yeni bir kürt devleti kurulursa barış asla sağlanmayacak ülke tamamen ikiye bölünecek. hadi diyelim kürdistan kuruldu, türkiye'nin belli bir kısmı kürtlere ait artık. orada nasıl rahat edeceksiniz ? hayır geçim kaynağınız ne olacak ki ? doğu bölgelerindeki kürt aşiretleri kendi halkına bile iyi davranmıyor. eğer gerçekten barış istiyorsanız bazı şeylerin farkına varın artık, bazı eylemlerinize de son verin. bu dünya kimseye kalmadı, kalmayacakta.

  dipnot : ırkçı değilim, bu konu hakkında kendi görüşlerimi belirttim.
 • kürtleri geçtim; dünya’nın hiçbir yerinde hiçbir grubun terörle, kaçakçılıkla, işbirlikçilikle, uyuşturucu ticaretiyle, halkı kin ve düşmanlığa sürükleyerek bir devlet kurma hakkı yoktur.
  devlet nasıl kurulur sorusunun cevabı, çanakkale’de, milli mücadelede, kurtuluş savaşı’nda verilmiştir.

  ekleme: cumhuriyet rejimi, bölge ayırmaksızın devletin sınırları içinde yaşayan herkesi bu vatanın bir parçası yapmıştır. politikacıların, milli mücadelede eline alan, çok değil 100 sene önce savaştığımız diğer ülkelerin maşası olması sebebiyle uyguladıkları yanlış politikalar devletin niteliğini ve tüm vatandaşlarına verdiği güvenin var olduğu gerçeğini değiştirmez.
 • olabilir de kime göre neye göre (hakli)?

  türkiye-iran ve türkiye-azerbeycan sınırlarında iran ve azerbeycan tarafından (şii)türkler/azeriler yaşıyor.....
  ama bakıyoruz ki türkiye tarafında (sünni) kürtler, sonra içanadolu'dan, sivas'dan sahillere kadar sözde türkler var......

  etraflari türklerle çevrili bölgeye kürtler nasıl geldi?? hoplayip zıpladılar mi?
  bölgeye kürtleri kim neden yerleştirip, ve türkler geri gelip toprak talep etmesinler diye de "kürdistan" adını koyup hediye etti ?
  neden kürtlerin aşiret isimleri ve sistemleri bugüne kadar geldiler ve halen korunuyor, da hiç bir türk diye geçinen osmanlı çöplük artığı sözde türk boyunu soyunu bilmez?

  (bkz: kürt milliyetçiliği/@konjo)
  (bkz: türk müslümanlığı/@konjo)

  bonus:
  (bkz: kürt müsün türk mü be kılıçdaroğlu/@konjo)
 • her toplumun geçerli, haklı ve kabul edilebilir;uluslararası hukuka uygun olmak şartı ile devlet kurma hakkı vardır ancak bu devlet çevresine ve içerisinde yaşayan toplumlara tehdit oluşturabilecek şekilde, halka rağmen kurulamaz. en önemlisi de tarihi gerçeklerin karşısında durarak temelsiz bir "gecekondu" devleti ikame edilemez.
  hepsinden önemlisi de bedel ödenmeden kimse kimseye birşey vermez.
 • savaşla ve kanla kurulmamış devletlerde var.
  savaşla kanla kurulmuş devletlerde yok.
  savaşla kanla kurulmuş devletten toprak almanın yolu savaşla geçer.
 • el yapımı patlayıcıları yol altlarına döşeyip binlerce masum insanı öldürenlerin, kaçakçılık yaparak milyonlarca insanı zehirleyen, kaçak elektrik kullanıp milyonlarca insanın kul hakkını yiyenlerin devlet kurma hakkı yoktur.
  bu kısım teröristler için geçerliydi.

  bedel ödeyip sonrasında ayakta kalabilenlerin devlet kurma hakkı vardır. bakınız çanakkale, kurtuluş savaşı. oldu bittiye getirip, birilerinin maşası konumunda olarak olmaz.
  bu kısım da devlet kurmak isteyen tüm topluluklara.
 • tarihinde savaşlarla, cephede dürüstçe çatışarak şanlı zaferlerle ve milli mücadele ile elde edilen bir haktır devlet kurma hakkı. korkak saldırılarla, haince vurup kaçarak ve yıllarca sana yurt olmuş, bütün etnik grupların kendini gururla türk saydığı vatana ihanet ederek olmaz o işler. gelecek nesile tarih kitaplarında haince patlatılan bombalar ile nasıl masum insanların öldüğünü mü yazacaklar acaba?
  yalnız devlet kurmakla da bitmiyor, kaçak elektrik,su; kendilerine bakan, sırtlarını yasladıkları bir devlet olmadığında ne yapılacak acaba? alışkınlar gerçi mağaralara, dağlara kurarlar şehirlerini de.