şükela:  tümü | bugün
 • protein yetersizligine baglı cocuk hastalığı. oldukca yaygın görüldüğü afrika da yerli dillerinden birinde "ikinci cocukla gelen kotu ruh" benzeri bir anlamı olan rahatsızlık. annedeki protein yetersizligi yuzunden 2. cocuk için yeterli anne sutu olusmayınca ortaya cıkan tehlikeli durum.

  (bkz: marasmus)
 • protein enerji malnutrisyonudur. marasmustan farkı dietteki kalorinin değil protein içeriğinin yetersiz olmasıdır. diğer protein enerji malnutrisyonlarındaki gibi kas erimesi görülür. fakat ödemle beraber görüldüğünden kas erimesi belirgin değildir. anemi bir diğer önemli bulgusudur. ayrıca bir de marasmik kwashiorkor çeşidi vardır.
 • gana dilinde, "yeni doğan kardeşi yüzünden bakımsız kalan çocuk" anlamına gelir.
 • genelde aşırı karbonhidrat diyeti ile beslenen çocuklarda görülür.ayrıca protein kaybettiren durumlarda da görülebilmektedir(ishal,böbrek sorunları vs.) .marasmusa göre daha ağır bir malnütrisyondur;marasmustan farklı olarak yağ ve kas kitlesi korunmuştur.protein kaybı organların yapısındaki proteinlerden köken alır.
 • en karakteristik belirtisi -ki sanırım hepimiz biliyoruz bu görüntüyü az çok-, bu hastalığa yakalanan çocukların yanaklarında ve göbek bölgesinde sanki gürbüz bir çocukmuşçasına şişkinlik görülmesidir. oysa bu şişkinlikler kan plazma proteinlerinin eksikliğinden ötürü oluşan osmotik dengesizliğin neden olduğu ödemlerdir. klinik belirtileri ise yağlı dışkı ve diaredir.
 • belirtileri ödem, asabiyet, anoreksi, ülserleşen egzama (özellikle dudak çevresinde) ve şiş bir göbek olan çocuk hastalığıdır. en büyük nedeni protein eksikliğidir ama vitamin ve antioksidan yetersizliği de hastalığın gelişiminde büyük bir rol oynar. afrika'daki aç çocukların aşırı derecede zayıf olmalarına karşın, kocaman göbek ve yanaklara sahip olmalarının nedeni de bu hastalıktır.
 • kalori yetersizliğinden daha çok, protein alımındaki yetersizliğin ön planda olduğu bir tablodur. göreceli olarak bir hipoalbüminemik malnütrisyon oluşur.
  bu durum özellikle hospitalize hastalarda sadece sıvı veya iv dekstroz solüsyonların uzun süre kullanımlarına bağlı olarak oluşabilir. bir stres açlığı söz konusudur. açlık ile inflamatuar yanıtın birlikte olması sonucu ortaya çıkar.
  bu nedenle marasmusun aksine ciddi ve akut bir inflamasyon söz konusu ise çok kısa bir zaman süresi içinde de gelişebilir.

  genellikle hastalar ödemli, asitli (anazarka bile olabilir) kişilerdir. belirgin bir kilo kaybının olmayışı bu hastalarda sıklıkla teşhis ve tedavi yanılgılarına neden olabilir.
 • (bkz: #32887472)
 • genellikle afrikanın bazı yoksul ülkelerinde çocuklarda görünen bir hastalıktır. çocukların tek tip besinler tüketmesi daha doğrusu sadece karbonhidrat tüketmesi sonucu, protein eksikliği ile birlikte ortaya çıkan hastalıktır.üzücüdür. o güzel çocukların o hallerine dayanabilmek çok zor.
 • yetersiz protein alımına bağlıdır.ancak total kalori alımı tamdır.
  1-yağlı kc
  2-şiddetli ödem
  3-anemi
  4-ince bağırsak villus bozukluğuna bağlı emilim kusuru.