şükela:  tümü | bugün
 • protein yetersizligine baglı cocuk hastalığı. oldukca yaygın görüldüğü afrika da yerli dillerinden birinde "ikinci cocukla gelen kotu ruh" benzeri bir anlamı olan rahatsızlık. annedeki protein yetersizligi yuzunden 2. cocuk için yeterli anne sutu olusmayınca ortaya cıkan tehlikeli durum.

  (bkz: marasmus)
 • protein enerji malnutrisyonudur. marasmustan farkı dietteki kalorinin değil protein içeriğinin yetersiz olmasıdır. diğer protein enerji malnutrisyonlarındaki gibi kas erimesi görülür. fakat ödemle beraber görüldüğünden kas erimesi belirgin değildir. anemi bir diğer önemli bulgusudur. ayrıca bir de marasmik kwashiorkor çeşidi vardır.
 • gana dilinde, "yeni doğan kardeşi yüzünden bakımsız kalan çocuk" anlamına gelir.
 • genelde aşırı karbonhidrat diyeti ile beslenen çocuklarda görülür.ayrıca protein kaybettiren durumlarda da görülebilmektedir(ishal,böbrek sorunları vs.) .marasmusa göre daha ağır bir malnütrisyondur;marasmustan farklı olarak yağ ve kas kitlesi korunmuştur.protein kaybı organların yapısındaki proteinlerden köken alır.
 • en karakteristik belirtisi -ki sanırım hepimiz biliyoruz bu görüntüyü az çok-, bu hastalığa yakalanan çocukların yanaklarında ve göbek bölgesinde sanki gürbüz bir çocukmuşçasına şişkinlik görülmesidir. oysa bu şişkinlikler kan plazma proteinlerinin eksikliğinden ötürü oluşan osmotik dengesizliğin neden olduğu ödemlerdir. klinik belirtileri ise yağlı dışkı ve diaredir.
 • belirtileri ödem, asabiyet, anoreksi, ülserleşen egzama (özellikle dudak çevresinde) ve şiş bir göbek olan çocuk hastalığıdır. en büyük nedeni protein eksikliğidir ama vitamin ve antioksidan yetersizliği de hastalığın gelişiminde büyük bir rol oynar. afrika'daki aç çocukların aşırı derecede zayıf olmalarına karşın, kocaman göbek ve yanaklara sahip olmalarının nedeni de bu hastalıktır.
 • kalori yetersizliğinden daha çok, protein alımındaki yetersizliğin ön planda olduğu bir tablodur. göreceli olarak bir hipoalbüminemik malnütrisyon oluşur.
  bu durum özellikle hospitalize hastalarda sadece sıvı veya iv dekstroz solüsyonların uzun süre kullanımlarına bağlı olarak oluşabilir. bir stres açlığı söz konusudur. açlık ile inflamatuar yanıtın birlikte olması sonucu ortaya çıkar.
  bu nedenle marasmusun aksine ciddi ve akut bir inflamasyon söz konusu ise çok kısa bir zaman süresi içinde de gelişebilir.

  genellikle hastalar ödemli, asitli (anazarka bile olabilir) kişilerdir. belirgin bir kilo kaybının olmayışı bu hastalarda sıklıkla teşhis ve tedavi yanılgılarına neden olabilir.
 • (bkz: #32887472)
 • kwashiorkor bir beslenme bozukluğu sonucudur. yeterli besine ulaşamayan, dengeli beslenemeyen kişilerde görünür. karakteristik bulgusu afrikalı çocuklardan görmeye alışık olduğumuz ödemli(şişkin) karın görüntüsüdür. yeterli besin öğelerini bulamayan çocuklarda yaygındır. bu bozukluk abd'de çocuk istismarı veya ihmali olma ihtimalinin bulgusudur. kwashiorkor'un belirtileri şunlardır:
  *cilt ve saç renginde değişme (kırmızı-turuncu renk)
  *yorgunluk
  *ishal
  *kas kütlesi kaybı
  *büyümeme veya kilo almama
  *ödem (şişme)
  *daha sık ve şiddetli enfeksiyonlara yol açabilecek hasarlı bağışıklık sistemi
  *irritabilite
  *kepekli döküntü
  *çıkıntı yapan büyük karın
  *şok

  dünya üzerindeki 5 yaşı altı çocuk ölümlerinin %12.6'sının nedeni akut kötü beslenmedir(malnütrisyondur). akut kötü beslenme için standartize edilmiş tedavi ölüm oranlarını azaltmakta başarılı olmuştur.

  kwashiorkor protein eksikliği sonucu ödem oluşmasıyla karaterizedir. kwashiorkor'u doğrulamak amaçlı idrar ve kan tahlili istenebilir. kan tahlilinde aranan bulgular şöyle sıralanabilir:
  *arteriyel kan gazı
  *kan üre azotu (bun) testi
  *kan kreatinin seviyeleri
  *kan potasyum seviyeleri
  *idrar tahlili
  *tam kan sayımı (cbc)

  ayrıca kandaki protein ve şeker düzeyi de ölçülebilir.

  ödemli ve ödemsiz kötü beslenmenin tedavisi birkaç küçük değişiklik dışında benzerdir. birkaç ödem (ödem seviyesi 2'den yüksek olan) ve ilerlemiş deri bozulması olan hastalarda karmaşık kötü beslenme tipi kabul edilir. bu şu anlama gelir: ilerlemiş kötü beslenme(malnütrisyon) sonucu oluşmuş ileri seviye hastalık. ve tedavi üç fazda enerji artırılması ile yapılır. bu enerji artırılması yani terapatik diyet(f-75 ve f100) diğerlerine karşı, daha zengin esansiyel(temel) amino asit, zinc(çinko) ve efa içerir. ek olarak antibiyotikler verilir; hipoglisemi, hipotermi ve dehidrasyon da tedavi edilir. deri bozulmaları için de koruyucu kremler(çinko merhem, vazelin veya parafin gazlı bez) verilir. dünya sağlık örgütü bu deri bozulmaları için her gün 10 dakikalık banyo öneriyor. (10 binde 1 oranında potasyum permanganat solüsyonu ve çinko desteği ile.)

  "kwashiorkoru olan çocuklar tedavi ile bile tam büyüme ve boy potansiyeline ulaşamayabilirler. tedavi çok geç yapılırsa çocukta kalıcı fiziksel ve zihinsel problemler olabilir.
  tedavi edilmeden bırakılırsa durum koma, şok veya ölüme neden olabilir."

  hastalık kontrol ve önleme merkezleri (cdc) kişinin günlük kalori ihtiyacının yüzde 10 ila 35'inin proteinden gelmesini öneriyor. kilo ile 0,8 çarpılarak günlük yaklaşık protein ihtiyacı hesaplanabilir.

  -oedema in kwashiorkor is caused by hypoalbuminaemia
  http://www.tandfonline.com/…/2046905514y.0000000154
  -dermatosis in children with oedematous malnutrition (kwashiorkor): a review of the literature
  http://onlinelibrary.wiley.com/…i/10.1111/jdv.12452
  -kwashiorkor
  http://tr.healthline.com/health/kwashiorkor